Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych

2007-05-21 11:53
Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych
Autor: WACETOB Sp. z o.o. Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych

W dniach 19-21 kwietnia 2007 roku w Puławach w Centrum Szkoleniowo-Kongresowym Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa odbyły się Warsztaty Inżynierów Budownictwa "Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych". Wydarzenie miało charakter szkoleniowo-konferencyjny. Jego celem było z jednej strony promowanie tego co pozytywne w budownictwie, z drugiej - identyfikowanie problemów procesu inwestycyjno-budowlanego. Uczestniczyło w nim około 100 osób z całego kraju. 

Otwarcie oficjalne Warsztatów poprowadzili dr inż. Zbigniew Tyczyński i prof. nzw. dr hab. Roman Marcinkowski. Uroczyście powitano przedstawicieli urzędów i organizacji środowiska budowlanego: Andrzeja Warwasa (Ministerstwo Budownictwa - Departament Regulacji Rynku Budowlanego i Procesu Inwestycyjnego), Jerzego Baryłkę (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego), Leszka Zająca (Główny Inspektor Pacy), Mieczysława Króla (Polska Izba Inżynierów Budownictwa) oraz wszystkich zgromadzonych.
W pierwszym dniu spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat: "Nieprawidłowości na placach budów w świetle kontroli Państwowej Inspekcji Pacy", "Nowoczesnych technologii w budownictwie", "Wpływu organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów nadzoru budowlanego na kształtowanie bezpieczeństwa obiektów budowlanych" oraz "Problemów badawczych w organizacji produkcji budowlanej".  

Spotkania, na których wygłaszano referaty podzielone były na cztery grupy tematyczne:

  • Prawne i ekonomiczne uwarunkowania organizacji procesu inwestycyjnego,
  • Nowoczesne technologie w budownictwie,
  • Organizacja produkcji budowlanej oraz bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowach,
  • Problemy eksploatacji obiektów budowlanych.

Na poszczególnych sesjach poruszane zostały zagadnienia prawne, ekologiczne, technologiczne i organizacyjne budowy oraz eksploatacji obiektów budowlanych. Szczególną uwagę zwrócono ma zmiany w prawie budowlanym, szeroko pojęte bezpieczeństwo budowania i eksploatacji budynków i budowli, bezpieczeństwo środowiska, trendy rozwojowe w technologiach budowlanych, metody i techniki organizatorskie.


 

Poniżej przedstawiamy tytuły i autorów wybranych prezentacji:

  • "Inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych" - Ryszard Trykosko (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna)
  • "Planowanie i projektowanie robót budowlanych w aspekcie prawa zamówień publicznych" - Radosław Sekunda, Leszek Tischner (WAT Warszawa)
  • "Europejska wizja realizacji inwestycji"- Marek Tarka (PROCHEM S.A.)
  • "Bezpieczeństwo montażu zakotwień chemicznych i mechanicznych w strefie rozciąganej betonu" - Paweł Podstolak (Fischer Polska sp. z o.o.)
  • "Postęp i nowoczesność w technologiach budowlanych" - Piotr Witakowski (AGH, ITB)
  • "Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty- bezpieczne systemy wzmacniania ścian i naprawa izolacji termicznych" -Tomasz Mańka (EJOT Cisna)"Ryzyko w planowaniu przedsięwzięć budowlanych" - Artur Koper, Roman Marcinkowski (SzNTiS PW Płock)
  • "Identyfikacja wyrobów zawierających azbest i zasady prowadzeni robót związanych z ich usuwaniem" - Jakubowski Grzegorz (GUNBWarszawa)
  • "Koncepcje MC-Bauchemie wzmacniania konstrukcji budowlanych" - Tomasz Nicer (MC Bauchemie)
  • "Zabezpieczenie skarp głębokiego wykopu i istniejącego żelbetowego muru oporowego za pomocą iniekcji wysokociśnieniowej i gwoździowania" - Tomasz Stanisławek (Keller Polska)
  • "Problemy i naprawa wyłożen ceramicznych wysokoobciążonych" - Tomasz Witczak (Sopro Polska Sp. z o.o.)

 

Głównym organizatorem Warsztatów Inżynierów Budownictwa "Problemy przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych" był oddział Warszawski Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej