Stacja GOPR ogrzewana słońcem

2008-02-11 9:47

Prawie 70 procent energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody, beskidzka stacja GOPR w Szczyrku będzie pozyskiwać ze słońca. Firma Junkers podarowała ratownikom system solarny złożony z kotła kondensacyjnego i kolektorów słonecznych. Junkers oraz Bosch wspierają GOPR od 2005 roku.

Symboliczne przekazanie kolektorów oraz sprzętu ratowniczego ufundowanego przez Boscha i Junkersa odbyło się 19 stycznia 2008 r. w Szczyrku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Senatu RP, władz lokalnych, Straży Pożarnej, Policji, a także ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR oraz przedstawiciele firmy Bosch i Junkers.

Cztery kolektory klasy Excellence zainstalowane zostały na dachu budynku stacji GOPR w Szczyrku. Oprócz tego stację wspomaga też kocioł kondensacyjny typu Cerasmart marki Junkers. Dzięki przekazanym urządzeniom ratownicy będą mogli uzyskać spore oszczędności. "Jesteśmy jedyną Grupą Regionalną GOPR w Polsce, która dysponuje takim nowoczesnym systemem solarnym" - mówi Tomasz Jano, zastępca naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR. - "W okolicy, w prywatnych budynkach są montowane pojedyncze solary, ale tego typu urządzenia nie są jeszcze aż tak popularne".

Przekazane urządzenia to produkty, które pozwalają zaoszczędzić energię i jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Eksploatacja systemów solarnych nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Gazowe kotły kondensacyjne zużywają nawet o 30% energii mniej w porównaniu z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. "Poprzez takie inicjatywy, jak przekazanie kolektorów słonecznych GOPR, Junkers pragnie propagować najnowsze rozwiązania w technice grzewczej, które mają wpływ na ochronę środowiska i klimatu" - tłumaczy Małgorzata Marczewska, kierownik działu marketingu Junkersa.

Znaczny wzrost cen energii oraz niekorzystne zmiany klimatyczne związane z emisją CO2 do atmosfery należą do największych wyzwań ekonomicznych i ekologicznych ostatnich lat. Instalacje solarne wytwarzają ciepło, korzystając z bezpłatnego źródła energii i nie emitując żadnych spalin. Można je bez przeszkód stosować we wszystkich gospodarstwach domowych - jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej lub też w nowo projektowanych systemach. Energia słoneczna może być wykorzystywana albo do samego ogrzewania wody, albo jako dodatkowe wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania (c.o.).

Junkers współpracuje z Grupą Beskidzką GOPR od 2005 roku. W ciągu tych lat podejmowane były różne wspólne inicjatywy. Junkers przekazał Grupie Beskidzkiej GOPR m.in. deski kanadyjskie do zwożenia rannych w wypadkach narciarskich oraz specjalistyczną odzież zimową, wyposażenie apteczek, śpiwory do akcji, a także maskotki - misie, które otrzymują od ratowników dzieci poszkodowane w wypadkach górskich. Wartość przekazanych przez Junkersa urządzeń i sprzętu przekroczyła już 600 tys. zł.

GOPR wspierają także inne działy należące do grupy Bosch w Polsce, które dotychczas przeznaczyły blisko 150 tys. zł na współpracę z Grupą Beskidzką GOPR. Dział Elektronarzędzi przekazał narzędzia, a dział Części Samochodowych przeznaczył środki finansowe na uszycie kombinezonów dla ratowników, dostarczył akumulatory do pojazdów Grupy Beskidzkiej GOPR oraz oświetlenie dodatkowe do samochodów terenowych i quadów. Ponadto GOPR otrzymał systemy zabezpieczeń Boscha: zestaw kamer Dinion i Minicam, rejestrator DVR4C oraz monitor. Urządzenia te zostały zainstalowane w głównej siedzibie Beskidzkiej Grupy GOPR w Szczyrku.

junkers
Autor: Junkers Cztery kolektory klasy Excellence ufundowane przez Junkersa zainstalowane zostały na dachu budynku stacji GOPR w Szczyrku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej