Stacja GOPR ogrzewana słońcem

2008-02-11 9:47

Prawie 70 procent energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody, beskidzka stacja GOPR w Szczyrku będzie pozyskiwać ze słońca. Firma Junkers podarowała ratownikom system solarny złożony z kotła kondensacyjnego i kolektorów słonecznych. Junkers oraz Bosch wspierają GOPR od 2005 roku.

Symboliczne przekazanie kolektorów oraz sprzętu ratowniczego ufundowanego przez Boscha i Junkersa odbyło się 19 stycznia 2008 r. w Szczyrku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Senatu RP, władz lokalnych, Straży Pożarnej, Policji, a także ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR oraz przedstawiciele firmy Bosch i Junkers.

Cztery kolektory klasy Excellence zainstalowane zostały na dachu budynku stacji GOPR w Szczyrku. Oprócz tego stację wspomaga też kocioł kondensacyjny typu Cerasmart marki Junkers. Dzięki przekazanym urządzeniom ratownicy będą mogli uzyskać spore oszczędności. "Jesteśmy jedyną Grupą Regionalną GOPR w Polsce, która dysponuje takim nowoczesnym systemem solarnym" - mówi Tomasz Jano, zastępca naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR. - "W okolicy, w prywatnych budynkach są montowane pojedyncze solary, ale tego typu urządzenia nie są jeszcze aż tak popularne".

Przekazane urządzenia to produkty, które pozwalają zaoszczędzić energię i jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Eksploatacja systemów solarnych nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Gazowe kotły kondensacyjne zużywają nawet o 30% energii mniej w porównaniu z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. "Poprzez takie inicjatywy, jak przekazanie kolektorów słonecznych GOPR, Junkers pragnie propagować najnowsze rozwiązania w technice grzewczej, które mają wpływ na ochronę środowiska i klimatu" - tłumaczy Małgorzata Marczewska, kierownik działu marketingu Junkersa.

Znaczny wzrost cen energii oraz niekorzystne zmiany klimatyczne związane z emisją CO2 do atmosfery należą do największych wyzwań ekonomicznych i ekologicznych ostatnich lat. Instalacje solarne wytwarzają ciepło, korzystając z bezpłatnego źródła energii i nie emitując żadnych spalin. Można je bez przeszkód stosować we wszystkich gospodarstwach domowych - jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej lub też w nowo projektowanych systemach. Energia słoneczna może być wykorzystywana albo do samego ogrzewania wody, albo jako dodatkowe wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania (c.o.).

Junkers współpracuje z Grupą Beskidzką GOPR od 2005 roku. W ciągu tych lat podejmowane były różne wspólne inicjatywy. Junkers przekazał Grupie Beskidzkiej GOPR m.in. deski kanadyjskie do zwożenia rannych w wypadkach narciarskich oraz specjalistyczną odzież zimową, wyposażenie apteczek, śpiwory do akcji, a także maskotki - misie, które otrzymują od ratowników dzieci poszkodowane w wypadkach górskich. Wartość przekazanych przez Junkersa urządzeń i sprzętu przekroczyła już 600 tys. zł.

GOPR wspierają także inne działy należące do grupy Bosch w Polsce, które dotychczas przeznaczyły blisko 150 tys. zł na współpracę z Grupą Beskidzką GOPR. Dział Elektronarzędzi przekazał narzędzia, a dział Części Samochodowych przeznaczył środki finansowe na uszycie kombinezonów dla ratowników, dostarczył akumulatory do pojazdów Grupy Beskidzkiej GOPR oraz oświetlenie dodatkowe do samochodów terenowych i quadów. Ponadto GOPR otrzymał systemy zabezpieczeń Boscha: zestaw kamer Dinion i Minicam, rejestrator DVR4C oraz monitor. Urządzenia te zostały zainstalowane w głównej siedzibie Beskidzkiej Grupy GOPR w Szczyrku.

junkers
Autor: Junkers Cztery kolektory klasy Excellence ufundowane przez Junkersa zainstalowane zostały na dachu budynku stacji GOPR w Szczyrku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany