Stolica zdobywa środki

2009-08-06 13:41
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego (Warszawa, 31 lipca 2009)
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego

Warszawa jest bardzo aktywnym miastem jeżeli chodzi o korzystanie ze środków europejskich. Do tej pory zrealizowano tu 139 inwestycji wartych ponad 2,5 mld złotych – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego na konferencji prasowej, poświęconej warszawskim projektom. Konferencja została zorganizowana przy okazji kolejnej weryfikacji list projektów kluczowych programów Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka i Rozwój Polski Wschodniej.

Polsce z unijnego budżetu na lata 2007-2013 przyznano ponad 67 mld euro, z czego większość funduszy zostanie przeznaczona na modernizację i budowę infrastruktury podstawowej.
W wyniku przeprowadzonej aktualizacji na Listę projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko włączono 16 nowych projektów proponowanych do realizacji na terenie województwa mazowieckiego, w tym 9 projektów na listę podstawową oraz 6 projektów na listę rezerwową. Łączna kwota środków z UE przewidzianych dla nowych projektów umieszczonych na liście wynosi 2 133,22 mln zł, w tym dla projektów z listy podstawowej – 1 420,51 mln zł, zaś dla projektów z listy rezerwowej – 712,71 mln zł.
Więcej...

- Projekty te przede wszystkim przyczynią się do udrożnienia komunikacyjnego miasta. Warszawa leży w centrum Polski, więc z tych tras będą korzystać mieszkańcy całego kraju. Przez stołeczny charakter miasta, inwestycje te nabierają ponadregionalnego charakteru – powiedziała minister Bieńkowska. – Na liście znalazło się także kilka ważnych projektów z dziedziny kultury. Takie inwestycje jak Teatr Wielki, czy Muzeum Historii Polski będą stanowić wizytówkę stolicy – dodała minister.
- Najbardziej dumni jesteśmy z IV etapu projektu Zaopatrzenia w wodę i oczyszczalnię ścieków w Warszawie. Jest to największy w Polsce projekt z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Konferencja prasowa została zorganizowana 31 lipca w Filtrach Warszawskich, gdzie ten projekt jest realizowany. Jego wartość to niemal 2 mld złotych.

Weryfikacja list projektów kluczowych została przeprowadzona po raz czwarty. Celem weryfikacji jest przegląd stanu realizacji projektów oraz urealnienie kosztorysów.

Wyniki aktualizacji list projektów kluczowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej