Rośnie siła Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

2015-02-06 14:30
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych

Gdy w 2010 roku siedem największych firm budowlanych zawarło Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, liczono, że szybko grono sygnatariuszy tego przedsięwzięcia będzie się powiększać. Może nie od razu, ale tak się stało. W ubiegłym roku doszła kolejna firma, a z początkiem roku 2015 jeszcze dwie. To oznacza, że rozszerza się zasięg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa pracy na polskich budowach.

Jeżeli jeszcze ktoś nie słyszał o Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to przypominamy, że jest to nieformalne zrzeszenie wiodących na polskim rynku firm generalnego wykonawstwa, które za podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na naszych budowach. Firmy uczestniczące w  Porozumieniu zatrudniają ponad 20 tys. pracowników i realizują kilka tysięcy kontraktów na terenie całego kraju. I co w tym najważniejsze, firmy, które przystąpiły do Porozumienia mają u siebie wysokie standardy BHP, dlatego działania i ustalenia sygnatariuszy Porozumienia mają przede wszystkim wpływ na podwykonawców, którzy do 70 proc. sił realizują daną inwestycję. A to właśnie wśród podwykonawców wypadków, w tym tych najcięższych jest najwięcej.  
Zasada jest taka – sygnatariusze Porozumienia ustalili wspólne standardy bezpieczeństwa pracy na budowach i jeżeli jakiś podwykonawca ich nie akceptuje, nie znajdzie pracy na żadnej z budów prowadzonych obecnie przez: Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex Mostostal, Skanska, Warbud oraz firmy Erbud SA i Unibep SA, które dołączyły do tej grupy w lutym 2015.
- Bardzo cieszymy się z przystąpienia do Porozumienia Erbudu i Unibepu. Jesteśmy otwarci na inne firmy, które będą wdrażały wysokie standardy bezpieczeństwa pracy w budownictwie propagowane przez Porozumienie . A każdy nowy członek zwiększa zakres wprowadzanych na rynku budowlanym zmian – powiedział Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu SA, pełniącego obecnie prezydencję w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (każdy z sygnatariuszy pełni taką funkcję przez rok).

Tu więcej informacji o Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i wymaganiach jakie sygnatariusze stawiają podwykonawcom >>

Działania Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie otrzymują coraz więcej wsparcia od organizacji związanych z branżą budowlaną. Od początku są to Główny Inspektor Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Związek Zawodowy „Budowlani”, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, następnie przyłączyły się Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ “Solidarność”, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany