Rzecznicy i sądy PIIB przygotowane do nowych obowiązków

2009-05-21 16:35

- Jesteśmy gotowi na przyjęcie większej liczby spraw wynikającej z przyjętej przez Sejm 23 kwietnia br. nowelizacji Prawa budowlanego. Zwiększa ona bowiem nie tylko uprawnienia inżynierów budownictwa wykonujących samodzielne funkcje techniczne, ale także i obowiązki. Półroczne vacatio legis powinniśmy wykorzystać na dostosowanie orzecznictwa Izby do nowych regulacji prawnych - uważa Aleksander Nowak, przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

To zagadnienie było jednym z głównych tematów szkolenia przewodniczących okręgowych sądów dyscyplinarnych i rzeczników odpowiedzialności zawodowej, które odbyło się w Jadwisinie k. Serocka (15-16 maja 2009), z udziałem prawników kancelarii prawnych doradzających PIIB.

Obecny na otwarciu spotkania prof. Zbigniew Grabowski, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, przedstawił jego uczestnikom aktualny stan prac nad zmianami w Prawie Budowlanym i ustawach towarzyszących. Nowa wersja "konstytucji budowlanej" w znaczącym zakresie zwiększa uprawnienia i obowiązki inżynierów budownictwa jako uczestników procesu inwestycyjnego.

- Możemy w związku z tym spodziewać się znaczącego wzrostu spraw kierowanych do rzeczników odpowiedzialności zawodowej i rozpatrywanych przez sądy dyscyplinarne. Dlatego powinniśmy dobrze się przygotować do nowych wyzwań, między innymi poprzez lepszą współpracę z urzędami nadzoru budowlanego oraz podnoszenie kwalifikacji rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sędziów sądów dyscyplinarnych - stwierdził prezes PIIB.

W zrzeszającej ok.110 tys. członków Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, rzecznicy odpowiedzialności zawodowej funkcjonują we wszystkich 16 izbach okręgowych i pełnią rolę podobną do prokuratorów w powszechnym wymiarze sprawiedliwości. Prace rzeczników koordynuje Agnieszka Jońca - Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Okręgowe sądy dyscyplinarne orzekające w sprawach odpowiedzialności zawodowej i etycznej członków PIIB są organem pierwszej instancji, od orzeczeń których strony sporów mogą odwoływać się do Krajowego Sądu Dyscyplinarnego.


Przypomnijmy, że wspomnianej nowelizacji Prawa budowlanego Prezydent RP nie podpisał i 19 maja skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej