Studenci i naukowcy ratują zabytek

2007-05-24 13:30

Prawie 300 000 złotych wynosi wartość prac konserwatorskich i budowlanych jakie wykonano w XVII-wiecznym kościółku w Jerzmanowicach-Przeginii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ten etap renowacji wykonali w czynie społecznym studenci i naukowcy z krakowskich uczelni.

Niewielki, jednonawowy kościółek pw. św. Jana Chrzciciela z 1696 roku skazany był na zniszczenie. Z ogromnym zawilgoceniem budynku bezskutecznie walczono od kilku lat. Z pomysłem odnowienia kościółka w czynie społecznym radny powiatu krakowskiego Adam Piaśnik zwrócił się do krakowskich uczelni. Wspólnym wysiłkiem studentów i naukowców z sześciu wyższych uczelni krakowskich, XVII-wieczny kościółek udało się uratować. Studenci z Wojskowej Akademii Technicznej pod czujnym okiem dr. Wojciecha Nawrota wykonali dokumentację osuszenia murów, studenci Politechniki Krakowskiej z prof. Adrzejem Kaduczkiem i prof. Zbigniewem Białkiewiczem zajęli się inwentaryzacją architektoniczną, studenci Akademii Rolniczej pod opieką prof. Zenona Pijanowskiego i dr. Stanisława Łachety wykonali projekt odwodnienia pionowego, który swymi obliczeniami wspierali studenci z Akademii Górniczej z dr. Januszem Herzigiem. Historycznym aspektem tego przedsięwzięcia zajmowali się studenci z wydziału historii Akademii Pedagogicznej. Ich badania pozwoliły określić miejsca, gdzie znajdowały się polichromie, których renowacje wykonali studenci Akademii Sztuk Pięknych z prof. Wiesławem Zalewskim z wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki.
Do tej pory osuszono mury metodą iniekcji krystalicznej, wyremontowano dach, odtworzono kolorystykę wnętrza i odsłonięto 12 fresków pochodzących sprzed 300 lat. Nad pracami budowlanymi czuwa konserwator zabytków inż. Marian Ziębiński.

Los wielu zabytków z powodu ograniczonych funduszy na ich renowację jest niepewny. Z powodu podziału kompetencji i braku pieniędzy odpowiedzialność za utrzymanie tego typu obiektów spada na władze regionalne. W tym roku prawie o 5.000.000 złotych zmniejszono fundusze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, co wiąże się z korektą budżetu państwa. Oznacza to, że w tym roku nie rozpoczną się planowane remonty w 13 zabytkowych obiektach, a w 25 będą ograniczone do minimum.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany