Srebrne Wiertło: Rozbudowa budynku COLLEGIUM MAIUS UAM w Poznaniu

2010-06-14 13:37
Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, Poznań
Autor: mgr. inż. arch. Jacek Bułat Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, Poznań

Budynek COLLEGIUM MAIUS UAM w Poznaniu został rozbudowany w 2009 roku o bibliotekę Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Autorem projektu architektonicznego jest Jacek Bułat oraz pracownia Consultor Sp. z o.o. Inwestycja została wyróżniona Srebrnym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia.

O nagrodzie w konkursie i projekcie biblioteki UAM rozmawiamy z architektem Jackiem Bułatem:

Czym jest dla Państwa pracowni to wyróżnienie? - Każde uznanie jest dla autora projektu czymś niezmiernie miłym. Daje poczucie satysfakcji i rekompensuje zmęczenie codzienną ciężką pracą i mozołem związanym z walką z coraz większą biurokratyczną zmorą budowlaną. Można choćby przez chwilę pomyśleć - było warto! Tym bardziej, że walory projektu i realizacji Biblioteki UAM zauważyli profesjonaliści. Jestem im za to wdzięczny - powiedział Jacek Bułat, jeden z autorów projektu architektonicznego.

A jak powstał pomysł na projekt biblioteki UAM? - Projektowanie to w obecnych czasach praca zbiorowa. Pomysł na projekt powstał w zespole, który wygrał konkurs zorganizowany przez Uniwersytet Poznański im Adama Mickiewicza. A zespół to architekci: Joanna Kapturczak , Michał Kapturczak, Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski i Jacek Bułat. Końcowy pomysł na projekt jest więc wypadkową przemyśleń każdego z architektów, poprzedzonych analizą zastanych warunków przestrzennych i konserwatorskich - dodał architekt.

Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej - opis obiektu

Biblioteka została zaprojektowana jako zestawienie 4 stref funkcjonalnych, a ich usytuowanie podyktowane zostało przede wszystkim rozwiązaniami kontroli dostępu. Pracownicy posiadają karty z dostępem bezpośrednim do wszystkich pomieszczeń, natomiast studenci mają dostęp ograniczony. Z poziomu „zero” dostępna jest strefa I, czyli pomieszczenie katalogu. Dostęp do tej strefy jest wolny. Za katalogiem umiejscowiono strefę II, czyli wypożyczalnię z punktem odbioru książek. Strefa III rozciągnięta jest w pionie na trzech kondygnacjach i zawiera pomieszczenia księgozbioru na 100 000 woluminów, miejsca czytelnicze, pomieszczenia nauki indywidualnej (cichej), nauki głośnej, a także pracownię multimedialną. Na ostatniej kondygnacji umieszczono magazyn na zbiory wydzielone, a także strefę IV z pomieszczeniami kierownika biblioteki, opracowywania zbiorów, a także pomieszczeniem socjalnym i węzeł sanitarny. W najniższej kondygnacji zlokalizowano magazyn z regałami przesuwnymi, a także pomieszczenia techniczne. Biblioteka będzie miejscem pracy 12 osób.

Zobacz koniecznie: Laureci XIV edycji konkursu Platynowe Wiertło

Centralnym elementem funkcji nowego budynku jest główny hol wejściowy. Zaprojektowano go w miejscu zbiegu ciągów komunikacyjnych: wewnętrznego i zewnętrznych, w sposób umożliwiający elastyczne aranżowanie jego przestrzeni w zależności od potrzeb. W funkcji minimum pełni przede wszystkim rolę bufora powierzchni niezbędnej do przejęcia ruchu pieszego obsługi biblioteki i funkcji dodatkowych. W funkcji rozszerzonej spełnia rolę miejsca odpoczynku, wystaw czy odczytów, natomiast w wersji maksimum może zapewnić przestrzeń do aranżacji wernisaży czy przedstawień. Z holu dostępne są funkcje główne biblioteki mieszczące się na wyższych kondygnacjach, a z poziomu parteru bufet z zapleczem, którego sala może być w razie potrzeby powiększana o część powierzchni holu.

Technologia wykonania obiektu to szkielet żelbetowy z żelbetowymi ścianami usztywniającymi, zewnętrznymi i żelbetowymi stropami. Budynek posadowiony jest na żelbetowej płycie fundamentowej. Elewacja została wykonana z płyt kamiennych piaskowca i granitu szarego. Dwie najwyższe kondygnacje są w fasadzie szklanej stalowej. Między elementami fasady zaprojektowano kamienne "żyletki".

Wykonawcą inwestycji jest firma: Forbud – Zbigniew Rek
Projektant: mgr. inż. arch. Jacek Bułat i pracownia Consultor Sp. z o.o.


Na konferencji, która odbyła się w Warszawie, w dniu 25 maja, została ogłoszona XV edycja konkursu Platynowe Wiertło. W bieżącej edycji mogą wziąć udział firmy, które między 1 września 2009 roku a 30 września 2010 oficjalnie ukończyły i oddały do użytkowania obiekt na terenie Polski. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 września 2010 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Platynowe Wiertło!

Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator jest patronem medialnym konkursu Platynowe Wiertło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany