Skanska kończy reorganizację

2007-06-04 14:16

W dniu 1 sierpnia 2003 roku zarejestrowane zostało połączenie Skanska SA z siedzibą w Warszawie z jej 11 spółkami zależnymi: Przemysłówka Skanska SA, LPB Skanska SA, Budexpol Skanska sp. z o.o., Exbud Rzeszów sp. z o.o., PRDM sp. z o.o., Exbud Nova SA, PPRD SA, RPRD SA, Hydrotrest Skanska SA,  RPRI SA i KPRM Skanska SA.  Połączenie ze spółkami zależnymi oznacza, że Skanska w Polsce posiada jedną osobowość prawną, a dotychczasowe spółki zaczęły funkcjonować jako oddziały Skanska SA.

Proces reorganizacji Skanska w Polsce, zmierzający do skonsolidowania jej działalności budowlanej w jednej spółce obecnej na rynku całej Polski za pośrednictwem oddziałów, rozpoczął się na przełomie 2001 i 2002 roku. W wyniku prowadzonych zmian reorganizacyjnych utworzona została spółka Skanska SA, która stała się właścicielem spółek poprzednio zależnych od Exbud Skanska SA. Na początku 2003 r. utworzone zostały dwa oddziały Skanska SA: Oddział Jedynka Poznań w Poznaniu (kontynuujący działalność budowlaną Jedynka Skanska SA) oraz Exbud Budownictwo w Kielcach (kontynuujący działalność budowlaną Exbud Skanska Budownictwo). W dniu 1 sierpnia br. zarejestrowane zostało połączenie Skanska SA z 11 spółkami zależnymi. Na bazie tych spółek utworzone zostały oddziały Skanska SA: Oddział Przemysłówka w Łodzi, Oddział LPB w Lesznie, Oddział Budexpol we Wrocławiu, Oddział Exbud Rzeszów w Rzeszowie, Oddział PRDM we Wrocławiu, Oddział Nova w Warszawie, Oddział PPRD w Poznaniu, Oddział RPRD w Rzeszowie, Oddział Hydrotrest w Krakowie, Oddział RPRI w Rzeszowie oraz Oddziały KPRM w Kielcach i Skoczowie. Ostatnią ze spółek połączonych ze Skanska SA będzie GPRD Skanska SA.

Budowa projektu ING Real Estate, Złote Tarasy w Warszawie

Po reorganizacji
Skanska SA to silna finansowo organizacja, o kapitale zakładowym wynoszącym 407.875.000 złotych. Skanska oferuje pełny zakres usług budowlanych - realizuje obiekty z zakresu budownictwa ogólnego i przemysłowego, drogowego, mostowego, hydroinżynieryjnego i kolejowego; działa także jako deweloper na rynku mieszkaniowym. Skanska SA jest obecna na rynku całej Polski poprzez oddziały zlokalizowane w głównych miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Lesznie, Rzeszowie i Kielcach.

Hotel Westin w Warszawie

Oddziały Skanska SA będą w dalszym ciągu koncentrować się na swojej podstawowej działalności i realizacji kontraktów budowlanych. Każdy z oddziałów ma jednocześnie dostęp do pełnej oferty, potencjału i zasobów Skanska SA, co umożliwi im oferowanie szerszego - niż dotychczas - zakresu jeszcze usług budowlanych. Skanska SA jest także gwarantem stabilności i siły finansowej każdego z oddziałów. Skanska SA i jej oddziały mogą także czerpać korzyści z przynależności do globalnego koncernu Skanska - jednej z największych pod względem przychodów grup budowlanych na świecie (przychody za rok 2002 wyniosły 68 mld złotych), uznanej za "Najwyżej cenioną firmę budowlaną na świecie". W 2003 r. Skanska zajęła I miejsce wśród światowych przedstawicieli tej branży w rankingu przygotowanym przez magazyn "Fortune" na podstawie opinii ponad 10.000 analityków finansowych i przedstawicieli kadry zarządzającej z kilkuset firm. 

Most Tysiąclecia we Wrocławiu

Kilkadziesiąt lat historii w Polsce
Skanska ma za sobą 30 lat obecności na polskim rynku - jako inwestor i generalny wykonawca rozpoczęła działalność na początku lat 70-tych od budowy hoteli w Warszawie - Forum i Victoria oraz suchego doku dla stoczni w Gdyni. Jednak historia spółek tworzących wcześniej Grupę Skanska, a obecnie będących oddziałami Skanska S.A. - sięga niejednokrotnie pierwszych lat powojennych; wtedy właśnie rozpoczęły działalność, jako przedsiębiorstwa państwowe, m.in. poznańska Jedynka, KPRM, GPRD czy Hydrotrest. W latach 90-tych spółki te stały się częścią Grupy Exbud. Również w latach 90-tych, na polskim rynku utworzona została spółka Skanska Polska Sp. z o.o. oraz Skanska Rezydencje sp. z o.o. W 1999 r. w skład Grupy Skanska weszła wrocławska firma Budexpol. W 2000 roku koncern Skanska został inwestorem strategicznym Exbudu i tym samym - właścicielem tworzonej przez tę spółkę Grupy Kapitałowej. Jednocześnie Polska została uznana przez Skanska za rynek rodzimy koncernu, podobnie jak m.in. Szwecja, Stany Zjednoczone, Finlandia, Norwegia czy Wielka Brytania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany