Seminarium: Inwestycje w kolektory słoneczne wraz z dofinansowaniem (25 III)

2011-03-01 16:32
Seminarium na targach CENERG: Inwestycje w kolektory słoneczne wraz z dofinansowaniem; doświadczenia i plany wsparcia budowy kolektorów słonecznych
Autor: Agencja SOMA

Podczas Targów CENERG 2011, 25 marca zorganizowane zostanie seminarium: "Inwestycje w kolektory słoneczne wraz z dofinansowaniem; doświadczenia i plany wsparcia budowy kolektorów słonecznych". Seminarium organizowane jest przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Partnerem konferencji jest Grupa BPS.

Instalacje wykorzystujące energię słoneczną w celach grzewczych stają się w Polsce bardzo popularne i przestają być jedynie dobrem luksusowym. W kraju istnieje ok. 40 tys. użytkowników wykorzystujących kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej, głównie w domach jednorodzinnych oraz budynkach publicznych, spółdzielniach mieszkaniowych i MŚP. W 2009 roku wg danych Instytutu Energetyki Odnawialnej w Polsce sprzedano ponad 144 tyś. m2 kolektorów słonecznych. Ok. 70% wszystkich sprzedanych kolektorów słonecznych trafia do właścicieli domów jako elementy instalacji słonecznego przygotowania ciepłej wody używkowej (cwu). Oznacza to, że tylko w ub. roku ok. 15 tys. rodzin w ubiegłym roku zdecydowało się na praktyczne wykorzystanie energii słonecznej. W 2010 roku utrzymywało się także duże zainteresowanie budową kolektorów słonecznych w obiektach publicznych, spółdzielniach mieszkaniowych, ale zaczyna rosnąć zainteresowanie tego typu inwestycjami w przemyśle i usługach.

W 2011 r. przewiduje się w szczególności wysokie tempo wzrostu budowy kolektorów słonecznych w sektorze mieszkalnictwa oraz w małych, średnich przedsiębiorstwach (MŚP), bowiem od drugiej połowy 2010 r. instytucje finansujące we współpracy z bankami oferują specjalne wsparcie dla tego typu inwestorów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oferuje dotacje na zakup instalacji słonecznych dla właścicieli mieszkań. Jest to obecnie najbardziej atrakcyjne źródło wsparcia finansowego dostępne dla szerokiego grona zainteresowanych (właściciele domów, wspólnoty mieszkaniowe).

Tematyka  konferencji jest ściśle powiązana z finansowaniem inwestycji słonecznych. Podczas seminarium swoim doświadczeniem podzielą się banki udzielające kredytów z dotacją oraz instalatorzy, na co dzień współpracujący przy ofercie dotacji z kredytem. Ponadto, zaprezentowany zostanie nowy program dotacji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) dedykowany wszystkim sektorom OZE, w tym dużym instalacjom słonecznym budowanym na potrzeby MŚP.

Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele 6 banków (w tym reprezentantów ich oddziałów regionalnych) uczestniczących w programie dotacji na zakup instalacji słonecznych NFOŚiGW, przedstawiciele Związku Banków Polskich, przedstawiciele banków uczestniczących w programie Polseff: Millenium, BGŻ, Fortis Bank, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poza tym wspólnoty mieszkaniowe, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowane zakupem instalacji słonecznych oraz przedstawiciele sektora: instalatorzy systemów słonecznych, w szczególności z Mazowsza oraz przedstawiciele mediów.

Zapraszamy do udziału w seminarium wszystkie osoby, które są zainteresowane poszerzeniem wiedzy, doborem instalacji słonecznej i wyborem urządzeń i instalatorów (będą obecni na Targach CENERG) jak również instalatorów, dystrybutorów, producentów, którzy chcieliby uzyskać informacje lub wymienić poglądy z bankami nt. działania programów dotacji.

Rejestracja uczestnictwa oraz informacje o konferencji są dostępne na portalu uruchomionym przez organizatorów seminarium http://www.inwestujwkolektory.pl/konferencja-sloneczna, na którym można zapoznać się min. z  programem spotkania, ofertą banków oraz ofertą instalatorów oraz z niezależnym doradztwem wspartym przyjaznymi oraz praktycznymi kalkulatorami i programami doboru instalacji.

 

Seminarium na targach CENERG: Inwestycje w kolektory słoneczne wraz z dofinansowaniem; doświadczenia i plany wsparcia budowy kolektorów słonecznych
Autor: Agencja SOMA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany