„Projekt Łazienki”. XIV edycja konkursu Sanitec Koło rozstrzygnięty. GALERIA

2012-06-19 17:31
Konkurs Projekt Łazienki 2012
Autor: Sanitec KOŁO Grand Prix (20 000 zł) - Jakub Pszeniczny, Katarzyna Pszeniczna, Urszula Gacek (Rzeszów)

W tym roku tematem konkursu Sanitec Koło był projekt - koncepcja toalety publicznej przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Nadesłano 326 projektów sięgających pomysłami do wielu nurtów architektonicznych, od tradycyjnych po nowoczesność za szkła i stali. Grand Prix zdobyli rzeszowianie...

Projekt Łazienka 2012 dla Krakowa
Autor: materiały konkursowe Działka pod projektowaną toaletę znajduje się w dolnej części zdjęcia - obok wiaty przystankowej

Przypomnijmy, że co roku konkurs Sanitec Koło na publiczną toaletę ogłaszany jest zawsze dla miejsca o szczególnym znaczeniu, czy to turystycznym, krajobrazowym czy społecznym. Dlatego projekty dotyczyły m.in. takich miejsc jak Kazimierz Dolny (trwa budowa), Tatrzański Park Narodowy, sąsiedztwo Stadionu Narodowego nad Wisłą (inwestycja w przygotowaniu), toalety Dworca Centralnego w Warszawie (już po remoncie), ulica Piotrkowska w Łodzi.
Konkurs na „Projekt Łazienki 2012” przy Rondzie Mogilskim - jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnym i szlaku turystycznym w mieście - Sanitec KOŁO zorganizował wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu Miasta Kraków.
Tym razem uczestnicy konkursu mieli również za zadanie uwzględnić w projekcie również pomieszczenie na tzw. usługi komplementarne, czyli salonik prasowy lub informacja turystyczna.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu, a także 20 000 zł, zdobyła praca zespołu młodych architektów z Rzeszowa: Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny. W ich projekcie obiekt pokryty jest aluminiowymi płytami elewacyjnymi, a jego forma i kształt dają przestrzeń dla oczekujących na przystanku tramwajowym. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „architektura budynku jest elegancka, utrzymana w dobrych proporcjach, wyrastając niejako z chodnika, pozostaje w dialogu z otoczeniem”. Oczywiście projekt przewiduje różne ekologiczne rozwiązania (m.in. wykorzystanie zasobów przyrody - woda „szara”) oraz oświetlenie LED. Podobno projekt ma ogromną szansę na realizację.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnych wyróżnionych projektów...

Prace oceniało ośmioosobowe jury w składzie:

dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewy Architekci),
Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa),
prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates) - przewodnicząca jury,
dr arch.Romuald Loegler(Atelier Loegler),
Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie),
Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),
Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków),
Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec KOŁO).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany