Centrum Handlowe Troyka w Moskwie |
Szybki rozwój gospodarczy Rosji w ostatnich latach spowodował powstanie silnej klasy średniej konsumentów, którzy napędzają wzrost sprzedaży detalicznej w ciągu roku, wyrażający się wielkościami dwucyfrowymi. Dalszego wzrostu gospodarczego można się spodziewać także na Ukrainie. W ubiegłym roku wyniósł on 7 proc. Na najbliższe lata przewiduje się, że będzie to około 6 proc. w skali roku.
Wielki ruch na rynkach nieruchomości przeznaczonych pod obiekty handlu detalicznego, w obu krajach zapowiada wiele instytutów ekonomicznych, jak PMR Publications i AT Kearney. Swoje prognozy opierają na wzroście tego sektora handlu, który przekracza 20 procent rocznie. Jednocześnie są to największe państwa europejskie z niedostateczną podażą wielkich obiektów handlowych. Ten szybki wzrost na rynku nieruchomości będzie uzupełniany przez rosnące dochody ludności z wielkich miast i obszarów je otaczających. Ponadto handel detaliczny, a wraz z nim rynek powierzchni handlowych, ma szanse odniesienia dodatkowych korzyści z faktu, że konsumenci w Rosji i na Ukrainie traktują zakupy jako okazję towarzyską.
- Dzięki pozytywnym wynikom gospodarczym i niezaspokojonym dotąd potrzebom rynku galerii handlowych, Rosja i Ukraina oferują znakomite możliwości inwestycyjne - komentuje Scott A. Wolstein, prezes i dyrektor Generalny Developers Diversified Realty. Aby je należycie wykorzystać, DDR i ECE powołały spółkę typu joint venture z kapitałem zakładowym w wysokości 225 mln euro (wkład amerykańskiej DDR wyniósł 75 procent, ECE - 25 proc.). Celem przedsięwzięcia jest wybudowanie w ciągu najbliższych 5 lat centrów handlowych o łącznej wartości sięgającej 1 miliarda euro. Za ich budowę, ogólne planowanie, finansowanie, zarządzanie i wynajem, będzie odpowiadać ECE.
Poprzez jonit venture ECE zamierza już teraz zrealizować dwie inwestycje w Rosji. Pierwsza z nich w Jarosławlu nad Wołgą, mieście liczącym 600 000 mieszkańców. Oddalone o 250 km od Moskwy jest jednym z najstarszych miast rosyjskich oraz popularnym celem wypraw turystycznych. W jego centrum ECE zamierza wybudować obiekt handlowy w stylu zachodnioeuropejskim, o powierzchni wynajmu ok. 60 000 mkw. i blisko 1100 miejscach parkingowych. To przedsięwzięcie ma kosztować blisko 150 mln euro. Nowe centrum powstanie również w liczącym 500 tys. mieszkańców Riazaniu. Firma, do spółki z czeską Grupą ECM, ma budować tam obiekt o powierzchni 60 000 m.kw. Koszt tej inwestycji ocenia się na blisko 100 mln euro, co sprawia, iż pod względem kapitałowym jest to jedno z największych przedsięwzięć w regionie. Centrum będzie miało około 3500 miejsc parkingowych, a głównym polem jego działalności mają być specjalistyczne punkty handlowe.
ECE stara się również o tereny pod budowę oraz zawarcie umów na realizację wspólnych przedsięwzięć w Kijowie i innych głównych miastach wojewódzkich Ukrainy.