Rozbudowa drogi S7 na terenie województwa świętokrzyskiego

2010-08-11 10:41
Droga ekspresowa S7 Białobrzegi-Jedlińsk
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Zgoda na realizację odcinka drogi ekspresowej S7 od Skarżyska do granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim wydana. Decyzję podpisał wojewoda świętokrzyski. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Około 7,6-kilometrowy odcinek Skarżysko Kamienna – granica województwa będzie biegł po zachodniej stronie istniejącej drogi nr 7. W początkowym i końcowym fragmencie inwestycji zaplanowano dwa węzły: Skarżysko Centrum i Skarżysko Północ. W ramach inwestycji powstaną również 4 wiadukty, 2 mosty, 2 przejazdy gospodarcze, 1 przejście dla zwierząt średnich i 6 dla małych oraz drogi dojazdowe.

Aktualnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac na tym odcinku drogi S7. Z początkiem września mija termin składania ofert cenowych. Wnioski o dopuszczenie do przetargu złożyło 27 firm i konsorcjów. Komisja przetargowa zakwalifikowała do drugiego etapu postępowania 20 podmiotów.

Podpisana została również umowa na unijne dofinansowanie dla odcinka S7 Skarżysko – Występa budowy odcinka drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała ją z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na mocy tej umowy trwająca już inwestycja może być dofinansowana z unijnych pieniędzy nawet w 85%. Dwujezdniowy odcinek Skarżysko – Występa drogi ekspresowej S7 Warszawa – Kielce – Kraków ma blisko 17 km. Połączy on istniejące już nowe przejście przez Skarżysko z wybudowanym w roku 2009 węzłem Kielce Północ. Na odcinku 3 kilometrów od Skarżyska w stronę Kielc nowa dwujezdniowa droga S7 biec będzie po śladzie już istniejącej.

Dalej prowadzona jest na zachód od obecnej drogi S7 tworząc obwodnicę Suchedniowa, Ostojowa, Łącznej i Występy. W ramach inwestycji powstaje 29 obiektów inżynieryjnych, w tym między innymi 4 estakady, 8 wiaduktów, 2 mosty, 10 małych obiektów mostowych, 2 kładki dla pieszych, 2 przejścia dla zwierząt i mur oporowy. Największą 290-metrową estakadę zaprojektowano nad zbiornikiem Bzin. Zaplanowano także budowę urządzeń związanych z ochroną środowiska, takich jak ekrany akustyczne, zbiorniki retencyjno-odparowujące, podczyszczanie ścieków oraz rekultywację zieleni. Koszt inwestycji to 643, 5 mln zł. Lata realizacji 2009-2011.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany