Powstał pierwszy oficjalny kanał walki z dezinformacją w sieci!!

2022-03-03 12:15

Polska zdecydowała się stworzyć oficjalny portal, który na bieżąco będzie weryfikował i potwierdzał autentyczność treści, które wszyscy czytamy w sieci. Za prowadzenie portalu i weryfikację publikacji odpowiada NASK. Ruszają profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze. Jest prośba o zgłaszanie treści o charakterze fejków na specjalny adres email.

Równolegle z wojną na terytorium Ukrainy trwa wojna informacyjną w internecie. W polskim internecie zaczynają pojawiać się nieprawdziwe informacje, mające osłabić wsparcie polskiego społeczeństwa dla Ukraińców.

Są to m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach potrzebne dla polskich pacjentów. Podkreślane są również koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia. Pojawiają się też próby wywołania paniki, np. poprzez przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji czy, przykład z ostatnich dni, że uchodźcy atakują mieszkańców Przemyśla.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, uruchomił oficjalny portal, który będzie weryfikował informacje pojawiające się w sieci.

Ruszają profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK). Doświadczeni eksperci będą na nich weryfikować pogłoski krążące w sieci oraz wskazywać potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych.

NASK podkreśla, jak istotne jest nasze odpowiedzialne działanie i apeluje o nieuleganie emocjom przy poszukiwaniu informacji w internecie i udostępnianie tylko sprawdzonych wiadomości z wiarygodnych źródeł.

Przykłady fałszywych lub zmanipulowanych informacji można przysyłać na adres: [email protected]  

Jak weryfikować wpisy w internecie?

Weryfikacja treści pojawiających się w internecie jest jednym z elementów budowania odporności na akcje dezinformacyjne. Istnieje zasada 5xZ:

  • Zweryfikuj, czy źródło jest wiarygodne, np. czy znasz autora osobiście
  • Zweryfikuj prawdziwość i logiczność przedstawionej relacji
  • Zweryfikuj, czy tę samą relację potwierdza inne źródło
  • Zweryfikuj, co jest opinią autora, a co jest faktem
  • Zweryfikuj, czy autor zgłosił sytuację odpowiednim służbom, jeśli było to konieczne

Jako internauci nie zawsze wiemy, jak odróżnić informację prawdziwą od zmanipulowanej. Tym bardziej jest to trudne, ponieważ wiele z tych przekazów częściowo zawiera prawdę, ale przedstawioną w wykrzywionym kontekście. Do dezinformacji używane są też filmy i zdjęcia, które bardzo trudno jest zweryfikować, a robią silne wrażenie. Czasami zaś mamy do czynienia z trollami (często są to boty), które w ogóle nie podają informacji, a ich wypowiedzi mają formę agresywnych, podżegających do konfliktu opinii – wyjaśnia Robert Król, Dyrektor Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych w NASK.

Na Twitterze na koncie NASK #WłączWeryfikację od teraz znajdziecie informacje o tym, które z największych wirali w sieci są prawdziwe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej