Rzecznicy i sądy PIIB przygotowane do nowych obowiązków
- Jesteśmy gotowi na przyjęcie większej liczby spraw wynikającej z przyjętej przez Sejm 23 kwietnia br. nowelizacji Prawa budowlanego. Zwiększa ona bowiem nie tylko uprawnienia inżynierów budownictwa wykonujących samodzielne funkcje techniczne, ale także i obowiązki. Półroczne vacatio legis powinniśmy wykorzystać na dostosowanie orzecznictwa Izby do nowych regulacji prawnych - uważa Aleksander Nowak, przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
To zagadnienie było jednym z głównych tematów szkolenia przewodniczących okręgowych sądów dyscyplinarnych i rzeczników odpowiedzialności zawodowej, które odbyło się w Jadwisinie k. Serocka (15-16 maja 2009), z udziałem prawników kancelarii prawnych doradzających PIIB.
Obecny na otwarciu spotkania prof. Zbigniew Grabowski, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, przedstawił jego uczestnikom aktualny stan prac nad zmianami w Prawie Budowlanym i ustawach towarzyszących. Nowa wersja "konstytucji budowlanej" w znaczącym zakresie zwiększa uprawnienia i obowiązki inżynierów budownictwa jako uczestników procesu inwestycyjnego.
- Możemy w związku z tym spodziewać się znaczącego wzrostu spraw kierowanych do rzeczników odpowiedzialności zawodowej i rozpatrywanych przez sądy dyscyplinarne. Dlatego powinniśmy dobrze się przygotować do nowych wyzwań, między innymi poprzez lepszą współpracę z urzędami nadzoru budowlanego oraz podnoszenie kwalifikacji rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sędziów sądów dyscyplinarnych - stwierdził prezes PIIB.
W zrzeszającej ok.110 tys. członków Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa, rzecznicy odpowiedzialności zawodowej funkcjonują we wszystkich 16 izbach okręgowych i pełnią rolę podobną do prokuratorów w powszechnym wymiarze sprawiedliwości. Prace rzeczników koordynuje Agnieszka Jońca - Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.
Okręgowe sądy dyscyplinarne orzekające w sprawach odpowiedzialności zawodowej i etycznej członków PIIB są organem pierwszej instancji, od orzeczeń których strony sporów mogą odwoływać się do Krajowego Sądu Dyscyplinarnego.
Przypomnijmy, że wspomnianej nowelizacji Prawa budowlanego Prezydent RP nie podpisał i 19 maja skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.