Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych
W dniach 19-21 kwietnia 2007 roku w Puławach w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa odbyły się Warsztaty Inżynierów Budownictwa "Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych". Wydarzenie miało charakter szkoleniowo-konferencyjny. Jego celem było z jednej strony promowanie tego co pozytywne w budownictwie, z drugiej - identyfikowanie problemów procesu inwestycyjno-budowlanego. Uczestniczyło w nim około 100 osób z całego kraju.
Otwarcie oficjalne Warsztatów poprowadzili dr inż. Zbigniew Tyczyński i prof. nzw. dr hab. Roman Marcinkowski. Uroczyście powitano przedstawicieli urzędów i organizacji środowiska budowlanego: Andrzeja Warwasa (Ministerstwo Budownictwa - Departament Regulacji Rynku Budowlanego i Procesu Inwestycyjnego), Jerzego Baryłkę (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego), Leszka Zająca (Główny Inspektor Pacy), Mieczysława Króla (Polska Izba Inżynierów Budownictwa) oraz wszystkich zgromadzonych.
W pierwszym dniu spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat: "Nieprawidłowości na placach budów w świetle kontroli Państwowej Inspekcji Pacy", "Nowoczesnych technologii w budownictwie", "Wpływu organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów nadzoru budowlanego na kształtowanie bezpieczeństwa obiektów budowlanych" oraz "Problemów badawczych w organizacji produkcji budowlanej".
Spotkania, na których wygłaszano referaty podzielone były na cztery grupy tematyczne:
- Prawne i ekonomiczne uwarunkowania organizacji procesu inwestycyjnego,
- Nowoczesne technologie w budownictwie,
- Organizacja produkcji budowlanej oraz bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowach,
- Problemy eksploatacji obiektów budowlanych.
Na poszczególnych sesjach poruszane zostały zagadnienia prawne, ekologiczne, technologiczne i organizacyjne budowy oraz eksploatacji obiektów budowlanych. Szczególną uwagę zwrócono ma zmiany w prawie budowlanym, szeroko pojęte bezpieczeństwo budowania i eksploatacji budynków i budowli, bezpieczeństwo środowiska, trendy rozwojowe w technologiach budowlanych, metody i techniki organizatorskie.
Poniżej przedstawiamy tytuły i autorów wybranych prezentacji:
- "Inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych" - Ryszard Trykosko (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna)
- "Planowanie i projektowanie robót budowlanych w aspekcie prawa zamówień publicznych" - Radosław Sekunda, Leszek Tischner (WAT Warszawa)
- "Europejska wizja realizacji inwestycji"- Marek Tarka (PROCHEM S.A.)
- "Bezpieczeństwo montażu zakotwień chemicznych i mechanicznych w strefie rozciąganej betonu" - Paweł Podstolak (Fischer Polska sp. z o.o.)
- "Postęp i nowoczesność w technologiach budowlanych" - Piotr Witakowski (AGH, ITB)
- "Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty- bezpieczne systemy wzmacniania ścian i naprawa izolacji termicznych" -Tomasz Mańka (EJOT Cisna)"Ryzyko w planowaniu przedsięwzięć budowlanych" - Artur Koper, Roman Marcinkowski (SzNTiS PW Płock)
- "Identyfikacja wyrobów zawierających azbest i zasady prowadzeni robót związanych z ich usuwaniem" - Jakubowski Grzegorz (GUNBWarszawa)
- "Koncepcje MC-Bauchemie wzmacniania konstrukcji budowlanych" - Tomasz Nicer (MC Bauchemie)
- "Zabezpieczenie skarp głębokiego wykopu i istniejącego żelbetowego muru oporowego za pomocą iniekcji wysokociśnieniowej i gwoździowania" - Tomasz Stanisławek (Keller Polska)
- "Problemy i naprawa wyłożen ceramicznych wysokoobciążonych" - Tomasz Witczak (Sopro Polska Sp. z o.o.)
Głównym organizatorem Warsztatów Inżynierów Budownictwa "Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych" był oddział Warszawski Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
.