Samowystarczalne Kisielice

2015-03-06 12:54
Kisielice
Autor: Kisielice Kisielice - wiejska gmina w woj. warmińsko-mazurskim

Panuje powszechne przekonanie, że w Polsce nie najlepiej radzimy sobie z OZE i odstajemy od średniej europejskiej w obszarze ochrony środowiska. Dopiero niedawno po kilku latach prac została uchwalona ustawa o odnawialnych źródłach energii, która ma zachęcić do inwestowania w OZE. Jednak okazuje się, że i w Polsce dzieją się rzeczy, z których kraje UE mogą brać przykład w tym zakresie. Przykładem tego jest gmina Kisielice za swoje dokonania związane z OZE uhonorowana w 2014 roku przez Komisję Europejską. 

Kisielice to wiejska gmina w woj. warmińsko-mazurskim, która ma około 6500 mieszkańców. Są oni dumni, że gmina stała się w Polsce pionierem odnawialnych źródeł energii. Jest także przykładem dla innych gmin, jak mogą stać się energetycznie samowystarczalne.
Władze gminy zainteresowały się energią odnawialną w 1998 roku. W 2002 roku rozwój OZE został wpisany w strategię rozwoju gminy.
Żeby wykorzystać potencjał lokalnych rolników Kisielice postawiły na biogazownię, ciepłownię na biomasę i elektrownię wiatrową (52 turbiny produkują 94,5 MW). Farma fotowoltaiczna właśnie powstaje.
Cały projekt okresliły cztery kierunki działania:
- ograniczenie zanieczyszczeń
- uniezależnienie się od węgla
- niezależność energetyczna
- poprawa jakości powietrza
Konsekwentna realizacja tej polityki doprowadziła w roku 2014 do wygranej w konkursie Komisji Europejskiej w zakresie menedżera energii.

Z chwilą uruchomienia w Kisielicach ciepłowni na biomasę emisja dwutlenku węgla spadła do zera. Przedtem miejscowe kotłownie emitowały do atmosfery 1200 ton CO2. Powietrze jest teraz czystsze, nie ma w nim pyłu. Zadowoleni są miejscowi rolnicy, gdyż zarabiają sprzedając swoje zbiory ekologicznym ciepłowni i gazowni.
Informowanie o celach projektu jest bardzo ważne. W Kisielicach regularnie organizowane są spotkania z mieszkańcami. Została nawiązana stała współpraca z Powiślańską Regionalną Agencją Zarządzania Energią. Ten projekt pokazuje, w jaki sposób można dzięki dobremu planowaniu energetycznemu wykonywać konkretne inwestycje, które są między sobą powiązane, co krok po kroku prowadzi do powstania gminy niezależnej energetycznie. Przykład i dokonania Kisielic nie są już tylko lokalnym sukcesem. Przedstawiciele wielu gmin przyjeżdzają tu by podpytać i podpatrzyć jak to się robi, bo chcą podobnych inwestycji na swoim terenie. Sukcesy Kisielic zostały opisane w około stu artykułach w prasie polskiej i zagranicznej. To niewielkie miasto stało się teraz sławne również w Unii Europejskiej.
Gdy Kisielice odbierały nagrodę w Brukseli, kibicował im Jerzy Buzek:
- Na europejskim poziomie staramy się, aby mieć bezpieczeństwo dostaw energii, żeby energia była tania, bo dzięki temu gospodarka staje się konkurencyjna. Ważne też jest , by chronić środowisko. Ale zapominamy często, że to wszystko zaczyna się na poziomie lokalnym, a nawet w naszych własnych domach. Kisielice pokazały nam to wszystkim w Unii Europejskiej. Cieszę się, że to polska miejscowość pokazała, że myśląc lokalnie mamy wpływ na sytuację globalną.    

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany