Prawie 5000 inżynierów ubiega się o uprawnienia budowlane

2015-05-21 16:03
Egzamin na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB Egzamin na uprawnienia budowlane

Rozpoczęła się wiosenna sesja egzaminów na uprawnienia budowlane. To już po raz 25. Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) weryfikuje wiedzę inżynierów budownictwa, którzy starają się o uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Przypomnijmy, że to już druga sesja egzaminacyjna przeprowadzana po wejściu w życie tzw. ustawy deregulacyjnej.

Do egzaminów w trakcie XXV wiosennej sesji egzaminacyjnej, okręgowe komisje PIIB zakwalifikowały 3600 nowych wniosków o nadanie uprawnień budowlanych. Wraz z wnioskami przeniesionymi z poprzednich sesji do egzaminu testowego został dopuszczonych około 4400 kandydatów. Do poprawkowego egzaminu ustnego przemierza się dodatkowo ponad 500 osób. Jak podała Polska Izba Inżynierów Budownictwa, kandydatów do zdobycia uprawnień jest tym razem dużo więcej, niż podczas poprzednich egzaminów. Czyli zaczynają działać nowe przepisy w sprawie dostępu do zawodów regulowanych, aczkolwiek te w sprawie łatwiejszego (przede wszystkim chodzi o skrócenie długości wymaganych praktyk zawodowych) cały czas budzą kontrowersje. Obecnie przepisy dopuszczają do egzaminów na uprawnienia budowlane po 1,5-rocznej praktyce zawodowej oraz stwarzają możliwość rozszerzania posiadanych uprawnień budowlanych przez inżynierów. Uprawnienia można zdobyć w 10 kategoriach: architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, drogowa, mostowa, kolejowa, wyburzeniowa, telekomunikacyjna, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz nowa – inżynieryjna hydrotechniczna. O ograniczone uprawnienia do wykonawstwa mogą, oprócz inżynierów budownictwa, ubiegać się również technicy budownictwa oraz mistrzowie tego zawodu.

Przypomnijmy, egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch etapów: testu oraz egzaminu ustnego z zakresu wiedzy odpowiedniej specjalizacji.  Zgodnie z nowymi regulacjami pozytywny wynik części pisemnej egzaminu jest ważny przez 3 lata od dnia jego uzyskania. W przypadku oblania testu, można go powtórzyć w terminie nie krótszym niż 3 miesiące. Gdy kandydat na uprawnienia budowlane nie zaliczy części ustnej, próbuje swoich sił ponownie już tyylko na tym etapie egzaminu.
Trwają już egzaminy ustne sesji wiosennje 2015. Ze względu na dużą liczbę osób wgzaminy zakończą się póxniej niż zwykle. najwięcej chętnych na uzyskanie uprawnien budowlanych zarejestrowały okręgowe komisje kwalifikacyjne na Mazowszu (ponad 600), w Małopolsce (prawie 600), na Śląsku (blisko 500), w oddziałach PIIB: pomorskim, lubelskim, dolnośląskim i wielkopolskim było po ponad 300 kandydatów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany