PZFD ma już 10 lat

2012-10-24 17:22
Duński deweloper inwestuje w Warszawie
Autor: Media Forum sp. z o.o. Duński deweloper inwestuje w Warszawie

Sypią się w tym roku jubileusze. Niedawno swoje 20-lecie obchodzili pracodawcy budownictwa, 10-lecie izba inżynierów i jak się okazuje 10 rok działalności stuknął również Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich (PZFD)...

Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza dzisiaj ponad stu deweloperów w Polsce. A wszystko zaczęło się od VAT! Dziesięć lat temu, wraz z wejściem do UE podatek VAT od budowy mieszkań miał wzrosnąć z 7 do 22%. Wówczas zawiązała się koalicja kilkudziesięciu dużych deweloperów, która podjęła skuteczną akcję ostrzegającą, że 1 maja 2004 wzrosną ceny mieszkań i domów i to spowoduje dla budownictwa zgubne skutki (rynek był wtedy w trudnej sytuacji i to by go zdruzgotało na wiele lat). Deweloperom udało się o tym przekonać ówczesny rząd oraz inne ośrodki decyzyjne i chociaż zamknięty już został rozdział negocjacyjny w tej dziedzinie, został on ponownie otwarty. Wynegocjowano wtedy okres przejściowy obniżonego VAT.

Potem okazało się, że takich wspólnych spraw - łączących duże, średnie i małe firmy deweloperskie (wówczas w większości mieszkaniowe) jest więcej i tak powstał PZFD.
Warto jeszcze dodać, że w pięć lat od powstania polscy deweloperzy zdobyli na arenie międzynarodowej opinię bardzo dobrych menedżerów, co zaowocowało wyborem ówczesnego prezesa PZFD Jarosława Szanajcy na szefa Europejskiej Unii Deweloperów i Nieruchomości (U.E.P.C.).

10-lecie PZFD
Autor: PZFD Prezesi PZFD - z lewej Jarosław Szanajca (obecnie prezes honorowy) i Zbigniew Okoński, prezes urzędujący - wspólnie przy jubileuszowym torcie.

Obecną misją PZFD jest działanie na rzecz rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego i upowszechnianie prawa każdej rodziny do własnego mieszkania. Związek stara się również budować partnerskie relacje deweloperów z rynkiem, m.in. ze swoimi klientami oraz firmami budowlanymi. PZFD jest m.in. autorem zasad Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient - Deweloper, niedawno podpisał porozumienie o wzajemnej współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.

Zaś cele PZFD wyznaczyła sobie następujące:
- kształtowanie partnerskich relacji deweloperów z otoczeniem, zwłaszcza z nabywcami mieszkań,
- współpraca w zakresie tworzenia przepisów prawa gospodarczego i administracyjnego,
- likwidacja barier utrudniających rozwój rynku mieszkaniowego,
- ograniczenie biurokracji w procesie powstawania inwestycji mieszkaniowych,
- propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którą wszyscy uczestnicy rynku nieruchomości
- deweloperzy, urzędnicy, architekci, wykonawcy i w efekcie końcowym nabywcy mieszkań - będą wspólnie i ze wzajemnym zrozumieniem kształtować ten rynek.
Cele szczytne i wraz z gratulacjami na 10-lecie, należy życzyć PZFD – powodzenia!

- Jubileusz PZFD to okazja do przedstawienia doniosłej roli organizacji w tworzeniu polskiego rynku mieszkaniowego oraz roli, jaką odegrali deweloperzy na przestrzeni ostatnich lat, zaprezentowanie dynamiki rozwoju tego rynku, a także pozytywnych przemian, jakimi są chociażby interesujące architektonicznie, przyjazne mieszkańcom i środowisku inwestycje deweloperskie prezentowane i nagradzane choćby w zainicjowanym przez związek nowym konkursie na Najlepszy Projekt Rynek Deweloperski – podkreślił podczas jubileuszu Zbigniew Wojciech Okoński, prezes PZFD.

Zobacz inwestycje, które okazały się najlepsze w konkursie na najlepszy projekt deweloperski >>

Trzeba jeszcze dla porządku dodać, że jubileuszowe uroczystości Polskiego Związku Firm Deweloperskich odbyły się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, z udziałem znamienitych gości, m.in. Jana Krzysztofa Bieleckiego, byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów; Piotra Stycznia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich; posła Andrzeja Halickiego, Kazimierza Kirejczyka, prezesa firmy REAS oraz prezesów najważniejszych instytucji finansowych oraz firm deweloperskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej