Rynek izolacji czeka na ożywienie

2010-03-31 14:44
Rynek izolacji czeka na ożywienie
Autor: Andrzej Szandomirski

Poprawiająca się sytuacja gospodarcza, początki ożywienia w budownictwie deweloperskim, a także przemysłowym sprawiły, że po okresie spowolnienia, rynek materiałów izolacyjnych w Polsce w latach 2011-2012 zacznie się odbudowywać. Dominującymi podmiotami pozostaną na nim duże koncerny zagraniczne, odpowiadające obecnie za zdecydowaną większość rynku.

Wolniejszy rozwój polskiej gospodarki oraz mniejsza liczba rozpoczynanych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym spowodowały, że po doskonałych latach 2006-2007, w okresie 2008-2009 rynek materiałów izolacyjnych w Polsce wyraźnie się skurczył. Firma badawcza PMR w swoim najnowszym raporcie "Rynek materiałów izolacyjnych w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010-2012" szacuje, że rynek ten zacznie się odbudowywać dopiero w 2011 roku.

Według raportu, dominującym w Polsce produktem izolacyjnym pozostaje styropian (EPS), dzięki czemu jest ona wciąż drugim, po Niemczech, największym rynkiem tego materiału w Europie. Drugą gałęzią na rynku izolacji w Polsce jest wełna mineralna, natomiast produkty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz różnego typu pianek wciąż są jedynie nieznaczną jego częścią.

Rynek styropianu w Polsce w dalszym ciągu jest bardzo rozdrobniony. W ostatnich latach w kraju aktywnych było ponad 100 zakładów produkcji styropianu, z czego większość to mniejsze fabryki o przychodach rzędu kilku milionów złotych. Największymi producentami styropianu na polskim rynku są spółki: Termo-Organika, Swisspor, Genderka, Arbet, Yetico, Styropol oraz Austrotherm.

W przeciwieństwie do styropianu, wytwarzanie wełny mineralnej jest inwestycją bardzo kapitałochłonną, długoterminową, wymagającą znacznych środków finansowych i wysokich kwalifikacji technicznych. Z tego względu na rynku działają tylko duże firmy mające wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu wełny mineralnej. W Polsce obecnych jest tylko siedmiu głównych wytwórców wełny mineralnej, wśród których zdecydowanymi liderami są firmy Rockwool oraz Saint Gobain Isover.

W opinii autorów raportu, po dwóch latach wyraźnych spadków, w pierwszych dwóch miesiącach br. dynamika produkcji wełny mineralnej w Polsce unormowała się, natomiast stabilnych wzrostów można się spodziewać dopiero w 2011 r. wraz z bardziej intensywną realizacją nowych projektów deweloperskich oraz inwestycji przemysłowo-magazynowych.

Rynek izolacji czeka na ożywienie
Autor: brak danych

Na polskim rynku funkcjonuje obecnie około 60 dużych i średnich producentów izolacji termicznych oraz technicznych, z czego ponad dwie trzecie koncentruje się na izolacjach termicznych, nieco ponad 15% na izolacjach technicznych, a ponad 10% firm specjalizuje się jednocześnie w wytwarzaniu obydwu rodzajów tych materiałów izolacyjnych.

Blisko dwie trzecie spośród głównych producentów materiałów izolacyjnych to firmy polskie bez większościowego inwestora zagranicznego. Przewaga liczebności przedsiębiorstw krajowych wynika przede wszystkim z rozdrobnienia producentów styropianu, dlatego też, biorąc pod uwagę nie liczbę przedsiębiorstw, a poziom zatrudnienia, udział firm z polskim kapitałem spada do nieco ponad 40%. Firmy z kapitałem zagranicznym jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu, jeśli wziąć pod uwagę wartość przychodów ze sprzedaży − odpowiadają one wówczas za ponad 70% wartości polskiego rynku materiałów izolacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany