Tarcza solidarnościowa, czyli ceny prądu będą zamrożone - zapowiedział rząd

2022-09-15 16:17
Tarcza Solidarnościowa
Autor: Getty Images Tarcza solidarnościowa - ceny prądu zostaną zamrożone

Tarcza solidarnościowa to nowy pomysł rządu, w ramach którego ceny prądu zostaną zablokowane - ogłosili 15 września premier Mateusz Morawiecki i szef PiS Jarosław Kaczyński. Rząd chce żeby rekompensatą za podwyżki energii było zamrożenie cen prądu.

Spis treści

  1. Tarcza solidarnościowa dla gospodarstw domowych
  2. Dla kogo ceny prądu zostaną zamrożone?
  3. Co z podwyżkami cen prądu dla przedsiębiorców?
  4. Polska liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej

Tarcza solidarnościowa dla gospodarstw domowych

Rząd chce, aby wsparcie dotyczące rachunków za energię elektryczną miało formę gwarancji ceny, czyli planuje zamrożenie cen energii na poziomie z 2022 roku tzw. "tarcza solidarnościowa", pod warunkiem pewnego poziomu zużycia prądu.

Dla kogo ceny prądu zostaną zamrożone?

Premier powiedział, że rząd chce, aby wsparciem objąć "ogromną większość najbardziej potrzebujących rodzin, ale propozycja nie będzie oznaczała zamrożenia cen dla wszystkich. Chodzi o tych, którzy ograniczą zużycie prądu do wielkości ok. 2 tys. kWh rocznie oraz 2,6 tys. kW jeśli w gospodarstwie jest osoba niepełnosprawna, prowadzona jest działalność rolnicza lub jeśli w rodzinie jest więcej niż troje dzieci.  Więcej w poniższym artykule.

Nad pozostałymi rozwiązaniami pracujemy, na poziomie krajowym i europejskim - powiedziała w Radio Zet Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Na pewno z tym rozwiązaniem zdążymy tak żeby od stycznia, przy tych nowych taryfach, rozwiązanie mogło skutecznie zadziałać i tym samym będziemy mieli objętych wszystkich indywidualnych i wrażliwych odbiorców - powiedziała kilka dni wcześniej Anna Moskwa.

Co z podwyżkami cen prądu dla przedsiębiorców?

Odnosząc się do cen energii dla przedsiębiorców, szefowa MKiŚ przyznała, że w tej kwestii "mamy bardzo związane ręce", co jest związane z przyznawaniem pomocy publicznej.

Apelowaliśmy w piątek na radzie unijnej o wprowadzenie jakiegoś mechanizmu na poziomie unijnym, tak żeby szczególnie mali i średni przedsiębiorcy mogli mieć też na jakimś poziomie zablokowaną taryfę. Wstępne prace się w piątek rozpoczęły - przekazała 12 września.

Polska liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej

Anna Moskwa dodała, że Polska w tej sprawie liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej, ich poszerzenie. Tak żeby nie było restrykcyjnych zasad i stworzenie funduszu, który mógłby nam pomóc te środki skutecznie przekazać. Jesteśmy w stanie szybko napisać ustawę i środki przekazać - z tym kłopotu nie mamy. Potrzeba jest tylko, żebyśmy działali w jasnych ramach prawnych na poziomie KE - powiedziała minister.

Anna Moskwa mówiąc o problemach firm energochłonnych przekazała, że w tej sprawie rozwiązania przygotowywane są przez resort rozwoju i technologii. Poinformowała, że miałby powstać fundusz rekompensat dla takich przedsiębiorstw.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej