Rusza dystrybucja węgla przez samorządy! Węgiel będzie sprzedawać 2300 gmin z 2500 w całej Polsce

2022-11-18 19:39

Program dystrybucji węgla przez samorządy zakłada sprzedaż węgla gospodarstwom domowym w maksymalnej cenie 2000 zł. Gospodarstwo domowe do końca 2022 może kupić po cenie preferencyjnej 1,5 tony węgla. Aby kupić tańszy węgiel od samorządu, trzeba złożyć wniosek. Druki wniosków dostępne są na stronach urzędów. W programie dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie zarejestrowało się 2500 gmin na prawie 2500 wszystkich gmin w Polsce.

Spis treści

 1. Dystrybucja węgla przez samorządy - na czym ma polegać?
 2. Cena węgla od samorządu - 2000 zł za tonę, ale jest i taniej
 3. Ile węgla po 2000 zł dla gospodarstwa domowego?
 4. Dla kogo węgiel w cenie maksymalnej?
 5. Wymagany wniosek na zakup węgla w cenie 2000 zł
 6. Gminy i składy kupią węgiel po 1500 zł

Dystrybucja węgla przez samorządy - na czym ma polegać?

3 listopada weszła w życie tzw. ustawa węglowa, zakładająca sprzedaż węgla gospodarstwom domowym przez samorządy po preferencyjnej cenie. Na czym ma ona polegać?

 • gminy/spółki gminne kupią węgiel znacznie poniżej ceny rynkowej u importerów (m.in. PGE Paliwa, Węglokoks) –  do 1500 zł brutto/tona,
 • importerzy będą mogli wystąpić z wnioskiem o rekompensatę w związku ze sprzedażą węgla gminie poniżej kosztów,
 • samorządy sprzedadzą węgiel swoim mieszkańców w maksymalnej cenie 2000 zł za tonę,
 • różnica w postaci 500 zł za tonę to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy, m.in. kosztów transportu.

Rząd deklaruje, że do gospodarstw domowych trafi w ten sposób 4,5 mln ton węgla. Na dopłaty do węgla sprzedawanego przez samorządy rząd planuje przeznaczyć z budżetu 3 mld zł. Warto też podkreślić, że dzisiaj ceny węgla w składach prywatnych często przekraczają 3500 zł.

Cena węgla od samorządu - 2000 zł za tonę, ale jest i taniej

W założeniach ustawy cena węgla ma być odgórnie regulowana i wynosić nie więcej niż 2000 zł za tonę. Tańszy węgiel, który będzie w sprzedaży w gminach nie jest polskim węglem, a importowanym.

Wiadomo już, że są gminy, które węgiel swoim mieszkańcom będą sprzedawać taniej. Np. w Nysie tonę węgla będzie można kupić za 1890 zł. Trzeba też dodać, że podawane ceny nie obejmują kosztów transportu.

Koszt dowozu węgla i wybór sposobu jego dystrybucji dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy.

Ile węgla po 2000 zł dla gospodarstwa domowego?

Projekt rozporządzenia przewiduje, że każdemu gospodarstwu domowemu do 31 grudnia 2022 będzie przysługiwać 1,5 tony węgla. Kolejne 1,5 tony będzie można kupić do 31 stycznia 2023 roku

Dla kogo węgiel w cenie maksymalnej?

Rozwiązanie ma być dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

 • Wniosek może złożyć osoba fizyczna zamieszkująca w gospodarstwie domowym na rzecz którego dokonywany jest zakup węgla.
 • Gospodarstwo domowe jest prowadzone na terenie właściwej gminy.

Wymagany wniosek na zakup węgla w cenie 2000 zł

Aby kupić węgiel od samorządu w cenie 2000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Wnioski można już składać - osobiście lub przez internet.

Jeśli dana gmina nie uczestniczy w sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie (udział samorządów w programie jest dobrowolny), to w gminie sąsiedniej należy złożyć zaświadczenie o przydział węgla (wydawane w miejscu zaświadczenia na podstawie wniosku).

Wniosek o zakup węgla lub wniosek o wydanie zaświadczenia trzeba złożyć do 15 kwietnia 2023. Więcej o tym, jak i gdzie złożyć wniosek piszemy:

Gminy i składy kupią węgiel po 1500 zł

Ustawa ma dać samorządom pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy np. będą mogły to robić samodzielnie, działać w porozumieniu z innymi gminami, czy zorganizować dystrybucję przez spółkę komunalną lub przez skład węgla, z którym podpisze umowę. Gminy będą kupować węgiel od importera w cenie 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać go swoim mieszkańcom.

Różnica, między kupnem od importera a sprzedażą mieszkańcom, jest dochodem gminy. To środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla.

Samorządy, które kupiły już węgiel po wyższej cenie, otrzymają faktury korygujące i zwrot do ceny ustawowej, czyli do 1500 zł za tonę.

Co ważne, od zakupionego węgla gminy nie będą musiały płacić podatku akcyzowego. Do zakupu węgla nie stosuje się także przepisów o zamówieniach publicznych, ale informacja o udzieleniu takiego zamówienia musi znaleźć się w biuletynie zamówień publicznych.

Prywatne składy węglowe będą mogły również kupować węgiel po 1500 zł, a następnie go sprzedawać, ale w cenie nie wyższej niż 2200 zł.

Aby uczestniczyć w programie, będą musiały dotrzymać pewnych warunków - założonej ceny sprzedaży, sprzedaży tylko i wyłącznie tym odbiorcom indywidualnym, którzy posiadają zarejestrowane piece węglowe i tym węglem rzeczywiście ogrzewają.

węgiel od samorządu
Autor: KPRM Tak ma wyglądać dystrybucja węgla

Źródło: PAP, Kancelaria Premiera

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej