Rząd o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej
Podczas posiedzenia - 25 stycznia 2011 r. - rząd przyjął założenia nowego Prawa atomowego, przewidujące uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w 2020 r. Premier Donald Tusk przedstawił harmonogram prac związanych z budową elektrowni.
– Aby powstała elektrownia, oprócz pieniędzy i inwersora, potrzebne są decyzje prawne i konsultacje społeczne – wyjaśnia premier Donald Tusk. – Do 30 czerwca 2011 r., we współpracy z parlamentem, chcemy przyjąć wszystkie przepisy prawne związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce.
Zobacz koniecznie: Gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa?
Kolejnym etapem programu atomowego będzie ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej.
– Powinno to nastąpić miedzy lipcem 2011 r., a grudniem 2013 r. – mówi premier. – Zakładamy, że inwestycjom będzie towarzyszyć raczej duże zainteresowanie i entuzjazm wspólnot lokalnych, a nie niechęć czy opór.
Następny etap to wykonanie projektu technicznego i uzyskanie uzgodnień środowiskowych. Działania te przewidziano na lata 2014-2015.
– Od 2016 r. rozpocznie się cykl prac związanych bezpośrednio z inwestycją, czyli pozwolenie na budowę i budowa bloków elektorowi jądrowej – zapowia premier. – Zakładamy, że pierwszy prąd z polskiej elektrowni jądrowej powinien popłynąć w 2020 r.
W kolejnych latach (2021-2030) nastąpi rozbudowa projektu o następne bloki i kolejną, drugą elektrownię atomową.