Program Bolix 120

2007-05-31 18:54

Firma Bolix, Termo Organika i Stolarka Wołomin na konferencji prasowej 5 grudnia 2001 ogłosiły powołanie sojuszu termomodernizacyjnego Bolix 120. Członkowie sojuszu w porozumieniu z Krajową Agencją Poszanowania Energii zaprezentowali zestawienie strat wynikające ze źle ocieplonych ścian, dachów, piwnic i okien.

Liczba "120" w nazwie oznacza średnie roczne zużycie energii (wyrażone w kW) w statystycznym domu, jaki proponuje sojusz. Efekt ten chce osiągnąć poprzez przeprowadzenie kompleksowych prac termomoizolacyjnych w budynkach w Polsce.

Firmy działające w sojuszu proponują spółdzielniom mieszkaniowym, zarządcom nieruchomości oraz indywidualnym właścicielom nieruchomości, kompleksową obsługę w zakresie izolacyjnej modernizacji budynków. Doradztwo firm jest nieodpłatne i nie zobowiązujące. Obsługa klienta polega na wykonaniu audytu energetycznego, ewentualnej pomocy w zdobyciu kredytu oraz kompleksowej modernizacji - wykonaniu izolacji termicznych dachu, ścian i piwnic oraz wymianie okien.

Stworzenie sojuszu, oprócz wymiernych korzyści w postaci oszczędności energii, ma na celu pobudzenie rynku pracy w Polsce. Twierdzenie to oparto na założeniach:

  • proces termomodernizacji polskich zasobów mieszkaniowych będzie trwał 10 lat, roczny przyrost oszczędności energii wyniesie wiec 70 TWh/10=7TWh. Rocznie możliwe wiec jest termomodernizacja około 7.000.000.000/308=22.727.273 m2 powierzchni użytkowej mieszkań
  • wszystkie inwestycje termomodernizacyjne realizowane są w ciągu jednego sezonu budowlanego
  • sezon budowlany w warunkach polskich trwa 8 miesięcy, średnio w miesiącu pracuje się 24 dni po 10 godzin oraz, potrzeba około 8 r-g na m2 powierzchni użytkowej do wykonania kompleksowej termomodernizacji to dodatkowo zapewni: 8r-g/m2 *22.727.273 m2 rocznie/(10godzin*24dni*8miesiecy) = 94697 miejsc pracy przez okres 10 lat

Z szacunków stowarzyszenia wynika, że jedno miejsce pracy w budownictwie generuje cztery dodatkowe miejsca pracy w całej gospodarce. Dlatego też powyższy wynik należy pomnożyć przez pięć, aby uzyskać wielkości wpływu wolumenu inwestycji termomodernizacyjnych na rynek pracy.
Powołanie sojuszu można uznać za pozytywny ruch dla rynku budowlanego. Dbałość o oszczędność energii to dbałość o środowisko. Założenia są ze wszechmiar słuszne, ale nasuwa mi się jedna wątpliwość, jak potoczą się losy sojuszu w przyszłości. Do wiosny jeszcze daleko, a to właśnie wtedy zaczyna się ruch w budownictwie. Będziemy śledzić rozwój tego przedsięwzięcia i przekazywać na naszych łamach informacje na ten temat

Mariusz Maszner (na podstawie materiałów z konferencji)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany