Przeszłość i przyszłość ceramiki budowlanej w Polsce
"Ceramika budowlana jest historycznie i trwale związana z branżą budowlaną. Pamiętając o przeszłości, nie bójmy się innowacji, ponieważ jesteśmy wspólnotą budowlanych" - powiedział Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński podczas inauguracji obchodów 800-lecia ceramiki budowlanej na ziemiach polskich 7 października br. w Warszawie.
- Z okazji jubileuszu życzę Państwu kreatywności, umiejętności współpracy i odwagi we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań - dodał minister Dziekoński.
Podczas spotkania wręczono, nadane przez Prezydenta RP, Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki "Za zasługi dla budownictwa". Kapituła konkursu o Medal im. Króla Kazimierza Wielkiego wyróżniła w tym roku m.in. Głównego Inspektora Pracy Tadeusza Zająca.
Wykaz podmiotów prawnych wyróżnionych odznaką "Za zasługi dla ceramiki budowlanej" • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Inżynierii Materiałowe i Ceramiki |
Okolicznościowy wykład o początkach cegielnictwa na ziemiach polskich wygłosił prof. Ireneusz Płuski, a Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej i Silikatów ogłosił rozpoczęcie obchodów 800-lecia ceramiki budowlanej na ziemiach polskich, które trwać będą do 2011 roku.
Przewodniczący sejmowej podkomisji stałej do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej - Andrzej Adamczyk zapewniał, że widoczne są już oznaki przezwyciężenia spowolnienia gospodarczego budownictwie.
Konferencję z okazji Dnia Budowlanych i inauguracji jubileuszu, 7 października 2009 r. w Muzeum Porczyńskich w Warszawie, zorganizował Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej i Silikatów oraz Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości. Patronat nad uroczystością objęło Ministerstwo Infrastruktury.