Projektowanie budynków pasywnych przy pomocy programu PHPP

2008-04-24 17:39
Projektowanie budynków pasywnych przy pomocy programu PHPP
Autor: Rockwool Projektowanie budynków pasywnych przy pomocy programu PHPP

Czy projektowanie uwzględniające racjonalne zużycie energii wymaga stosowania zaawansowanych technicznie symulacji? Było tak rzeczywiście w przypadku pierwszych budynków pasywnych, których budowę ukończono na początku lat. 90. Obliczanie bilansu energetycznego dla budynków o bardzo niskim zużyciu energii jest wymagającym zadaniem - zwłaszcza gdy istniejące przepisy, normy i prenormy nie są przy tym zbyt precyzyjne. Pakiet do projektowania budynków pasywnych (PHPP) to przejrzyście zbudowane narzędzie wspomagające projektowanie. Z polskojęzyczną wersją programu zapoznają się uczestnicy szkolenia "Projektowanie budynków pasywnych przy pomocy programu PHPP", które odbędzie się 26 kwietnia i 10 maja 2008 roku w Warszawie. Są jeszcze wolne miejsca!

Program PHPP - opracowany w Instytucie Budynków Pasywnych w Darmstad w Niemczech - jest narzędziem służącym do projektowania budynków pasywnych. Może być także stosowany przy termomodernizacjach oraz do projektowaniu budynków energooszczędnych. Obliczenia uzyskane w programie są podstawą do certyfikowania budynków pasywnych.

PHPP pozwala uwzględnić między innymi takie czynniki jak: budowa przegród zewnętrznych, liniowe mostki cieplne, rodzaj stolarki okiennej i sposób jej wbudowania, parametry wentylacji mechanicznej i gruntowego wymiennika ciepła, szczelność budynku, stopień jego osłony przed wiatrem, lokalizację względem stron świata i zacienienie, sposób użytkowania budynku, czy też oszacować wewnętrzne zyski cieplne pochodzące od osób, urządzeń oraz promieniowania słonecznego. Z łatwością można uzyskać takie dane jak zapotrzebowanie na moc cieplną, sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, zapotrzebowanie na energię pierwotną, straty ciepła dla instalacji c.o. i c.w.u. Możliwe jest także sprawdzenie jak budynek zachowuje się w okresie letnim, jak często występuje ryzyko jego przegrzania. Oprogramowanie pozwala także dokładnie obliczyć koszt ogrzewania budynku.

Uczestnicy szkolenia będą mogli zapoznać się z polskojęzyczną wersją programu, która została zaopatrzona w dane pogodowe uwzględniające poszczególne strefy klimatyczne na terenie Polski.

Osoby uczestniczące w szkoleniu dowiedzą się o sposobach rozwiązania zagadnień projektowych związanych z budownictwem pasywnym, takich jak kształtowanie bryły budynku, detali, wymiarowanie systemu ogrzewania i wentylacji. Szczegółowo zostaną omówione wszystkie arkusze obliczeniowe programu PHPP, a następnie uczestnicy będą mogli w praktyce sprawdzić nabyte umiejętności wykonując obliczenia dla niewielkiego przykładowego obiektu.

W programie szkoleń (26 kwietnia, 10 maja 2008) przewidziano m.in: - wprowadzenie do programu PHPP, - szkolenie warsztatowe, - dyskusję.  
Miejsce szkoleń:
Warszawa, Budynek "Pasaż Sadyba" przy ul. Konstancińska 2 lok. U21
Liczba osób na szkoleniu ograniczona jest do 12. Decyduje kolejność zgłoszeń. Aktualnie są jeszcze wolne miejsca dla wszystkich terminów szkoleń.

Uczestnicy muszą mieć Pakiet do projektowania budynków pasywnych PHPP (do nabycia w Polskim Instytucie Budownictwa Pasywnego lub w dniu szkolenia).
Szczegółowe informacje: www.dom-pasywny.com.pl/1501/index.html
Formularz zgłoszeniowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej