- Miejsce do prowadzenia biznesu, połączone ze śmiałą, oryginalną architekturą i wyposażone we wszelkie udogodnienia techniczne, to pierwszy krok na drodze do przekształcenia wschodniego Zabłocia z dzielnicy fabryczno-magazynowej w nowoczesną biurowo-usługową. Budynek może zmienić przekrój społeczny i zawodowy ludzi pracujących w tej części miasta. Pojawienie się zagranicznego inwestora, a w ślad za nim pewnie i następnych podniesie też wysokość renty gruntowej - mówił na konferencji Marek Dunikowski z pracowni architektonicznej DDJM, w której powstał projekt obiektu.
Inwestowaniu na Zabłociu sprzyja to, że od 2006 roku ma ono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (uchwalony przez Radę Miasta Krakowa 28 czerwca 2006 roku - przyp. red.). Poza planem miejscowym powstał też program rewitalizacji, którego zadaniem jest przywrócenie dzielnicy zdolności do samodzielnego funkcjonowania w strukturze miasta. Obecnie Kraków jest pokryty miejscowymi planami w niespełna 11 proc. - Z 40 uchwalonych planów 39 już funkcjonuje, a jeden oczekuje na wejście w życie. Na etapie sporządzania jest zaś 70 planów miejscowych. Mają one objąć 43 proc. powierzchni miasta - dowiadujemy się w biurze prasowym Urzędu Miasta Krakowa.
Biurowiec na skrzyżowaniu ulic Dekerta i Grudzińskiego ma przypominać diament nie tylko z nazwy. 10 tys. mkw. powierzchni biurowej i komercyjnej klasy A, możliwość jej aranżacji: od typowo gabinetowej po tzw. open space, cztery kondygnacje nad ziemią i dwupoziomowy garaż pod ziemią, izolacja termiczna i dźwiękowa, centralny system klimatyzacyjny, połączenie szkła, kamienia i metalu na elewacji. - To będzie szkło transparentne o wysokim wskaźniku przejrzystości, a jeśli chodzi o kamień - to czarny granit. Chcieliśmy, żeby wewnątrz budynek był słoneczny, jasny, a przez to stwarzał duży komfort pracy. Na zewnątrz swoją nowoczesnością ma się odróżniać od innych budynków w Krakowie - mówi Carlos Rubal, dyrektor generalny Aldesa Polska.
Nie jest to trudne, bowiem charakter zabudowy Zabłocia - z wyjątkiem fabryki Schindlera, znanej po wojnie jako "Emalia" (jest już pewne, że powstanie tu Muzeum Sztuki Współczesnej, autorami zwycięskiego projektu są włoscy architekci z pracowni Claudio Nardi Architetto - przyp. red.) - nie przedstawia większej wartości architektonicznej. Znajdują się tu głównie obiekty o charakterze poprzemysłowym, w tym stare budynki fabryczne czy budynek po młynie, Instytut Szkła i Ceramiki - na użytek którego zaadaptowano dawną hutę szkła. Zdaniem prof. Krzysztofa Skalskiego, urbanisty i architekta, wykładającego w Instytucie Spraw Publicznych UJ, rewitalizację Krakowa i poszczególnych dzielnic ułatwia to, że miasto jest zdeterminowane historią. Teraz trzeba to tylko umiejętnie rozwijać i dopełniać - twierdzi profesor (por. Gazeta Wyborcza Kraków, 13.10.2006).
Na Zabłociu, przy ul. Dekerta nowoczesny apartamentowiec buduje już spółka Titan Lux. W pobliżu Wisły, po przeciwnej stronie Galerii Kazimierz powstanie kompleks mieszkaniowy o nazwie Garden Residence. Inwestorem będzie firma Alpha Krakow Development. Ponadto, jak wynika z analiz firmy Cushman&Wakefield, w Krakowie ubywa pustostanów, a w ich miejsce powstają powierzchnie komercyjne. W 2006 roku takich powierzchni było 30 tys. mkw., w tym roku ma być przeszło dwa razy więcej.
- Kraków wybraliśmy jako pierwsze miejsce inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, ale interesują nas również inne miasta: Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa. Najpierw szukamy odpowiedniej lokalizacji, potem zastanawiamy się, jaki obiekt - mieszkalny, biurowy czy centrum handlowe - będzie tu pasował najlepiej. Brak rąk do pracy nas nie przeraża, wierzymy, że to tylko sytuacja tymczasowa - mówi Carlos Rubal. - Jeśli chodzi o zagranicę, wcześniej inwestowaliśmy tylko w Meksyku - dodaje dyrektor.
Wśród firm branży budowlanej w Hiszpanii Grupa Aldesa zajmuje dziesiąte miejsce. Z firm hiszpańskich na polskim rynku obecne są już m.in. Acciona, Sando Inmobiliaria, Grupo Harmonia (Warszawa), Fadesa Prokom (podwarszawskie Nowe Falenty oraz Powsin, Wrocław), Cogilco (Poznań), Level (Wrocław).
REWITALIZACJA W NIEZNANYM KIERUNKU |

i

i