Rząd o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej

2011-01-26 10:50

Podczas posiedzenia - 25 stycznia 2011 r. - rząd przyjął założenia nowego Prawa atomowego, przewidujące uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w 2020 r. Premier Donald Tusk przedstawił harmonogram prac związanych z budową elektrowni.

– Aby powstała elektrownia, oprócz pieniędzy i inwersora, potrzebne są decyzje prawne i konsultacje społeczne – wyjaśnia premier Donald Tusk. – Do 30 czerwca 2011 r., we współpracy z parlamentem, chcemy przyjąć wszystkie przepisy prawne związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce.

Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?

Kolejnym etapem programu atomowego będzie ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej.
– Powinno to nastąpić miedzy lipcem 2011 r., a grudniem 2013 r. – mówi premier. – Zakładamy, że inwestycjom będzie towarzyszyć raczej duże zainteresowanie i entuzjazm wspólnot lokalnych, a nie niechęć czy opór.

Następny etap to wykonanie projektu technicznego i uzyskanie uzgodnień środowiskowych. Działania te przewidziano na lata 2014-2015.
– Od 2016 r. rozpocznie się cykl prac związanych bezpośrednio z inwestycją, czyli pozwolenie na budowę i budowa bloków elektorowi jądrowej – zapowia premier. – Zakładamy, że pierwszy prąd z polskiej elektrowni jądrowej powinien popłynąć w 2020 r.

W kolejnych latach (2021-2030) nastąpi rozbudowa projektu o następne bloki i kolejną, drugą elektrownię atomową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej