Szansa na nowy zawód
Z badań Demoskopu wynika, że największą grupę (23%) wszystkich zatrudnionych w Polsce, stanowią robotnicy wykwalifikowani. W tej grupie pracowników, mimo rosnącego bezrobocia, popyt jest stale większy niż podaż.
Wykwalifikowany robotnik ma największe szanse na znalezienie pracy. Dlatego szkolenia zawodowe, na przykład budowlane, mogą dla wielu osób oznaczać możliwość zdobycia nowego zawodu lub podniesienia kwalifikacji.
Polsko-Amerykańskie Centrum Szkolenia Budowlanych powstało w wyniku porozumień, zawartych między departamentem pracy USA i związkami zawodowymi afiliowanymi przy centrali AFL-CIO, a MPiPS oraz NSZZ Solidarność. Centrum przeszkoliło już ponad 3300 osób w zawodach: glazurnik, zbrojarz cieśla, monter instalacji sanitarnych, monter instalacji elektrycznych, blacharz-dekarz, monter ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych oraz sufitów podwieszanych, spawacz elektryczny i gazowy, wykonawca ociepleń metodą lekką-mokrą. Absolwenci kursów mają też możliwość skorzystania z ofert pracy, działającego przy centrum, biura pośrednictwa pracy.
Piotr Sosnowski z Polsko-Amerykańskiego Centrum Szkolenia Budowlanych, podkreśla, że w programie szkoleń główny nacisk położony jest na zajęcia praktyczne: Dlatego wielkie znaczenie ma dla nas współpraca z wiodącymi na rynku firmami w konkretnych branżach. Właśnie pozyskaliśmy do współpracy firmę ATLAS, która zobowiązała się do dostarczania firmowych materiałów na zajęcia praktyczne oraz opieki merytorycznej nad wybranymi dziedzinami szkoleń.
Informacje dla chętnych do udziału w szkoleniach udzielane są w dwóch oddziałach centrum: w Warszawie (ul. Nasielska 50, tel. 022/612 28 63) oraz Gdyni (ul. Olimpijska 2, tel. 058/622 60 17) indywidualnie lub za pośrednictwem rejonowego Urzędu Pracy.