Przebudowa dworca w Modlinie

2010-06-14 16:20
Dworzec w Modlinie
Autor: PKP S.A. Dworzec w Modlinie czeka odnowa elewacji, wymiana drzwi i okien oraz wszystkich rodzaji instalacji. Wprowadzony zostanie przejrzysty system informacji wizualnej, monitoring, rozwiązania ułatwiające korzystanie z budynku osobom niepełnosprawnym i mającym trudności z poruszaniem się. Na piętrze dworca planuje się utworzenie taniego hotelu z wieloosobowymi pokojami.

Od trzech lat zabytkowy budynek dworca w podwarszawskim Modlinie wyłączony jest z eksploatacji. A jego znaczenie jest szczególne – będzie on bowiem m.in. obsługiwał podróżnych udających się do Warszawy z Portu Lotniczego Modlin, który ma powstać w 2012 r. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na wykonawcę przebudowy modlińskiego dworca.

Obecnie przez stację w Modlinie przewija się średnio około tysiąca pasażerów dziennie. Już niedługo należy spodziewać się znacznego zwiększenia tej liczby, ze względu na budowę Portu Lotniczego. Będzie się on znajdował 4 km od położonej w centrum Modlina stacji kolejowej. Podróż pociągiem to najwygodniejszy sposób przedostania się z Modlina do centrum Warszawy, a od 2011 r. z centrum stolicy będzie można dojechać koleją do drugiego portu lotniczego – Warszawa Okęcie w ok. 20 minut.

Modliński dworzec musi sprostać wymaganiom nowoczesnego i wygodnego punktu przesiadkowego. Obecnie jest bardzo zniszczony. Od trzech lat budynek wyłączony jest z eksploatacji. PKP S.A. rozpoczną już wkrótce jego gruntowną przebudowę, która zakończy się jesienią 2011 r. Kwota, jaką PKP S.A. zaplanowały przeznaczyć na tę inwestycję to 4 mln zł brutto. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, która ma wyłonić wykonawcę przebudowy. 24 maja 2010 r. odbyło się otwarcie ofert. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy:

  • firma WINNICKI z Sochaczewa, która zaproponowała kwotę: 4 229 774,76 zł brutto
  • Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A.: 3 769 445,91 zł brutto
  • „CIAŁBUD” Wiesław Ciałkowski: 4 330 280,90 zł brutto

Przebudowa dworca w Modlinie to nie jedyna z inwestycji realizowanych obecnie przez PKP S.A. w województwie mazowieckim. W 2012 r. planowane jest zakończenie remontu Dworca Centralnego w Warszawie oraz przebudowy Dworca Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion i dworca w Radomiu. Toczą się również negocjacje z prywatnym inwestorem dotyczące budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej