Technologie dla ochrony klimatu

2008-11-24 15:06

To wystawa, której nie sposób pominąć. Zorganizowano ją z inicjatywy Ministra Środowiska, prof. Macieja Nowickiego, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 1-14 grudnia. Będzie ona towarzyszyć wielkiemu światowemu wydarzeniu, jakim jest Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14 - Poznań 2008.

Wystawa jest unikalnym na skalę światowa wydarzeniem, prezentującym całą paletę możliwości technicznych dla ochrony klimatu Ziemi. Liczę, że ułatwi ona i skonkretyzuje negocjacje w ramach Konwencji - powiedział prof. Maciej Nowicki, który pierwszy wskazał na konieczność pokazania praktycznych rozwiązań podczas obrad. Transfer technologii jest bowiem jednym z głównych obszarów tematycznych Konwencji.

 

Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu oraz protokół do tej Konwencji, tzw. Protokół z Kioto, uznawane są za pierwsze akty porozumień międzynarodowej społeczności, uznające konieczność wspólnego i sformalizowanego działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych dla ratowania klimatu.

Protokół z Kioto, który wszedł w życie w lutym 2005 roku, jest międzynarodowym porozumieniem dążącym do ustanowienia mechanizmów hamujących globalne ocieplenie. Na jego mocy kraje Wspólnoty Europejskiej wraz z 37 uprzemysłowionymi państwami świata, zobowiązały się w latach 2008-2012 do ograniczenia emitowanych przez siebie gazów cieplarnianych o przynajmniej 5% w stosunku do roku 1990. Dotychczas protokół ratyfikowały 182 państwa, w tym Polska. Najwyższą władzą Protokołu jest Spotkanie Stron (CMP). Czternasty Szczyt Stron, czyli COP 14 (Conference of the Parties) odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w dniach 1-12 grudnia 2008 r.
Celem szczytu jest wypracowanie programu dalszych działań, gdyż okres obowiązywania Protokołu z Kioto jest ograniczony. Niezbędne jest nowe globalne porozumienie, które obowiązywać będzie po 2012 roku. Finał negocjacji oczekiwany jest za rok w Kopenhadze.

Celem towarzyszącej szczytowi wystawy "Technologie dla klimatu" jest wymiana międzynarodowych doświadczeń oraz popularyzacja różnorodnych rozwiązań technicznych oraz nowych technologii ograniczajacych emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych. Opracowywane w różnych krajach, służą one do ograniczania zużycia energii oraz pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Po raz pierwszy będzie zaprezentowana tak duża interaktywna ekspozycja, złożona z ponad 130 najważniejszych i najnowocześniejszych urządzeń oraz technologii stworzonych po to, by chronić klimat lub przeciwdziałać negatywnym skutkom jego zmian.


Pływająca wyspa BOON, wystawca: Ooms Avenhorn De Peyler Projektotwikkeling bv, Holandia

Zmiany klimatu wywołują wiele, często trudnych do przewidzenia anomalii atmosferycznych grożących milionom ludzi na całym świecie, takich jak: zalewanie obszarów nadbrzeżnych, ekstremalne upały, susze, pustynnienie dużych obszarów ziemi, zwiększona liczba cyklonów tropikalnych oraz wiele innych. Dotykają one też Polski. Anomalie temperaturowe w poszczególnych porach roku, powodzie, trąby powietrzne powodują nie tylko zniszczenia i zachorowania, ale mają także skutki ekonomiczne i społeczne.


Instalacja do redukcji podtlenku azotu, wystawca: ANWIL SA, Polska

Pokazane na wystawie urządzenia i technologie z pewnością więc zainteresują wszystkich, którym zależy na ochronie klimatu. A jest co oglądać. Innowacyjne systemy oświetleniowe, najnowocześniejsze materiały izolacyjne, energooszczędne silniki i najnowsze pompy ciepła, solarne kafejki i nowe systemy klimatyzacyjne. Są też pomysły nowatorskie, takie jak łapacze mgły, makieta pierwszego na świecie miasta o zerowej emisji CO2 czy urządzenie oddzyskujące energię z... parkietu do tańca.

Eksponaty zaprezentowane będą w czterech grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku oraz adaptacja do zmian klimatu. Są też oryginalne wynalazki niemieszczące się w żadnej z grup i projekty edukacyjne, na przykład zabawki firmy Sony lub klimatyczna mapa świata opracowana przez firmę Vattenfall.

Wśród wystawców są firmy z najbogatszych krajów świata, na przykład Emiratów Arabskich, skąd pochodzi projekt Masdar City - wspomnianego wyżej miasta bez odpadów, bez ruchu samochodowego i zaopatrywanego wyłącznie w energię słoneczna albo z Niemiec, które pokażą samochód Daimler Mercedes-Benz F 600 Hygenius z elektrycznym układem napędowym zaopatrzonym w ogniwo paliwowe (generujące energię z wodoru). Ale są też bardzo interesujące projekty z krajów ubogich, na przykład biogazownie. Nepal pokaże małe (do 10 m2 objętości komory fermentacyjne) urządzenie, dzieki któremu można będzie ograniczyć zużycie w tym kraju drewna opałowego do przygotowania posiłków i ogrzewania oraz nafty, powszechnie jeszcze stosowanej do oświetlania pomieszczeń. Z Filipin natomiast pochodzi innowacyjna biogazownia służąca do produkcji gazu z miejskiego składowiska śmieci i następnie energii elektrycznej (docelowa moc urządzenia to 700 kW). Rocznie będzie ona dostarczać do miejskiej sieci energetycznej 1 mln kWh, co umożliwi zaopatrzenie w energię elektryczną około 1000 gospodarstw domowych. Uniknie się w ten sposób emisji do atmosfery 100 tys. ton CO2 rocznie.


Daimler Mercedes-Benz F 600 Hygenius, wystawca: Daimler AG, Niemcy

Oprócz najnowszych technologii, takich jak zdalnie sterowane fotowoltaiczne płytki zasilane energią słoneczną, niezwykle przydatne do znakowania przestrzeni miejskiej i umożliwiające wyświetlanie znaków, informacji turystycznych lub wzorów świetlnych na budynkach, ulicy, ciągach pieszych, na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty, które w nowoczesny sposób przekonują do stosowania rozwiązań znanych od dawna, a niesłusznie pomijanych. Zielone, obsadzane pnączami fasady budynków znajdą się na stoisku włoskiej firmy Detaquadro. Jej specjaliści obliczyli, że w strefie śródziemnomorskiej, tylko sadząc pnącza porastające ściany budynku o powierzchni 200 m2 można zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o około 1,7 ton rocznie. Gdy tę prostą metodę zastosuje się w millionie takich budynków, redukcja dwutlenku węgla wyniesie aż 1,7 mln ton rocznie.

Wśród wielu korzyści z odwiedzenia wystawy może być więc i taka: przypomnienie starych sprawdzonych metod, prostych i niedrogich, możliwych do zastosowania od zaraz, tu i teraz. Każdy z nas może się przyczynić do działań zmierzających do walki z globalnym ociepleniem. Oficjalne hasło kampanii edukacyjnej Ministerstwa Środowiska towarzyszące międzynarodowym obradom w Poznaniu " Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy" zyskuje dzięki temu nowy wymiar.

Wystawa "Technologie dla klimatu" będzie dostępna dla każdego, w trakcie trwania całej Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14 w dniach 1-12 grudnia oraz jeszcze dwa dni po jej zakończeniu. Znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany