Przetargi: budowlanka ostro w górę, ale górą drogi

2011-03-24 15:41
Droga wojewódzka nr 632
Autor: Skanska S.A. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 632 również realizowanej przez firmę Skanska

Po stagnacji z przełomu roku 2010 i 2011, kiedy znacząco spadła liczba ogłoszeń przetargowych, luty charakteryzował się już zauważalnymi wzrostami. W lutym ogłoszono o 16,8 procent więcej postępowań o udzielenie zamówienia publicznego niż miesiąc wcześniej i o aż 23,2 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2010. Tak wysoki wzrost daje powody do optymizmu – to dobry prognostyk dla dostawców sektora publicznego.

Jak wynika z analizy przeprowadzej przez serwis egospodarka.pl, łącznie w lutym 2011 w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 11 691 ogłoszeń, wobec 10 006 w styczniu, 13 225 w grudniu 2010, 16 201 w listopadzie, 17 124 w październiku. W relacji miesięcznej przyrost zanotowano we wszystkich kategoriach, w ujęciu rocznym powyżej “kreski” znalazły się dostawy usług oraz dostawy towarów, jedynie w kategorii prac budowlanych pojawił się w stosunku rocznym niewielki spadek, ale należy go raczej wiązać z ostrą zimą i traktować jako jednorazowe zjawisko, bez wpływu na trend długofalowy.

Jak podał GUS, w lutym produkcja przemysłowa była o 10,7% wyższa niż przed rokiem. Ruszyło też budownictwo, w lutym produkcja w tej branży była o 15% wyższa niż w styczniu. Rośnie liczba projektów infrastrukturalnych, bo jak wskazują dane, firmy które budują obiekty inżynierii lądowej i wodnej zwiększyły produkcję o 37,5%. Budownictwo ma więc szansę stać się w tym roku głównym konsumentem środków publicznych. 

- Niestety, nad sektorem publicznym, a w szczególności jego finansami, niczym miecz Damoklesa ciągle wisi przeogromny deficyt. Premier Tusk zapowiedział już, że nie należy oczekiwać żadnych radykalnych zmian, polegających na dokonywaniu niepożądanych społecznie cięć państwowych wydatków - komentuje Beata Szkodzin, wydawca serwisu egospodarka.pl.

Mazowieckie wciąż liderem

W styczniu w piętnastu spośród szesnastu województw mieliśmy do czynienia ze spadkami względem grudnia, z jednym wyjątkiem - dodatnią dynamiką wykazało się województwo kujawsko-pomorskie, zresztą w lutym ten region również “wyłamał się” z ogólnego trendu.
Jednak o ile w styczniu kujawsko-pomorskie było jedynym regionem o dodatniej dynamice miesięcznej ogłoszeń o zamówieniach publicznych, to już miesiąc później stało się liderem po stronie ujemnej (spadek względny o 33%), co oznacza chyba, że styczniowy “wyskok” w tym województwie był zjawiskiem jednorazowym. Drugim regionem, w którym liczba ogłoszeń przetargowych w lutym zmniejszyła się względem stycznia było województwo opolskie – zanotowano tam spadek o 3,27%.

W lutym przyrost liczby ofert w relacji miesięcznej zaobserwowano w pozostałych czternastu województwach. Liderem względnego wzrostu było woj. lubelskie, w którym w lutym ukazało się o 42,5% więcej ogłoszeń niż styczniu, bardzo dobrymi wynikami miesięcznymi mogą się też pochwalić województwa małopolskie (+29,6%), pomorskie (+25,7%), świętokrzyskie (+25,6%), wielkopolskie (+25,3%), dolnośląskie (+24,6), zachodniopomorskie (+22,3%), łódzkie (+22%) i podlaskie (+21%).

W relacji rocznej, w lutym 2011 liczba ogłoszeń zwiększyła się we wszystkich województwach. Najbardziej znaczący przyrost wystąpił również w woj. lubelskim (w lutym 2011 roku o niemal 49% więcej ogłoszeń niż w lutym 2010). Dobre roczne wyniki uzyskały też śląskie (+41,1%), małopolskie (+36,8%), zachodniopomorskie (+35,4%), podlaskie (+32,8%), świętokrzyskie (wzrost r/r o 31,4%).
W liczbach bezwzględnych pozycję lidera w lutym tradycyjnie już zajęło województwo mazowieckie, a w szczególności Warszawa - 1904 ogłoszenia. W plasującym się na drugiej pozycji województwie małopolskim w drugim miesiącu roku pojawiło się 1209 ogłoszeń. Poziom tysiąca ogłoszeń osiągnęło jeszcze tylko województwo śląskie. 

Zamówienia w budowlance w górę
Autor: brak danych

Drogowy interes

Wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na wszelkie prace związane z projektowaniem i wykonywaniem dróg oraz szeroko rozumiane prace budowlane. W lutym 2011 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych, podobnie jak miesiąc wcześniej, nadal najczęściej pojawiały się zamówienia z zakresu prac budowlanych: na roboty budowlane (504 ogłoszenia), roboty w zakresie naprawy dróg (328), roboty w zakresie nawierzchni dróg (293), roboty instalacyjne elektryczne (267), roboty drogowe (246), roboty w zakresie budowy dróg (197), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (196), roboty remontowe i renowacyjne (176), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (170), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (170), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (166) przygotowanie terenu pod budowę (151), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (140), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (138), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (137), roboty instalacyjne w budynkach (127).

W relacji miesięcznej najbardziej zwiększyło się zapotrzebowanie na instalowanie urządzeń oświetlenia drogowego (o 154%), roboty w zakresie różnych nawierzchni (przyrost miesięczny o 141%), roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (+136%), instalowanie centralnego ogrzewania (+117,8%), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (+110%), drukarki laserowe (+100%), usługi szkolenia zawodowego (przyrost o 100% procent), roboty w zakresie nawierzchni dróg (+95,3%), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych, roboty ziemne (+93%), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+91,67%), roboty budowlane (+91%), roboty malarskie (+85,45%) oraz roboty instalacyjne w budynkach (+81,43%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany