Rosja i Ukraina czekają na centra handlowe

2007-05-22 14:43

Rynki wschodnie są coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W 2006 roku produkt narodowy brutto wyniósł w Rosji 987 mld dolarów, co oznacza dla tej gospodarki dziesiątą pozycję na świecie. Na Ukrainie, według oficjalnych statystyk, do 2020 roku możemy się spodziewać podwojenia PKB. Aby spróbować sił na tych rynkach, ECE i Developers Diversified Realty powołały spółkę joint venture.

 
 Centrum Handlowe Troyka w Moskwie

Szybki rozwój gospodarczy Rosji w ostatnich latach spowodował powstanie silnej klasy średniej konsumentów, którzy napędzają wzrost sprzedaży detalicznej w ciągu roku, wyrażający się wielkościami dwucyfrowymi. Dalszego wzrostu gospodarczego można się spodziewać także na Ukrainie. W ubiegłym roku wyniósł on 7 proc. Na najbliższe lata przewiduje się, że będzie to około 6 proc. w skali roku.

Wielki ruch na rynkach nieruchomości przeznaczonych pod obiekty handlu detalicznego, w obu krajach zapowiada wiele instytutów ekonomicznych, jak PMR Publications i AT Kearney. Swoje prognozy opierają na wzroście tego sektora handlu, który przekracza 20 procent rocznie. Jednocześnie są to największe państwa europejskie z niedostateczną podażą wielkich obiektów handlowych. Ten szybki wzrost na rynku nieruchomości będzie uzupełniany przez rosnące dochody ludności z wielkich miast i obszarów je otaczających. Ponadto handel detaliczny, a wraz z nim rynek powierzchni handlowych, ma szanse odniesienia dodatkowych korzyści z faktu, że konsumenci w Rosji i na Ukrainie traktują zakupy jako okazję towarzyską.

- Dzięki pozytywnym wynikom gospodarczym i niezaspokojonym dotąd potrzebom rynku galerii handlowych, Rosja i Ukraina oferują znakomite możliwości inwestycyjne - komentuje Scott A. Wolstein, prezes i dyrektor Generalny Developers Diversified Realty. Aby je należycie wykorzystać, DDR i ECE powołały spółkę typu joint venture z kapitałem zakładowym w wysokości 225 mln euro (wkład amerykańskiej DDR wyniósł 75 procent, ECE - 25 proc.). Celem przedsięwzięcia jest wybudowanie w ciągu najbliższych 5 lat centrów handlowych o łącznej wartości sięgającej 1 miliarda euro. Za ich budowę, ogólne planowanie, finansowanie, zarządzanie i wynajem, będzie odpowiadać ECE.

Poprzez jonit venture ECE zamierza już teraz zrealizować dwie inwestycje w Rosji. Pierwsza z nich w Jarosławlu nad Wołgą, mieście liczącym 600 000 mieszkańców. Oddalone o 250 km od Moskwy jest jednym z najstarszych miast rosyjskich oraz popularnym celem wypraw turystycznych. W jego centrum ECE zamierza wybudować obiekt handlowy w stylu zachodnioeuropejskim, o powierzchni wynajmu ok. 60 000 mkw. i blisko 1100 miejscach parkingowych. To przedsięwzięcie ma kosztować blisko 150 mln euro. Nowe centrum powstanie również w liczącym 500 tys. mieszkańców Riazaniu. Firma, do spółki z czeską Grupą ECM, ma budować tam obiekt o powierzchni 60 000 m.kw. Koszt tej inwestycji ocenia się na blisko 100 mln euro, co sprawia, iż pod względem kapitałowym jest to jedno z największych przedsięwzięć w regionie. Centrum będzie miało około 3500 miejsc parkingowych, a głównym polem jego działalności mają być specjalistyczne punkty handlowe.

ECE stara się również o tereny pod budowę oraz zawarcie umów na realizację wspólnych przedsięwzięć w Kijowie i innych głównych miastach wojewódzkich Ukrainy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej