Srebrne Wiertło: Rozbudowa budynku COLLEGIUM MAIUS UAM w Poznaniu

2010-06-14 13:37
Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, Poznań
Autor: mgr. inż. arch. Jacek Bułat Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, Poznań

Budynek COLLEGIUM MAIUS UAM w Poznaniu został rozbudowany w 2009 roku o bibliotekę Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Autorem projektu architektonicznego jest Jacek Bułat oraz pracownia Consultor Sp. z o.o. Inwestycja została wyróżniona Srebrnym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia.

O nagrodzie w konkursie i projekcie biblioteki UAM rozmawiamy z architektem Jackiem Bułatem:

Czym jest dla Państwa pracowni to wyróżnienie? - Każde uznanie jest dla autora projektu czymś niezmiernie miłym. Daje poczucie satysfakcji i rekompensuje zmęczenie codzienną ciężką pracą i mozołem związanym z walką z coraz większą biurokratyczną zmorą budowlaną. Można choćby przez chwilę pomyśleć - było warto! Tym bardziej, że walory projektu i realizacji Biblioteki UAM zauważyli profesjonaliści. Jestem im za to wdzięczny - powiedział Jacek Bułat, jeden z autorów projektu architektonicznego.

A jak powstał pomysł na projekt biblioteki UAM? - Projektowanie to w obecnych czasach praca zbiorowa. Pomysł na projekt powstał w zespole, który wygrał konkurs zorganizowany przez Uniwersytet Poznański im Adama Mickiewicza. A zespół to architekci: Joanna Kapturczak , Michał Kapturczak, Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski i Jacek Bułat. Końcowy pomysł na projekt jest więc wypadkową przemyśleń każdego z architektów, poprzedzonych analizą zastanych warunków przestrzennych i konserwatorskich - dodał architekt.

Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej - opis obiektu

Biblioteka została zaprojektowana jako zestawienie 4 stref funkcjonalnych, a ich usytuowanie podyktowane zostało przede wszystkim rozwiązaniami kontroli dostępu. Pracownicy posiadają karty z dostępem bezpośrednim do wszystkich pomieszczeń, natomiast studenci mają dostęp ograniczony. Z poziomu „zero” dostępna jest strefa I, czyli pomieszczenie katalogu. Dostęp do tej strefy jest wolny. Za katalogiem umiejscowiono strefę II, czyli wypożyczalnię z punktem odbioru książek. Strefa III rozciągnięta jest w pionie na trzech kondygnacjach i zawiera pomieszczenia księgozbioru na 100 000 woluminów, miejsca czytelnicze, pomieszczenia nauki indywidualnej (cichej), nauki głośnej, a także pracownię multimedialną. Na ostatniej kondygnacji umieszczono magazyn na zbiory wydzielone, a także strefę IV z pomieszczeniami kierownika biblioteki, opracowywania zbiorów, a także pomieszczeniem socjalnym i węzeł sanitarny. W najniższej kondygnacji zlokalizowano magazyn z regałami przesuwnymi, a także pomieszczenia techniczne. Biblioteka będzie miejscem pracy 12 osób.

Zobacz koniecznie: Laureci XIV edycji konkursu Platynowe Wiertło

Centralnym elementem funkcji nowego budynku jest główny hol wejściowy. Zaprojektowano go w miejscu zbiegu ciągów komunikacyjnych: wewnętrznego i zewnętrznych, w sposób umożliwiający elastyczne aranżowanie jego przestrzeni w zależności od potrzeb. W funkcji minimum pełni przede wszystkim rolę bufora powierzchni niezbędnej do przejęcia ruchu pieszego obsługi biblioteki i funkcji dodatkowych. W funkcji rozszerzonej spełnia rolę miejsca odpoczynku, wystaw czy odczytów, natomiast w wersji maksimum może zapewnić przestrzeń do aranżacji wernisaży czy przedstawień. Z holu dostępne są funkcje główne biblioteki mieszczące się na wyższych kondygnacjach, a z poziomu parteru bufet z zapleczem, którego sala może być w razie potrzeby powiększana o część powierzchni holu.

Technologia wykonania obiektu to szkielet żelbetowy z żelbetowymi ścianami usztywniającymi, zewnętrznymi i żelbetowymi stropami. Budynek posadowiony jest na żelbetowej płycie fundamentowej. Elewacja została wykonana z płyt kamiennych piaskowca i granitu szarego. Dwie najwyższe kondygnacje są w fasadzie szklanej stalowej. Między elementami fasady zaprojektowano kamienne "żyletki".

Wykonawcą inwestycji jest firma: Forbud – Zbigniew Rek
Projektant: mgr. inż. arch. Jacek Bułat i pracownia Consultor Sp. z o.o.


Na konferencji, która odbyła się w Warszawie, w dniu 25 maja, została ogłoszona XV edycja konkursu Platynowe Wiertło. W bieżącej edycji mogą wziąć udział firmy, które między 1 września 2009 roku a 30 września 2010 oficjalnie ukończyły i oddały do użytkowania obiekt na terenie Polski. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 września 2010 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Platynowe Wiertło!

Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator jest patronem medialnym konkursu Platynowe Wiertło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej