Pracy w budownictwie przybywa

2011-03-01 16:49
W 2018 r. Skanska zredukuje załogę niemal o połowę.
Autor: Skanska S.A.

Choć w ubiegłym roku branża budowlana i nieruchomościowa nadal odczuwała skutki dekoniunktury, pracodawcy z tego sektora opublikowali o ponad połowę (52%) więcej propozycji pracy niż w 2009 roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez Pracuj.pl.

W 2010 roku pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości umieścili w Pracuj.pl prawie 29 tys. ofert pracy, co dało jej, po branżach handel i sprzedaż oraz finansowej, 3. pozycję w zestawieniu firm najczęściej poszukujących pracowników.

Liczba ofert pracy w branży budowlanej
Autor: brak danych

Początek tego roku, mimo doniesień o stagnacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego, również daje nadzieję na stabilny trend wzrostowy w tym segmencie rynku pracy. Tylko w styczniu ofert z działów technologicznych (budownictwo, inżynieria, konstrukcje, geodezja) było w portalu Pracuj.pl o 63% więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

W styczniu najwięcej ofert skierowanych było do kierowników robót i budów, inżynierów budów, majstrów budowy i inspektorów nadzoru (przede wszystkim budowlanego). Wśród oczekiwań stawianych kandydatom na stanowisko kierownika budowy najczęściej pracodawcy wymieniają: wykształcenie wyższe o profilu budowlanym, posiadanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń, udokumentowane doświadczenie (najlepiej kilkuletnie), znajomość przepisów prawa budowlanego, umiejętność zarządzania zespołem oraz gotowość do pracy w terenie.

Jedną z firm, która poszukuje obecnie wysoko wykwalifikowanej kadry menedżerskiej, czyli kierowników budów i robót branżowych z doświadczeniem oraz uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń jest Skanska SA. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firma zatrudniała głównie pracowników na projekty drogowo – mostowe. Wprawdzie nadal poszukuje fachowców w tej dziedzinie, ale działania rekrutacyjne kieruje obecnie przede wszystkim do specjalistów z zakresu budownictwa kubaturowego, hydroinżynieryjnego i kolejowego, jak również poszukuje specjalistów ds. oferowania.

- W związku z naszą strategią rozwoju na najbliższe lata planujemy zwiększyć obecność na aktualnych rynkach i rozwijać się na nowych, takich jak województwo podlaskie, warmińsko – mazurskie, lubelskie czy zachodniopomorskie. Coraz więcej ofert mamy także dla studentów i absolwentów kierunków technicznych – mówi Aneta Lebieżyńska, specjalista ds. rekrutacji w Skanska - Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że na rynku ciągle brakuje fachowców, zwłaszcza z zakresu hydroinżynierii i budownictwa kolejowego.

W branży budownictwo i nieruchomości bardzo dużo ofert skierowanych było do handlowców (w tym doradców techniczno – handlowych i doradców ds. nieruchomości/pośredników), na których popyt jest niezależnie od koniunktury na rynku. W analizowanym okresie wielu pracodawców poszukiwało również pracowników fizycznych. Analiza aktualnych ofert w serwisie Pracuj.pl pokazuje, że poszukiwani są również tacy specjaliści jak: project menedżerowie ds. inwestycji, kierownicy kontraktu (w tym kontraktów drogowych) czy zarządcy (site i facility menedżerowie). Pojawiają się również oferty dla kierowników budów farm wiatrowych.

Bardzo cenni kierownicy

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, w ubiegłym roku mediana* wynagrodzeń całkowitych pracowników branży budowlanej kształtowała się na poziomie 3700 zł. Najwięcej zarobili właściciele i członkowie zarządu oraz osoby zatrudnione w działach finansów i controllingu – ich miesięczne dochody osiągnęły 6000 zł. Wśród najlepiej opłacanych stanowisk znaleźli się kierownicy budów i robót. Mediana wynagrodzeń całkowitych wyniosła w ich przypadku odpowiednio 5800 zł oraz 5500 zł. Warto jednak podkreślić, że w firmach z przewagą kapitału zagranicznego kierownik budowy mógł liczyć na płacę nawet na poziomie 8000 zł. Wysokie zarobki otrzymywali także architekci oraz inżynierowie budowy. Najniższe płace odnotowano natomiast w przypadku murarzy (2300 zł) oraz innych pracowników budowlanych (2000 zł).

Mediana wynagrodzeń
Autor: brak danych

W branży budowlanej mamy też do czynienia z dużymi rozbieżnościami w wynagrodzeniach w różnych regionach kraju. Najwyższe płace na wszystkich szczeblach zarządzania odnotowano w przypadku województwa mazowieckiego. Przykładowo, wynagrodzenia pracowników szeregowych ukształtowały się tam na poziomie 3000 zł i były aż o ponad połowę wyższe niż pensje ich odpowiedników w województwie podkarpackim (1950 zł).

Euro i Unia nadal będą dawać pracę

Zdaniem branżowego portalu wnp.pl w tym roku nadal bardzo dynamicznie rozwijać się będzie budownictwo infrastrukturalne (głównie drogowe), co wpłynie na sytuację całego sektora. Oczywiście ma to głównie związek z realizacją inwestycji na EURO 2012, ale także programów współfinansowanych z funduszy unijnych. Według danych MSWiA, w tym roku zrealizowanych zostanie 680 inwestycji drogowych, obejmujących blisko 2,1 tys. km dróg lokalnych (w tym ponad 860 km gminnych i ponad 1,22 tys. km powiatowych).

Eksperci przewidują również ożywienie na rynku powierzchni biurowych, bo popyt na nieruchomości komercyjne jest ściśle powiązany z kondycją gospodarki. Przewiduje się też, że firmy budowlane będą mogły w końcu liczyć na zlecenia z sektora przemysłowego, który w okresie spowolnienia gospodarczego mocno ograniczył lub w ogóle zrezygnował z nowych inwestycji. Coraz lepsze wiadomości napływają też z Niemiec, które są największym odbiorcą produkowanych w Polsce towarów budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej