Rok 2013 z oceną pozytywną, a budownictwo w opałach

2013-01-02 14:18
Budownictwo będzie ofiarą kryzysu
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl

Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego przez Business Centre Club (BCC) wśród swoich członków. Miniony rok 2012 pozytywnie ocenia prawie 70% przepytanych menedżerów i właścicieli firm z całego kraju, niewiele mniej jest zdania, że rok 2013 nie przyniesie znaczących zmian w kondycji ich firm. Wyjątkiem są, oczywiście, firmy budowlane...

W sondażu BCC reprezentowanych było prawie 43% dużych przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników, 31% korporacji z załogą powyżej 250 osób, 17% średnich firm (do 49 pracowników) oraz 10% tych najmniejszych, które mają do 9 pracowników. Optymistyczne wyniki są zapewne efektem branż, w których badane firmy działają – prawie 40% z nich zajmuje się działalnością usługową, przemysłowo-produkcyjną 34%, handlową 16%, natomiast budownictwo, które z całą pewnością weszło na drogę spowolnienia, reprezentowało w całej puli 12% firm.

Firmy w dobrej kondycji finansowej

Podsumowując rok 2012, ponad dwie trzecie przedsiębiorcy z BCC ocenia swoją kondycję korzystnie, ponad 20% określiło ją jako przeciętną, po 4% wskazało, że sytuacja jest zła lub bardzo zła.
Jak zatem wyniki firm w roku 2012 przekładają się na ocenę działalności w 2013? Dla 58% firm sondaż wykazał opinie, że ich sytuacja finansowa nie zmieni się. Ponad 18% przedsiębiorców uważa, że rok 2013 przyniesie poprawę kondycji finansowej. Pogorszenia sytuacji oczekuje około 24% firm. Sumując pozytywne prognozy, do których zaliczyć należy utrzymanie obecnej kondycji, wychodzi, że przedsiębiorcy nie ulegają medialnym i eksperckim doniesieniom co do bieżącego roku.

Optymizmu nie zakłóca nawet fakt, że ponad połowa firm spodziewa się w tym roku wzrostu kosztów prowadzenia przez nie działalności, niecałe 30% stawia na taki sam poziom co w roku 2012, pozostali uważają, że nawet koszty zmaleją. Co czwarta firma deklaruje ograniczenia naboru nowych pracowników. Wbrew powszechnym opiniom o masowych zwolnieniach, tylko 13% przedsiębiorców zapowiada redukcję zatrudnienia lub obniżkę wynagrodzeń (5%). Ponad jedna trzecia badanych przedsiębiorców z BCC jest przekonanych, iż ryzyko recesji w najbliższych latach w ogóle Polsce nie grozi. Przed rokiem twierdził tak tylko co czwarty przedsiębiorca, co wskazuje na lepszą ocenę położenia gospodarczego Polski. Tyle samo co rok temu (48%) uważa, że spowolnienie gospodarcze w Polsce może przejść w tym roku w recesję, zaś pozostali zakładają taki scenariusz dopiero w roku 2014.

Budownictwo najbardziej zagrożone

Przedsiębiorcy z BCC wskazują na dwie branże, które szczególnie odczują efekty spowolnienia gospodarczego. Prawie 90% wskazało na budownictwo, drugą jest (według 60% sondowanych) produkcja przemysłowa. Na dalszych pozycjach są jeszcze transport i logistyka (36%), handel (32%), branża turystyczna (26%), usługi (21%), usługi finansowe oraz sektor publiczny (po 15%), przemysł wydobywczy (8%), branża spożywcza (7%) i energetyka (niecałe 3%).

Do czynników zagrażających w roku 2013 i firmom, jak i całej polskiej gospodarce w przyszłym roku, przedsiębiorcy zaliczyli przede wszystkim słabnący popyt wewnętrzny (prawie 30%), spadek inwestycji publicznych (18%), problemy z utrzymaniem płynności finansowej (16%), a także presję konkurencyjną na ceny i marże zysku (13%). Na liścdie znalazły się również wysokie oprocentowanie i wymagania zabezpieczające ze strony banków, biurokracja, złe prawo, niekompetencję administracji publicznej i drożejące surowce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej