„Projekt Łazienki”. XIV edycja konkursu Sanitec Koło rozstrzygnięty. GALERIA

2012-06-19 17:31

W tym roku tematem konkursu Sanitec Koło był projekt - koncepcja toalety publicznej przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Nadesłano 326 projektów sięgających pomysłami do wielu nurtów architektonicznych, od tradycyjnych po nowoczesność za szkła i stali. Grand Prix zdobyli rzeszowianie...

Konkurs Projekt Łazienki 2012

i

Autor: Archiwum serwisu Grand Prix (20 000 zł) - Jakub Pszeniczny, Katarzyna Pszeniczna, Urszula Gacek (Rzeszów)
Projekt Łazienka 2012 dla Krakowa

i

Autor: Archiwum serwisu Działka pod projektowaną toaletę znajduje się w dolnej części zdjęcia - obok wiaty przystankowej

Przypomnijmy, że co roku konkurs Sanitec Koło na publiczną toaletę ogłaszany jest zawsze dla miejsca o szczególnym znaczeniu, czy to turystycznym, krajobrazowym czy społecznym. Dlatego projekty dotyczyły m.in. takich miejsc jak Kazimierz Dolny (trwa budowa), Tatrzański Park Narodowy, sąsiedztwo Stadionu Narodowego nad Wisłą (inwestycja w przygotowaniu), toalety Dworca Centralnego w Warszawie (już po remoncie), ulica Piotrkowska w Łodzi.
Konkurs na „Projekt Łazienki 2012” przy Rondzie Mogilskim - jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnym i szlaku turystycznym w mieście - Sanitec KOŁO zorganizował wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu Miasta Kraków.
Tym razem uczestnicy konkursu mieli również za zadanie uwzględnić w projekcie również pomieszczenie na tzw. usługi komplementarne, czyli salonik prasowy lub informacja turystyczna.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu, a także 20 000 zł, zdobyła praca zespołu młodych architektów z Rzeszowa: Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny. W ich projekcie obiekt pokryty jest aluminiowymi płytami elewacyjnymi, a jego forma i kształt dają przestrzeń dla oczekujących na przystanku tramwajowym. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „architektura budynku jest elegancka, utrzymana w dobrych proporcjach, wyrastając niejako z chodnika, pozostaje w dialogu z otoczeniem”. Oczywiście projekt przewiduje różne ekologiczne rozwiązania (m.in. wykorzystanie zasobów przyrody - woda „szara”) oraz oświetlenie LED. Podobno projekt ma ogromną szansę na realizację.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnych wyróżnionych projektów...

Prace oceniało ośmioosobowe jury w składzie:

dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewy Architekci),
Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa),
prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates) - przewodnicząca jury,
dr arch.Romuald Loegler(Atelier Loegler),
Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie),
Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),
Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków),
Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec KOŁO).