Renowator 2008
Europejska Giełda Informacji Renowacyjnej, to wydarzenie łączące formułę konferencji i targów. Giełda, organizowana pod patronatem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i Urzędu Miasta Krakowa, na stałe wpisała się do kalendarza cyklicznych imprez branżowych. Podczas już VII edycji odbędzie się konkurs Renowator 2008. To coroczny ranking najlepszych produktów i technologii ze względu na wysoki stopień przydatności do prac renowacyjnych oraz szczególnych osiągnięć w renowacji stref historycznych.
Oficjalne otwarcie forum (31 marca - 1 kwietnia 2008 roku), na którym goście z Polski i Europy mogą wymienić swoje poglądy, zapoznać się z problematyką prac konserwacyjno-renowacyjnych odbędzie się w krakowskim Urzędzie Miasta w Sali Obrad Rady Miasta (Pl. Wszystkich Świętych 3/4). Charakterystycznym elementem programu każdej Giełdy, a biorąc pod uwagę ilość zgłoszeń bardzo poważnie traktowanym przez producentów uczestniczących w EGIR, jest nagroda Renowator - dla laureatów wyłonionych spośród firm-uczestników, przyznawana w dwóch kategoriach: "Za szczególne osiągnięcia w renowacji stref historycznych" i "Za wysoki stopień przydatności do prac renowacyjnych". W skład jury konkursowego każdorazowo wchodzi grupa ekspertów z wszystkich regionów Polski.
EGIR pozwala firmom uczestniczącym w tym wydarzeniu na prezentację (teoretyczną i praktyczną) własnych osiągnięć i ofert technologiczno-materiałowych oraz stwarza możliwość bezpośredniej wymiany poglądów i oczekiwań, co do planów i zamierzeń renowacyjnych z przedstawicielami adekwatnych urzędów z poszczególnych regionów naszego kraju i zagranicy. Jest swoistym pomostem łączącym "stare z nowym" - łączącym świat zabytków ze światem najnowocześniejszych technologii służących do ratowania i przywracania świetności odchodzącemu pięknu.
Tematy wiodące obrad VII Europejskiej Giełdy Informacji Renowacyjnej 2008 to:
- dobór technologii i materiałów przy projektowaniu i adaptacji obiektów z uwzględnieniem norm i standardów europejskich;
- reżim wykonawczy przy pracach renowacyjnych i adaptacyjnych;
- pozyskiwanie funduszy i dotacji na rewitalizację stref i obiektów historycznych.
Sesje poprowadzą m.in. dr Zygmunt Rawicki (Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa), prof. Edward Kosakowski (ASP Kraków), mgr inż. Maria Sarnik-Konieczna (Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków), mgr Jerzy Fedorowicz (przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa).
Coroczna EGIR jest organizowana przez Wydawnictwo A.I.P. "raport" (kwartalnik "Renowacje i Zabytki").
Foto: Röben