Przebudowa dworca w Modlinie

2010-06-14 16:20
Dworzec w Modlinie
Autor: PKP S.A. Dworzec w Modlinie czeka odnowa elewacji, wymiana drzwi i okien oraz wszystkich rodzaji instalacji. Wprowadzony zostanie przejrzysty system informacji wizualnej, monitoring, rozwiązania ułatwiające korzystanie z budynku osobom niepełnosprawnym i mającym trudności z poruszaniem się. Na piętrze dworca planuje się utworzenie taniego hotelu z wieloosobowymi pokojami.

Od trzech lat zabytkowy budynek dworca w podwarszawskim Modlinie wyłączony jest z eksploatacji. A jego znaczenie jest szczególne – będzie on bowiem m.in. obsługiwał podróżnych udających się do Warszawy z Portu Lotniczego Modlin, który ma powstać w 2012 r. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na wykonawcę przebudowy modlińskiego dworca.

Obecnie przez stację w Modlinie przewija się średnio około tysiąca pasażerów dziennie. Już niedługo należy spodziewać się znacznego zwiększenia tej liczby, ze względu na budowę Portu Lotniczego. Będzie się on znajdował 4 km od położonej w centrum Modlina stacji kolejowej. Podróż pociągiem to najwygodniejszy sposób przedostania się z Modlina do centrum Warszawy, a od 2011 r. z centrum stolicy będzie można dojechać koleją do drugiego portu lotniczego – Warszawa Okęcie w ok. 20 minut.

Modliński dworzec musi sprostać wymaganiom nowoczesnego i wygodnego punktu przesiadkowego. Obecnie jest bardzo zniszczony. Od trzech lat budynek wyłączony jest z eksploatacji. PKP S.A. rozpoczną już wkrótce jego gruntowną przebudowę, która zakończy się jesienią 2011 r. Kwota, jaką PKP S.A. zaplanowały przeznaczyć na tę inwestycję to 4 mln zł brutto. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, która ma wyłonić wykonawcę przebudowy. 24 maja 2010 r. odbyło się otwarcie ofert. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy:

  • firma WINNICKI z Sochaczewa, która zaproponowała kwotę: 4 229 774,76 zł brutto
  • Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A.: 3 769 445,91 zł brutto
  • „CIAŁBUD” Wiesław Ciałkowski: 4 330 280,90 zł brutto

Przebudowa dworca w Modlinie to nie jedyna z inwestycji realizowanych obecnie przez PKP S.A. w województwie mazowieckim. W 2012 r. planowane jest zakończenie remontu Dworca Centralnego w Warszawie oraz przebudowy Dworca Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion i dworca w Radomiu. Toczą się również negocjacje z prywatnym inwestorem dotyczące budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej