Radom: skansen czeka przebudowa. Dofinansowanie z UE podpisane
Radomski skansen czeka rozbudowa. Utworzenie nowej trasy turystycznej w Muzeum Wsi Radomskiej to przedsięwzięcie, które otrzymało dofinansowanie z UE. 25 sierpnia, miało miejsce podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę muzeum.
Muzeum Wsi Radomskiej zyska dofinansowanie z UE w kwocie 10,2 mln złotych. Dzięki środkom, powstanie dziesięć zabytkowych obiektów.
- Cieszę się, że projekt uzyskał unijne dofinansowanie i przekonany jestem, że uda się go szybko i sprawnie zrealizować. Dzięki tego typu inicjatywom, zmieniamy oblicze regionu, który staje się coraz bardziej atrakcyjny, nie tylko dla rodzimych mieszkańców, ale także odwiedzających nas gości – podsumowuje Adam Struzik, marszałek województwa Mazowieckiego.
Rozbudowa skansenu - opis inwestycji
W ramach projektu, skansen ma zostać wyposażony w amfiteatr z zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym i pracownię konserwatorską. Budowa tych obiektów pozwoli na właściwe przechowywanie i konserwację muzealiów, a także poprawi warunki pracy osobom zatrudnionym w skansenie.
Dla pracowników muzeum dużym wezwaniem będzie montaż zagrody z Solca.
Jest to położone nieopodal brzegów Wisły XIX- wieczne ogrodzenie, którego budynki układają się w kształt okólnika. Zagroda niebawem stanie w pobliżu rzeki Kosówki przepływającej przez skansen.
Obiekty zabytkowe zostaną rozmieszczone według scenariusza budowy muzeum, zgodnie z analiza histosyczną i składać się będą na nową, interesującą trasę turystyczną.
- Z pewnością jedną z głównych atrakcji okaże się tartak z Molend oraz dwa młyny wodne, ulokowane w malowniczych zakątkach skansenu. - dodaje Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego wzięli udział wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Pacholczak, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk.
Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 24,8 mln złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie z UE, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI " Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji".