Ruszył program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus". Dla kogo? Na czym polega?

2021-12-14 10:10
blok mieszkalny
Autor: gettyimages Od 13 grudnia 2021 można składać wstępne wnioski oraz wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na inwestycje w ramach I naboru w pilotażowym programie priorytetowym pn. „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (ang. Energy Performance Contract) Plus”

„Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (ang. Energy Performance Contract) Plus” to pilotażowy program, do którego nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji inwestycji ruszył 13 grudnia 2021. Dla kogo przeznaczony jest program? Na co można uzyskać dotację?

Spis treści

  1. „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus" - co to za program?
  2. Dla kogo program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus"
  3. Na co można uzyskać dotację?
  4. Jak wysoką można uzyskać dotację?
  5. Terminy i sposób składania wniosków

„Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus" - co to za program?

Program pn. „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. To kompleksowy instrument wparcia inwestycji, poprawiających efektywność energetyczną budynków realizowanych w formule EPC. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Budżet I naboru na realizację celu programu wynosi do 10 mln zł.

Program jest realizowany we współpracy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskim Funduszem Rozwoju (PFR). Dotacja oferowana przez NFOŚiGW ma na celu pokrycie wkładu właściciela budynku do finansowania inwestycji termomodernizacyjnej, podczas gdy pozostałą część finansowania wnosi partner – przedsiębiorstwo usług energetycznych (ang.Energy Service Company (ESCO). Rola PFR ma polegać na umożliwieniu pozyskania przez przedsiębiorstwo ESCO finansowania w formie wykupu wierzytelności lub w innej, alternatywnej formie.

Dla kogo program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus"

Beneficjentami programu mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji.

Wnioskodawcy mogą już składać w trybie ciągłym fiszki (wstępne wnioski) oraz wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na inwestycje w ramach pierwszego naboru w pilotażowym programie. Na każdym etapie przygotowania fiszki i wniosku jest możliwość skorzystania ze wsparcia Doradcy Energetycznego, którego rolę pełni Krajowa Agencja Poszanowanie Energii (KAPE). 

Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia będzie posiadanie audytu energetycznego przeprowadzonego przez przedsiębiorstwo ESCO, potwierdzającego minimum 30% zmniejszenie zapotrzebowania na energię końcową budynku w scenariuszu po modernizacji.

Na co można uzyskać dotację?

Wsparciem w ramach programu objęte są prace modernizacyjne budynków mieszkalnych wielorodzinnych powyżej siedmiu lokali, umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30% w stosunku do stanu wyjściowego, przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 85 kWh/(m²*rok). W programie się 3 rodzaje usprawnień:

  1. usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych (większość przegród spełnia minimalne wymagania określone w Wytycznych technicznych);
  2. optymalny zakres modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych wskazanych w załączniku Wytyczne techniczne, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45%;
  3. wysoki standard modernizacji energetycznej - prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych wskazanych w załączniku Wytyczne techniczne, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60%.

Jak wysoką można uzyskać dotację?

Wysokość dofinansowania w formie dotacji uzależniona jest od realizowanego standardu usprawnień, ale może wynosić  do 30% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Terminy i sposób składania wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie finansował przedsięwzięcia za pomocą środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego (FM). Fiszki będą przyjmowane od 13 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., natomiast wnioski o dotacje od 13 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2023 r.

MaB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany