Rynek pracy tylko dla inżyniera? WIDEO

2012-05-23 11:35
Raport Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB: jak kształceni są inżynierowie budownictwa?
Autor: Abrys Sp. z o.o.

Najpopularniejszym kierunkiem studiów w roku akademickim 2011/2012 było budownictwo. Dopiero w drugiej kolejności absolwenci szkół średnich wybierali informatykę, czy zarządzanie. Trudno jednak prognozować, które kierunki studiów zapewnią młodym ludziom zatrudnienie. Na rynku pracy coraz częściej poszukiwani są inżynierowie. Czy ta tendencja się utrzyma?

W roku akademickim 2011/2012 najpopularniejszym kierunkiem studiów było budownictwo. Aż 30 tys. młodych ludzi starało się o przyjęcie na kierunki związane z branżą budowlaną. W drugiej kolejności kandydaci wybierali informatykę i zarządzanie - odpowiednio kandydatów na w/w specjalności było 28, 6 tys. i 27, 6 tys. osób.

Przeczytaj również: Praca w budownictwie atrakcyjna dla studentów. Ranking na najlepszego pracodawcę wśród polskich firm budowlanych

Inżynier a rynek pracy

Coraz częściej absolwenci szkół wyższych mają problem ze znalezieniem pracy, a dyplom magistra nie jest gwarantem zatrudnienia. Często budowlańcy zarabiają więcej niż absolwenci innych uczelni. Pewne jest, że w ciągu najbliższych 5 lat, trudności ze znalezieniem pracy nie będa mieli inżynierowie. Buduje się coraz więcej i nie jest zaskoczeniem, ze popyt na pracowników z branży budowlanej wzrasta. Należy pamiętać, że sytuacja ta zależna jest od koniunktury, która nagle może się zmienić. Jeśli budownictwo przystopuje, to część budowlańców będzie zmuszonych się przekwalifikować, a niektórzy z nich będą zmuszeni pogodzić się z niższym wynagrodzeniem.

Komentuje prof. Jarosław Górniak, kierownik zakładu Socjologii Gospodarki i Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Praca głównie dla inżyniera?

Oprócz budownictwa młodzi ludzie chętnie starali się o przyjęcie na studia związane z ochroną środowiska, automatyką i budową maszyn oraz wybierali na te specjalności, na których wymagana jest znajomość matematyki i innych nauk ścisłych. Eksperci szacują, że rynek pracy otwarty jest dla osób, które mają umiejętności matematyczne i z łatwością poruszają się w świecie cyfrowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej