Sosnowiec: Park Naukowo-Technologiczny wybuduje Skanska
Skanska wybuduje Sosnowiecki Parku Naukowo-Technologicznym. W ramach prac, budowlana spółka zaadaptuje obiekt byłej koplani Niwka-Modrzejów. Inwestycja zostanie zrealizowana w sześć miesięcy. Park Naukowo-Technologiczny ma przyciągnąć do miasta firmy, które zajmują się wdrażaniem nowoczesnych technologii.
Park Naukowo-Technologiczny - opis inwestycji:
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny będzie zlokalizowany w południowej części miasta, w byłej siedzibie kopalni węgla kaminnego Niwka-Modrzejów.
Celem utworzenia Parku jest przyciągnięcie do Sosnowca firm wdrażających lub zamierzających wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzenie lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji w technologiach produkcji i unowocześniania oferowanych wyrobów i usług.
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny ma zapewnić przedsiębiorcom korzyste warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i dostęp do innowacji. W tym celu obiekt będzie wyposażony w niezbędne pomieszczenia oraz sprzęt.
Roboty budowlane realizowane przez Skanska:
Roboty budowlane prowadzone w byłej kopalni Niwka-Modrzejów, będa prowadzone dwuetapowo. W ramach pierwszego etapu Skanska przebuduje 4-kondygnacyjny budynek i przystosuje go do funkcji produkcyjno-badawczej.
Drugi etap prac będzie obejmował roboty rozbiórkowe i budowlane, polegające na adaptacji 5-kondygnacyjnego budynku. W tym zakresie prac Skanska przystosuje Park Naukowo-Technologiczny do funkcji biurowo-szkoleniowo-konferencyjnej.
W ramach realizacji wykonawca częściowo wyposaży pomieszczenia obiektu w sprzęt komputerowy, audiowizualny i biurowy. Roboty budowlane, które zrealizuje Skanska obejmują także wykonanie instalacji:
- wodno-kanalizacyjnej
- elektrycznej,
- teletechnicznej,
- wentylacyjnej,
- grzewczej i klimatyzacyjnej.
W ramach kontraktu Skanska zbuduje stację transformatorową oraz systemy sygnalizacji pożaru, włamania i kontroli dostępu oraz telewizji dozorowanej.Nowopowstające inwestycja będzie przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Całkowita wartość kontraktu wynosi 32,5 mln złotych brutto. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.