Pracy w budownictwie przybywa

2011-03-01 16:49
W 2018 r. Skanska zredukuje załogę niemal o połowę.
Autor: Skanska S.A.

Choć w ubiegłym roku branża budowlana i nieruchomościowa nadal odczuwała skutki dekoniunktury, pracodawcy z tego sektora opublikowali o ponad połowę (52%) więcej propozycji pracy niż w 2009 roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez Pracuj.pl.

W 2010 roku pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości umieścili w Pracuj.pl prawie 29 tys. ofert pracy, co dało jej, po branżach handel i sprzedaż oraz finansowej, 3. pozycję w zestawieniu firm najczęściej poszukujących pracowników.

Liczba ofert pracy w branży budowlanej
Autor: brak danych

Początek tego roku, mimo doniesień o stagnacji w sektorze budownictwa mieszkaniowego, również daje nadzieję na stabilny trend wzrostowy w tym segmencie rynku pracy. Tylko w styczniu ofert z działów technologicznych (budownictwo, inżynieria, konstrukcje, geodezja) było w portalu Pracuj.pl o 63% więcej niż rok temu w analogicznym okresie.

W styczniu najwięcej ofert skierowanych było do kierowników robót i budów, inżynierów budów, majstrów budowy i inspektorów nadzoru (przede wszystkim budowlanego). Wśród oczekiwań stawianych kandydatom na stanowisko kierownika budowy najczęściej pracodawcy wymieniają: wykształcenie wyższe o profilu budowlanym, posiadanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń, udokumentowane doświadczenie (najlepiej kilkuletnie), znajomość przepisów prawa budowlanego, umiejętność zarządzania zespołem oraz gotowość do pracy w terenie.

Jedną z firm, która poszukuje obecnie wysoko wykwalifikowanej kadry menedżerskiej, czyli kierowników budów i robót branżowych z doświadczeniem oraz uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń jest Skanska SA. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy firma zatrudniała głównie pracowników na projekty drogowo – mostowe. Wprawdzie nadal poszukuje fachowców w tej dziedzinie, ale działania rekrutacyjne kieruje obecnie przede wszystkim do specjalistów z zakresu budownictwa kubaturowego, hydroinżynieryjnego i kolejowego, jak również poszukuje specjalistów ds. oferowania.

- W związku z naszą strategią rozwoju na najbliższe lata planujemy zwiększyć obecność na aktualnych rynkach i rozwijać się na nowych, takich jak województwo podlaskie, warmińsko – mazurskie, lubelskie czy zachodniopomorskie. Coraz więcej ofert mamy także dla studentów i absolwentów kierunków technicznych – mówi Aneta Lebieżyńska, specjalista ds. rekrutacji w Skanska - Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że na rynku ciągle brakuje fachowców, zwłaszcza z zakresu hydroinżynierii i budownictwa kolejowego.

W branży budownictwo i nieruchomości bardzo dużo ofert skierowanych było do handlowców (w tym doradców techniczno – handlowych i doradców ds. nieruchomości/pośredników), na których popyt jest niezależnie od koniunktury na rynku. W analizowanym okresie wielu pracodawców poszukiwało również pracowników fizycznych. Analiza aktualnych ofert w serwisie Pracuj.pl pokazuje, że poszukiwani są również tacy specjaliści jak: project menedżerowie ds. inwestycji, kierownicy kontraktu (w tym kontraktów drogowych) czy zarządcy (site i facility menedżerowie). Pojawiają się również oferty dla kierowników budów farm wiatrowych.

Bardzo cenni kierownicy

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, w ubiegłym roku mediana* wynagrodzeń całkowitych pracowników branży budowlanej kształtowała się na poziomie 3700 zł. Najwięcej zarobili właściciele i członkowie zarządu oraz osoby zatrudnione w działach finansów i controllingu – ich miesięczne dochody osiągnęły 6000 zł. Wśród najlepiej opłacanych stanowisk znaleźli się kierownicy budów i robót. Mediana wynagrodzeń całkowitych wyniosła w ich przypadku odpowiednio 5800 zł oraz 5500 zł. Warto jednak podkreślić, że w firmach z przewagą kapitału zagranicznego kierownik budowy mógł liczyć na płacę nawet na poziomie 8000 zł. Wysokie zarobki otrzymywali także architekci oraz inżynierowie budowy. Najniższe płace odnotowano natomiast w przypadku murarzy (2300 zł) oraz innych pracowników budowlanych (2000 zł).

Mediana wynagrodzeń
Autor: brak danych

W branży budowlanej mamy też do czynienia z dużymi rozbieżnościami w wynagrodzeniach w różnych regionach kraju. Najwyższe płace na wszystkich szczeblach zarządzania odnotowano w przypadku województwa mazowieckiego. Przykładowo, wynagrodzenia pracowników szeregowych ukształtowały się tam na poziomie 3000 zł i były aż o ponad połowę wyższe niż pensje ich odpowiedników w województwie podkarpackim (1950 zł).

Euro i Unia nadal będą dawać pracę

Zdaniem branżowego portalu wnp.pl w tym roku nadal bardzo dynamicznie rozwijać się będzie budownictwo infrastrukturalne (głównie drogowe), co wpłynie na sytuację całego sektora. Oczywiście ma to głównie związek z realizacją inwestycji na EURO 2012, ale także programów współfinansowanych z funduszy unijnych. Według danych MSWiA, w tym roku zrealizowanych zostanie 680 inwestycji drogowych, obejmujących blisko 2,1 tys. km dróg lokalnych (w tym ponad 860 km gminnych i ponad 1,22 tys. km powiatowych).

Eksperci przewidują również ożywienie na rynku powierzchni biurowych, bo popyt na nieruchomości komercyjne jest ściśle powiązany z kondycją gospodarki. Przewiduje się też, że firmy budowlane będą mogły w końcu liczyć na zlecenia z sektora przemysłowego, który w okresie spowolnienia gospodarczego mocno ograniczył lub w ogóle zrezygnował z nowych inwestycji. Coraz lepsze wiadomości napływają też z Niemiec, które są największym odbiorcą produkowanych w Polsce towarów budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej