Przetargi - łatwiej i krócej

2007-06-15 17:35
Przetargi - łatwiej i krócej
Autor: GPW Przetargi - łatwiej i krócej

Większość przepisów znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych już obowiązuje. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zmiany w ustawie były konieczne - między innymi po to, by usprawnić i przyspieszyć wydawanie pieniędzy z unijnej kasy. A mowa o kwocie ponad 67 mld euro. Jest to pięć razy więcej niż w poprzednim okresie.

Unijna kasa to jedno. Drugi argument, nie mniej ważny, to przyspieszenie inwestycji związanych z organizacją EURO 2012. W jaki sposób? Przede wszystkim przez zmianę zasad rozstrzygania sporów. Do tej pory orzekaniem zajmował się specjalny arbitraż, którego orzecznictwo dalece odbiegało od jednolitego. Teraz ma się to zmienić. Głównie za sprawą  nowej instytucji do rozpatrywania skarg - Krajowej Izby Odwoławczej.  Będzie się ona składać maksymalnie ze 100 członków orzekających zawodowo. Warunkiem, który trzeba spełnić, aby się dostać do tego profesjonalnego grona, jest posiadanie wykształcenia prawniczego oraz co najmniej 5 lat doświadczenia. To jednak nie wszystko.

Przyszli sędziowie, zanim powoła ich premier, muszą przebrnąć przez egzamin sprawdzający ich praktyczną i teoretyczną wiedzę prawniczą, jak również przez rozmowę kwalifikacyjną.  Będą też zobowiązani zrezygnować ze swojej dotychczasowej działalności i poświęcić się temu jednemu zajęciu - funkcja ta wyklucza bowiem inne formy zarobkowania, za wyjątkiem działalności naukowej. Do Izby można się odwołać jedynie w przypadku tych zamówień, w których nie jest stosowana procedura uproszczona.

Czyli tych o wartości  powyżej 137 tys, euro, w przypadku gdy zamawiającym jest administracja rządowa, do 211 tys. euro - kiedy samorządy i poniżej 422 tys. euro, jeśli chodzi o zamówienia  sektorowe. Warto zwrócić uwagę, na to, że nowe przepisy zwiększyły podstawowe progi, do których procedura uproszczona jest dozwolona. Ma to ograniczyć biurokrację. Również przez to, że w postępowaniach tych wykonawcy będą mogli wnieść jedynie protest.

Podstawową jednak zmianą, jaką wprowadza nowela, jest podwyższenie progu, od którego w ogóle trzeba stosować procedurę przetargową - do 14 tys. euro. Do tej pory utrudnienie stanowiło również pośrednictwo Prezesa UZP w zamieszczaniu ogłoszeń przetargowych. Nowe przepisy rezygnują  z niego. W postępowaniach powyżej 14 tys. euro do progów unijnych zamawiający będą mogli sami publikować informacje w elektronicznej wersji Biuletynu Zamówień Publicznych, dzięki czemu ukażą się one jeszcze tego samego dnia.

Nowe korzystne zapisy dotyczą również krótszych terminów składania ofert, a także możliwości odstąpienia od powołania komisji przetargowej, uzupełnienia dokumentów czy zwiększenia zasady jawności postępowania.

Nowela w większości przepisów obowiązuje od 11 czerwca 2007 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany