Rośnie siła Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

2015-02-06 14:30
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych

Gdy w 2010 roku siedem największych firm budowlanych zawarło Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, liczono, że szybko grono sygnatariuszy tego przedsięwzięcia będzie się powiększać. Może nie od razu, ale tak się stało. W ubiegłym roku doszła kolejna firma, a z początkiem roku 2015 jeszcze dwie. To oznacza, że rozszerza się zasięg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa pracy na polskich budowach.

Jeżeli jeszcze ktoś nie słyszał o Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to przypominamy, że jest to nieformalne zrzeszenie wiodących na polskim rynku firm generalnego wykonawstwa, które za podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie wypadków śmiertelnych na naszych budowach. Firmy uczestniczące w  Porozumieniu zatrudniają ponad 20 tys. pracowników i realizują kilka tysięcy kontraktów na terenie całego kraju. I co w tym najważniejsze, firmy, które przystąpiły do Porozumienia mają u siebie wysokie standardy BHP, dlatego działania i ustalenia sygnatariuszy Porozumienia mają przede wszystkim wpływ na podwykonawców, którzy do 70 proc. sił realizują daną inwestycję. A to właśnie wśród podwykonawców wypadków, w tym tych najcięższych jest najwięcej.  
Zasada jest taka – sygnatariusze Porozumienia ustalili wspólne standardy bezpieczeństwa pracy na budowach i jeżeli jakiś podwykonawca ich nie akceptuje, nie znajdzie pracy na żadnej z budów prowadzonych obecnie przez: Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex Mostostal, Skanska, Warbud oraz firmy Erbud SA i Unibep SA, które dołączyły do tej grupy w lutym 2015.
- Bardzo cieszymy się z przystąpienia do Porozumienia Erbudu i Unibepu. Jesteśmy otwarci na inne firmy, które będą wdrażały wysokie standardy bezpieczeństwa pracy w budownictwie propagowane przez Porozumienie . A każdy nowy członek zwiększa zakres wprowadzanych na rynku budowlanym zmian – powiedział Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu SA, pełniącego obecnie prezydencję w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (każdy z sygnatariuszy pełni taką funkcję przez rok).

Tu więcej informacji o Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i wymaganiach jakie sygnatariusze stawiają podwykonawcom >>

Działania Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie otrzymują coraz więcej wsparcia od organizacji związanych z branżą budowlaną. Od początku są to Główny Inspektor Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Związek Zawodowy „Budowlani”, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, następnie przyłączyły się Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ “Solidarność”, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej