Ruszył rządowy program dopłat do domów energooszczędnych

2013-03-22 15:59
Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Uroczyste podpisanie umów pomiędzy NFOŚiGW a prezesami siedmiu banków uczestniczących w programie dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne. Pośrodku Marcin Korolec, minister środowiska, po prawicy ministra Małgorzata Skucha, prezes zarządu NFOŚiGW, a z lewej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.   

W siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), 22 marca 2013 została uroczyście podpisana umowa pomiędzy NFOŚiGW i siedmioma bankami, które będą udzielać dopłat w ramach rządowego programu dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne. Program ma zagwarantowany fundusz wysokości 300 mln zł. Pierwsze kredyty (nie dopłaty) w ramach tego przedsięwzięcia możliwe już za miesiąc.

Nowy program rządowy realizowany przez Ministerstwo Środowiska poprzez NFOŚiGW ma wspierać energooszczędne budownictwo mieszkaniowe.
- Chcemy pobudzić sektor budownictwa do energooszczędnego budowania – powiedziała podczas podpisywania umów z bankami Małgorzata Skucha, prezes zarządu NFOŚiGW. – Chcemy przy tym również wszystkim uświadomić, że od roku 2020 ciężko będzie sprzedać dom wybudowany niezgodnie ze standardami. Ten program jest uzupełniony programem edukacyjnym, chcemy budować kompetencje u architektów, wykonawców i tych, którzy w tych domach będą mieszkali.

Dopłaty do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących budynki mieszkalne o niskim zużyciu energii i jedyny obecnie program rządowy w jakikolwiek sposób wspierający budownictwo mieszkaniowe. Program dopłat ma być realizowany w latach 2013-2018, do rozdysponowania na dzisiaj jest zagwarantowane 300 mln zł.
Bardzo ważną rolę w tym programie odgrywa 7 banków, z którymi NFOŚiGW podpisał umowy. Przede wszystkim poprzez sieć swoich placówek gwarantują one dostęp do programu w całej Polsce, po drugie mają również inne narzędzia finansowe, którymi banki mogą wspierać energooszczędne budownictwo. Na udział w tym przedsięwzięciu zdecydowały się: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska i Deutsche Bank PBC. Pierwsza transza programu w wysokości 100 mln będzie realizowana w latach 2013-2015.

Wysokość dofinansowania (brutto) została ustalona następująco:

  • dla domów jednorodzinnych standard NF15  – 50 000 zł
  • dla domów jednorodzinnych standard NF40  - 30 000 zł
  • dla mieszkań standard NF40 – 11 000 zł
  • dla mieszkań standard NF15 – 16 000 zł

W programie mogą uczestniczyć wyłącznie do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących mieszkaniowe (dom) od dewelopera. Dotacja będzie wpłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu budowy lub finalizacji zakupu, po potwierdzeniu wymaganego standardu energetycznego przez tzw. weryfikatorów.
- Pierwsze kredyty mogą być uruchomione w perspektywie miesiąca licząc od dzisiaj (czyli od 22 marca – red.) – zapewnił Marcin Korolec, minister środowiska. – Ten program to ćwiczenie wyprzedzające działania legislacyjne, które zgodnie z dyrektywą UE będą dożyły do tego, by wszystkie budynki miały standardy pasywne lub przynajmniej energooszczędne.  Pula 300 mln zł przeznaczonych na program ma być również jednym z pierwszych impulsów rozwoju nowych technologii budowania.
Banki biorące udział w programie szacują, że kwota dotacji powinna umożliwić wygenerowanie akcji kredytowej w wysokości około 2,5 mld zł. Program ma również przynieść korzyści długoterminowe w postaci rozwoju rynku zielonych technologii, co będzie sprzyjać konkurencji i obniżaniu się kosztów budowy energooszczędnych budynków.

Przy okazji informujemy, że od 25 marca 2013 rusza nabór na weryfikatorów, którzy będą potwierdzać standardy energetyczne, bez czego nie będzie można wypłacić dotacji. Informację o tym naborze oraz listy weryfikatorów, którzy zdali egzaminy, można znaleźć na stronach internetowych Związku Banków Polskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej