Powiększyła się rodzina inżynierów z uprawnieniami budowlanymi

2014-07-28 17:17
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Ustawa deregulacyjna zmieniła nieco zasady zdobywania uprawnień budowlanych, ale egzaminy na uprawnienia odbywają się jeszcze według starych zasad. Pozytywnie wiosenną XXIII sesję egzaminacyjną zaliczyło 2350 inżynierów budownictwa. Najwięcej uprawnień uzyskano w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. 

Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) do końca walczyła o pozostawienie dotychczasowych zasad zdobywania uprawnień budowlanych, przede wszystkim chodziło o pozostawienie wymiaru praktyk zawodowych. Uczelnie techniczne nie przygotowują praktycznie do zawodu, dlatego to praktyki właśnie są pierwszym etapem zdobywania kwalifikacji inżyniera. Nie udało się. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze jesienna sesja roku 2014 odbędzie się „po staremu”. W sesji wiosennej do egzaminu na uprawnienia budowlane przystąpiło około 3000 kandydatów. Egzaminu testowego nie zdały 282 osoby, egzaminu ustnego nie zaliczyło 397 osób. W tej sesji tak zwana średnia zdawalność wyniosła 88 %.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa obecnie nadaje uprawnienia budowlane w 9 specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej, drogowej, mostowej, kolejowej, telekomunikacyjnej i wyburzeniowej. Najwięcej uprawnień budowlanych – ponad 1000, uzyskali w XXIII sesji inżynierowie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W specjalności instalacyjno-sanitarnej nadano około 500 uprawnień, o dwieście mniej przybyło inżynierów z uprawnieniami w specjalności elektrycznej – 324 . W specjalności drogowej nadano niewiele ponad 300. Po raz kolejny nikt nie ubiegał się o uprawnienia w specjalności wyburzeniowej.

Niezmiennie najwięcej uprawnień budowlanych nadaje się na Mazowszu i na Śląsku, na kolejnych miejscach są województwa małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Fakt nadania uprawnień budowlanych jest traktowany przez PIIB niezwykle uroczyście - inżynierowie budownictwa otrzymują na okolicznościowej „gali” decyzje o nadaniu uprawnień budowlanych, a towarzyszy temu ceremonia ślubowania nowo uprawnionych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany