Rewitalizacja przede wszystkim
Założeniem tego instrumentu jest umożliwienie wykorzystania części środków unijnych z funduszy strukturalnych w postaci zwrotnych inwestycji (pożyczki, gwarancje, wkłady kapitałowe) w projekty dotyczące trwałego rozwoju obszarów miejskich i przyczyniające się do ich wzrostu i atrakcyjności. Celem Inicjatywy JESSICA jest wsparcie rozwoju obszarów miejskich oraz ich rewitalizacja zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i społecznym.
Mechanizm finansowy JESSICA
Fundusz Powierniczy dofinansowuje Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich tworzone przez poszczególne miasta ze środków własnych oraz innych partnerów publicznych i prywatnych na podstawie ściśle określonych umów. Fundusze miejskie inwestują w konkretne projekty miejskie poprzez pożyczki, gwarancje etc. Projekty realizowane przy wsparciu z Inicjatywy JESSICA z założenia powinny generować dochód.
Podstawowe fazy wdrażania Inicjatywy JESSICA
- Opracowanie studiów wykonalności
- Wybór Funduszy Powierniczych (opcjonalnie)
- Wybór Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM)
- Wybór projektów miejskich.
JESSICA w Polsce
W Polsce JESSICA jest wdrażana regionalnie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Decyzja odnośnie przystąpienia do Inicjatywy JESSICA należała do zarządów województw na etapie przygotowania RPO. Dotychczas 3 województwa podjęły decyzję o wdrażaniu Inicjatywy, tj. wielkopolskie, zachodniopomorskie oraz śląskie. Zarząd woj. pomorskiego podjął prace nad przystąpieniem do programu. Dla wszystkich spośród wyżej wymienionych województw opracowane zostały studia wdrożenia Inicjatywy, stanowiące analizę potrzeb i możliwości jej wdrożenia w ramach poszczególnych regionalnych programów.
Orientacyjna kwota przeznaczona na realizację Inicjatywy JESSICA w Polsce wynosić ma ponad 194 mln euro dla czterech powyższych województw. Jednak dokładne kwoty dla województwa śląskiego i pomorskiego nie są jeszcze oficjalne - zależą głównie od negocjacji z EBI.
Rola MRR
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako Instytucja Koordynująca programy regionalne podejmuje niezbędne kroki i działania wpierające proces wdrażania Inicjatywy JESSICA w Polsce, polegające m.in. na przygotowaniu rozporządzenia regulującego kwestię pomocy publicznej w odniesieniu do wsparcia udzielanego w ramach Inicjatywy JESSICA, wydawaniu opinii i zaleceń, uczestnictwie w spotkaniach roboczych.