Sąd zdecyduje o odszkodowaniu za Rospudę..
Zarząd Budimeksu SA - 7 lipca 2009 r. - oficjalnie poinformował o skierowaniu przez Budimex Dromex SA pozwu przeciwko Skarbowi Państwa - Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, (GDDKiA, Oddział w Białymstoku), o zapłatę kary umownej z tytułu odstąpienia od kontraktu na budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy. Wartość przedmiotu sporu: 43 896 816 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 28 lutego 2009 r. do dnia zapłaty.
Kontrakt zakładał budowę obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej Nr 8 (granica państwa–Wrocław–Białystok–Suwałki–granica państwa) od miejscowości Gatne do skrzyżowania dróg krajowych Nr 8 i 61 w Augustowie, długości 17,116 km. I etap realizacji obejmował budowę jezdni wschodniej oraz budowę dwóch jezdni o przekroju docelowym w rejonie mostu przez dolinę rzeki Rospudy i w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową Nr 40822.
Ze względu na interes społeczny (art. 145 Prawa Zamówień Publicznych) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Białymstoku, 13 stycznia 2009 roku odstąpiła od umowy z firmą Budimex Dromex na budowę obwodnicy Augustowa. Dlaczego? Komisja Europejska zarzuciła Polsce łamanie dyrektywy dotyczącej ochrony środowiska. W efekcie, w związku z wadliwą decyzją środowiskową, uchylone zostało pozwolenie na budowę. W związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (z 15 grudnia 2008 roku) GDDKiA nie dysponowała prawomocnymi decyzjami umożliwiającymi kontynuowanie prac budowlanych, a wstrzymywanie zawieszenia robót do czasu uzyskania nowych decyzji narażałoby Skarb Państwa na dodatkowe koszty.
- Art. 145 PZP mówi wyraźnie, że w razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy. Takie wynagrodzenie Budimex Dromex otrzymał - to stanowisko GDDKiA. - GDDKiA nie miała wpływu na tryb i skuteczność wydania decyzji środowiskowej.
W ocenie Budimeksu SA kontrakt został zerwny z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego/Pozwanego (GDDKiA) dlatego winien on zapłacić karę umowną z tytułu odstąpienia od kontraktu.