Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych w Monachium, czyli BAU 2011
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych w Monachium to pokaz profesjonalizmu na najwyższym poziomie, dlatego skupiają w jednym miejscu i czasie bardzo wielu specjalistów z branży budowlanej. Szczególnie dla planistów, architektów i inżynierów budowlanych wydarzenie to stało się ważnym źródłem informacji i kontaktów biznesowych. Decyzje o tym, gdzie i jakie materiały budowlane zostaną wykorzystane, często zapadają właśnie na targach BAU.
Planiści, architekci, przedsiębiorcy budowlani, deweloperzy i specjaliści od facility managment aż po rzemieślników – wszyscy, którzy zawodowo związani są z planowaniem przestrzennym, budowaniem oraz zarządzaniem nieruchomościami tłumnie gromadzą się na Światowych Targach Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych w Monachium. Najbliższe odbędą się w dniach 17-22 stycznia 2011 r. Określenie „światowe” w pełnej nazwie targów BAU stanowi dla organizatora wydarzenia zobowiązanie do ciągłego zwiększania międzynarodowego charakteru tej imprezy. Wytyczone cele są bardzo ambitne. Zgodnie z nimi co czwarty wystawca na BAU 2011 będzie spoza Niemiec, a liczbę odwiedzających z zagranicy szacuje się na ponad 40 000. Znacząca będzie w tym także obecność zwiedzających i wystawców z Polski, mimo iż prawie w tym samym czasie odbywa się największa polska impreza targowa branży budowlanej – BUDMA 2011.
Targi BAU 2011 zaprezentują na powierzchni 180 000 m² architekturę, materiały i systemy budowlane dla wszystkich sektorów budownictwa. Organizatorzy – Messe München GmbH spodziewają się około 1 900 wystawców z 40 państw – mówiła podczas konferencji prasowej w Warszawie Mareile Kästner – komisarz targów BAU 2011.
– Jeżeli chodzi o odwiedzających targi, naszym celem jest przekroczenie liczby 210 000 i, jeżeli to możliwe, dalsze zwiększenie udziału gości z zagranicy. Udział wystawców zagranicznych wyniesie podobnie jak w ubiegłym roku ok. 25%. Jeśli zaś chodzi o zwiedzających targi, naszym celem jest przekroczenie liczby 210 000 osób i, jeżeli to możliwe, dalsze zwiększenie udziału gości z zagranicy – dodała Mareile Kästner.
Wśród stoisk wystawienniczych będzie 17 z Polski. Swoje wyroby pokażą między innymi: Vitrosilicon z Iłowy, ZMM Maxpol z Rzeszowa, Fensterproduzent ELWIZ z Warszawy (są to firmy kamieniarskie), Cegielnia Hoffmanowska z Kraśnika, Spółka Foliarex ze Słubic i Ceramika Paradyż (branża ceramiczna), Postal z Poznania, Spółka Wiejak z Nidzicy (bramy i systemy parkingowe), Drutex z Bytowa i AdamS H. Pędzich z Warszawy, INVADO z Ciasnej i Fasada PVC Aluminium z Warszawy (drzwi, okna) a także Progress Eco z Tuczepów (stal), ALUPROF z Bielsko-Białej (aluminium) i OMAN z Raciborza (drewno i plastik) oraz Pawotex z Łodzi i Holzexport z Kielc (wykładziny podłogowe).
– Popyt na powierzchnię pod stoiska na targach BAU jest od wielu lat tak duży, że coraz dłuższa jest lista oczekujących. Mimo to organizatorzy starają się w miarę możliwości spełniać wszystkie życzenia odnośnie dodatkowej powierzchni – mówił Krzysztof Kiljański, dyrektor Biura Targów Monachijskich w Polsce. Jednocześnie obowiązuje zasada: liczy się jakość, a nie ilość. Ważne są także terminy zgłoszeń – targi planuje się dwa lata wcześniej – dodał – obecnie na liście oczekujących jest kilka firm z Polski, np. Wiśniowski.
Tematy wiodące targów
Wyznaczają one kierunek rozwoju budownictwa, służą także jako dodatkowy element porządkujący i ułatwiający poruszanie się po targach. To, co się dzieje na pokazach specjalnych i forach oraz to, co prezentują wystawcy na swoich stoiskach, zawsze odnosi się do tematów wiodących i ułatwia odwiedzającym orientację oraz dotarcie do najbardziej interesujących ich wydarzeń targowych. Podczas BAU 2011 tematami wiodącymi będą:
- Budownictwo zrównoważone: pochodzące z dziedziny przyrodniczej pojęcie zrównoważonego rozwoju pojawiło się w budownictwie w związku ze zmianami klimatycznymi i koniecznością oszczędzania energii. Produkty i materiały odpowiadające kryteriom zrównoważonego rozwoju znajdą się u wszystkich wystawców, poza tym, zrównoważone budownictwo i projektowanie to główny temat wydarzeń programu ramowego.
- Budownictwo uwzględniające potrzeby wszystkich pokoleń: projektowanie i wyposażenie przestrzeni do życia w taki sposób, by było w nich miejsce dla wszystkich, aby każdy współmieszkaniec czuł się w nich dobrze i bezpiecznie, zarówno osoby młode, jak i starsze, dorosłe i dzieci, pełnosprawne i niepełnosprawne – jest to idea budownictwa uwzględniającego potrzeby wszystkich pokoleń. Targi BAU podejmą ten temat podczas kilku imprez.
- Badania i innowacje: „Budownictwo przyszłości“ to motto targów BAU. Wystawcy zaprezentują na swoich stoiskach produkty i rozwiązania, projekty i idee pokazujące jak ta przyszłość będzie wyglądała. Tematyka badań i innowacji będzie odgrywać główną rolę również na pokazach specjalnych i forach społecznościowych.
- Kształcenie i dokształcanie: przedsiębiorstwom budowlanym nie jest wcale łatwo znaleźć nowe kadry – wykwalifikowane, dobrze wykształcone i wysoko zmotywowane do pracy. Zmiana tego stanu rzeczy, zainteresowanie młodych osób targami i pośredniczenie w znalezieniu konkretnej pracy to jeden z celów BAU 2011. Służy temu również kilka inicjatyw i planowanych imprez.
Autor: Messe München GmbH
Wystawy specjalne
Będzie można obejrzeć na nich materiały, techniki i systemy budowlane związane z tematami wiodącymi targów.
- Green Envelope – budownictwo zrównoważone – okna, elewacje i drzwi – to tytuł wystawy specjalnej zorganizowanej przez Forschungs-und Prüfungsinstitut ift Rosenheim. Na przykładzie różnych elementów budowlanych zostaną wyjaśnione kryteria zrównoważonego rozwoju. Chodzi o to, w jaki sposób należy ustalać wskaźniki techniczne stanowiące podstawę wymaganych certyfikatów (DGNB, LEED, BREEAM).
- Budownictwo uwzględniające potrzeby wszystkich pokoleń – to wystawa zorganizowana wspólnie z GGT Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik ®. W specjalnie zaprojektowanym modelu domu zostaną pokazane rozwiązania szczególnie użyteczne dla ludzi z różnych pokoleń – jest to temat, który coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.
- Solar Decathlon Europe – jest to pokaz specjalny prezentujący dom solarny zaprojektowany przez Wyższą Szkołę Zawodową w Rosenheim. Dom w konkursie „Solar Decathlon Europe“ w lipcu w Madrycie zajął drugie miejsce (na 17 uczestniczących zespołów szkół wyższych). Zostanie on zbudowany na terenie otwartym na północ od hali B5.
- Inteligentne budownictwo – wystawa specjalna Fraunhofer-Allianz Bau zaprezentuje 16 innowacji w zakresie badań dotyczących zagadnień budowlanych w „mieście wg projektu Fraunhofer“. Są to np.: projektowanie parametryczne, innowacyjne materiały, kondycjonowanie pomieszczeń.
- Architektura tekstylna – zastosowanie folii lub membran w architekturze stało się znane właśnie w Monachium, w latach 70-tych sensację wzbudził sławny dach namiotowy nad monachijskim stadionem olimpijskim. Przykładem nowszej daty jest dach ukończonej w 2005 r. Allianz Arena w Monachium. Składa się on z 1056 poduszek powietrznych wyprodukowanych z folii ETFE o grubości tylko 0,2 mm. W architekturze stosowanie produktów z tkanin i folii jest jeszcze mało rozpowszechnione, dlatego też targi BAU zwrócą uwagę na tę innowacyjną technikę budowlaną. Wystawa jest realizowana we współpracy z biurem architektonicznym „Leichtbaukunst“.
Fora – BAU plus!
Oprócz prezentacji wystawców, targi BAU oferują również fachowy program ramowy BAU plus! Pod tym hasłem w 2011 r. będą kontynuowane te imprezy, które sprawdziły się w 2009 r. Trzy fora z udziałem wybitnych ekspertów będą służyć odwiedzającym targi jako nieodpłatne źródła informacji. Wstęp na odbywające się w trakcie targów fora będzie bezpłatny, a wszystkie wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki/angielski. Będą to:
- Forum inteligentne budownictwo przedstawi zakres tematyczny od rewitalizacji, renowacji i modernizacji istniejących budynków po realizację budynków high-tech z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii. Druga część forum pod hasłem „Przyszłość budownictwa” będzie zajmować się inicjatywami badawczymi i dofinansowaniem. Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast przedstawi odpowiednie projekty.
Fraunhofer Allianz Bau składające się z 16 instytutów przedstawi swoje prace badawcze na przykładzie konkretnych projektów. Główne tematy to efektywność energetyczna, zrównoważony rozwój i oszczędne korzystanie z zasobów. - Forum „MakroArchitektura“ będzie poświęcone roli architekta obecnie i w przyszłości. Zgodnie z mottem: „Dialog architekta i przemysłu” architekci i przedstawiciele firm przedstawią wspólne projekty. W imprezie wezmą udział znane firmy, np. Sto, Zumtobel, Schott i Dorma i architekci: Zaha Hadid oraz biuro architektoniczne Gatermann + Schossig. Targi BAU zrealizują tę część forum wspólnie z czasopismem AIT, Związkiem Niemieckich Architektów Wnętrz i firmą budownictwa drewnianego Egger. „Przyszłościowe badania w architekturze” to motto będzie towarzyszyć spotkaniom popołudniowym poświęconym zagadnieniu interdyscyplinarnych badań podstawowych. Również tu każdy dzień będzie poświęcony innemu tematowi: przyszłościowe badania w architekturze (poniedziałek); nowe materiały, produkty, procesy (wtorek); megatrendy i ich konsekwencje (środa); craftmanship – renesans rzemiosła (czwartek); uprzemysłowione procesy produkcji (piątek); architektura parametryczna (sobota). Realizacja tego „trend board“ jest wynikiem współpracy z czasopismem DETAIL i firmą Egger.
- Forum „Budownictwo przyszłości“ to prawdziwa wizytówka targów BAU. Zostanie ono zrealizowane z udziałem wybitnych ekspertów, we współpracy z Bauverlag i przy wsparciu szeregu partnerów z przemysłu. Podczas tego forum wybitni projektanci, architekci i inżynierowie budowlani z całego świata pokażą przykładowe projekty "budownictwa przyszłości". Swój udział zapowiedzieli: architekt Francoise Helene Jourda, założycielka i kierownik biura architektonicznego JAP w Paryżu, która będzie mówić na temat „CO2 i architektura klimatyczna“, architekt Claudia de Bryn, która przedstawi swój projekt IGLOOM – modułowy system przestrzeń w przestrzeni z wypełnionych powietrzem, półprzezroczystych poduszek wykonanych z biologicznych tworzyw sztucznych oraz prof. Wolfgang Sattler, ekspert w dziedzinie projektowania przemysłowego, który wygłosi referat „Drogi do universal design“.