Świadectwo dla internatu

2008-05-30 17:09
Internat dla chłopców_wejście główne
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl

I stało się - 28 maja 2008 roku zostało wręczone pierwsze w Polsce świadectwo energetyczne. Otrzymał je budynek internatu dla chłopców w Ośrodku dla Ociemniałych w Laskach. Symboliczny dokument osobiście wręczył Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marszałek Sejmu RP nie dojechał, ale przysłał list, stawili się posłowie...

Wręczeniu pierwszego świadectwa energetycznego towarzyszyła prezentacja programu modernizacji i poprawy efektywności energetycznej budynków. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2009 roku budynki zarówno mieszkalne, jak i usługowe oraz produkcyjne będą musiały mieć takie świadectwo w przypadku wprowadzenia do obrotu, a więc sprzedaży bądź najmu. Temat jest na tyle gorący, że - o ile właścicielom nieruchomości termin wejścia w życie obowiązku jest znany od dawna - przepisy, jak go realizować, jeszcze nie istnieją. Chodzi np. o rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (projekt tego rozporządzenia jest obecnie w fazie konsultacji i ponoć zostanie opublikowany w miesiącach wakacyjnych - przyp. red.). To samo dotyczy rozporządzenia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Miejmy jednak nadzieję, że do stycznia przyszłego roku zdąży się w tej dziedzinie wyspecjalizować wystarczająca grupa audytorów, w przeciwnym bowiem razie stanie rynek nieruchomości.

Wiceminister Olgierd Dziekoński uznał przekazanie pilotażowego świadectwa energetycznego budynku internatu dla chłopców w Laskach za bardzo ważny element działań rządu. Użytkowników ma to doprowadzić do uniezależnienia się od wzrostu cen nośników energii.

- Temu właśnie służy europejska dyrektywa o certyfikacji energetycznej budynków - stwierdził, trzymając w rękach symboliczne świadectwo. - Certyfikacja nie jest, oczywiście, obowiązkiem dla wszystkich. Audyt energetyczny warto robić po to, by wiedzieć, jak budynek - w którym mieszkam - mógłby się sprawować po dokonaniu w nim niezbędnych usprawnień.

O społecznych działaniach i idei remontowania budynków w technologiach gwarantujących niskie koszty ogrzewania mówił poseł Zbigniew Rynasiewicz, przewodniczący Komisji Sejmowej ds. Infrastruktury. Z kolei poseł Andrzej Adamczyk, przewodniczący Podkomisji Sejmowej ds. Budownictwa akcentował inny aspekt certyfikacji. Jego zdaniem świadectwa energetyczne to przede wszystkim informacja dla użytkownika mieszkania, lokalu, biura w wynajmowanym bądź kupowanym budynku - mówi, ile ono "pali".

W uroczystości wzięli również udział: Mariusz Pozorek, pełnomocnik zarządu Województwa Mazowieckiego ds. niepełnosprawnych, Leszek Król, dyrektor wydziału ds. zarządzania funduszami europejskimi w mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, Władysław Gołąb, prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Gospodarzem był Jerzy Migurski, dyrektor Ośrodka w Laskach.

Certyfikat_pokaz
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl
Laski_ludzie
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl
Laski_plany
Autor: Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości

Termomodernizacja internatu dla niewidomych chłopców to dopiero początek większego przedsięwzięcia. Jego inicjatorem jest Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości oraz zrzeszone w niej firmy. Jako patrona honorowego udało się pozyskać Ministerstwo Infrastruktury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej