Świnoujście: budowa terminalu LNG - złożono oferty cenowe na nadzór inwestorski

2010-04-15 14:45

14 kwietnia br. upłynął termin na składanie ofert cenowych na nadzór inwestorski nad budową terminalu LNG w Świnoujściu. Oferty ostateczne zawierające ceny złożyły wszystkie trzy podmioty, zakwalifikowane do finałowego etapu postępowania prowadzonego przez spółkę Polskie LNG.

Oferty cenowe złożyły:

  • SOCOIN Ingenieria y Construcción Industrial, S.L.U. (Hiszpania). Wartość oferty: 44 200 327 zł.
  • Konsorcjum: ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. (Polska) - ILF Beratende Inguenieure GmbH (Niemcy) - MEI, LLC (USA). Wartość oferty: 47 334 780 zł.
  • Konsorcjum: WS Atkins-Polska Sp. z o.o. (Polska) - Atkins Ltd. (Wielka Brytania). Wartość oferty: 46 506 696,35 zł.

Obecnie oferty są badane pod względem formalnym. Wybór zwycięskiego podmiotu nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Zgodnie z regulaminem podmioty uczestniczące w postępowaniu będą mogły składać ewentualne odwołania w terminie 10 dni od daty jego rozstrzygnięcia.

– Jesteśmy zadowoleni z wysokości cen, jakie zostały zaproponowane w ofertach – powiedział Zbigniew Rapciak, prezes spółki Polskie LNG. – Umowę z wykonawcą usług nadzoru chcielibyśmy podpisać na przełomie kwietnia i maja 2010 r.

Spółka Polskie LNG ogłosiła procedurę wyboru nadzoru inwestorskiego 18 sierpnia 2009 r. Wnioski o udział w postępowaniu złożyło 11 podmiotów z 9 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Norwegii, Francji, Hiszpanii i Polski. 9 grudnia 2009 r. trzy konsorcja zostały zakwalifikowano do finałowego etapu. 28 stycznia 2010 r. wszystkie te podmioty złożyły oferty wstępne, a następnie 14 kwietnia 2010 r. - oferty ostateczne.

O udział w postępowaniu mogły ubiegać się podmioty, które w szczególności: w okresie ostatnich 5 lat wykonały co najmniej jedną kompleksową usługę nadzoru inwestorskiego nad całością budowy terminalu LNG oraz posiadają certyfikat ISO 9001 (lub równoważny) w zakresie świadczonych usług.

Do zadań wykonawcy będzie należało sprawowanie nadzoru – w imieniu inwestora - nad realizacją robót budowlanych, montażowych i instalacyjnych, czyli m.in.: weryfikacja dokumentacji projektowej, prowadzenie odbiorów prac i robót, udział w czynnościach rozruchowych i testach sprawnościowych kompletnego obiektu.


Polskie LNG S.A. jest spółką celową, powołaną do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu. Spółka Polskie LNG została utworzona w 2007 r. jako element strategii zdywersyfikowania dostaw gazu do Polski. Jej właścicielem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. – spółka Skarbu Państwa. Budowa terminalu LNG została uznana przez Rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal LNG powstanie w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3. Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Rozpoczęcie budowy terminalu planowane jest na drugą połowę 2010 r., a zakończenie – na 30 czerwca 2014 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej