PROCES INWESTYCYJNY 2013 - seminarium FWB

2013-09-09 17:04
Prawo_budowlane
Autor: MMaszner Nowe warunki techniczne od 2021. To duże zmiany dla projektantów, wykonawców, inwestorów, także producentów materiałów budowlanych

Minie pewnie jeszcze sporo czasu zanim powstanie Kodeks Budowlany. Do tego czasu trzeba być przygotowanym na kolejne nowelizacje Prawa budowlanego. Najnowsza zmiana Prawa budowlanego wchodzi w życie 11 września 2013. A to nie wszystkie planowane nowości. Prawo budowlane trzeba śledzić na bieżąco, w czym pomagają seminaria organizowane przez Fundację Wszechnicy Budowlanej (FWB).  

Od czasu opublikowania jednolitego tekstu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 12 czerwca 2012 ustawę zmieniono 4 razy, podobnie Prawem budowlanym, które od publikacji ostatniego jednolitego tekstu 23 grudnia 2010 r ustawę zmieniono 11 razy. Ostatnia nowelizacja Prawa budowlanego, która wchodzi w życie 11 września 2013, poszerza listę robót zwolnionych z pozwolenia na budowę.

Od 3 października 2013 zmienia się zakresu opisu technicznego projektu budowlanego poprzez dodanie do niego analizy możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych. Opis techniczny projektu architektoniczno-budowlanego powinien określać analizę możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło, do których zalicza się zdecentralizowane systemy dostawy energii oparte na energii ze źródeł odnawialnych, kogenerację, ogrzewanie lub chłodzenie lokalne lub blokowe, w szczególności, gdy opiera się całkowicie lub częściowo na energii ze źródeł odnawialnych w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego, oraz pompy ciepła. Zastosowanie tych systemów ma być rozważane na etapie sporządzania projektu budowlanego, który jest zatwierdzany w decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego. Rozwiązanie to ma zracjonalizować zużycie energii w budynkach oraz stosowanie rozwiązań alternatywnych tam, gdzie ma to ekonomiczne, techniczne i środowiskowe uzasadnienie. Przedmiotowa analiza może zostać przeprowadzona dla wszystkich znajdujących się na tym samym obszarze budynków o tym samym przeznaczeniu i o podobnych parametrach techniczno-użytkowych - do tej pory warunek ten dotyczył tylko budynków o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2 .

Od 1 stycznia 2014, po zmianie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, będzie można stosować budynkach wentylację hybrydową, która w sprzyjających warunkach wykorzystywałaby warunki atmosferyczne otoczenia budynku. Doprecyzowano wymagania dotyczące efektywności energetycznej dla instalacji wentylacji hybrydowej, mechanicznej wywiewnej oraz nawiewno-wywiewnej. Doprecyzowano także warunki stosowania urządzeń do odzyskiwania ciepła oraz recylkulacji powietrza dla rozwiązań instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Zlikwidowano niejasności interpretacyjne dotyczące mocy właściwej wentylatorów stosowanych w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Wskazano jakie warunki powinna spełniać instalacja klimatyzacji, aby była efektywna energetycznie.
To tylko część z nowości prawnych, z którymi warto się zapoznać na seminariach organizowanych przez Fundację Wszechnicy Budowlanej. Pierwsze z nich odbędzie się 18 września 2013 w Warszawie, kolejne terminy tego szkolenia to 17 października, 21 listopada i 12 grudnia 2013.

Więcej informacji i zgłoszenia >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany