Potrzebna większość głosów

2008-03-26 16:13

Nowe drogi, PPP jako powszechnie znana i wykorzystywana forma realizacji inwestycji, negocjacje przy okazji przetargów i zamówień publicznych - tego m.in. domagają się polscy przedsiębiorcy. Po konferencji 20 marca 2008 roku wiadomo też, że jest pomysł utworzenia stowarzyszenia, które prezentowałoby opinie wszystkich organizacji biznesowych, działających w Polsce.

Byłoby ono tworem innym niż Rada Przedsiębiorczości. Ta powstała wiosną 2003 roku i skupia jedenaście organizacji. Radzie zarzuca się jednak, że nie wypowiada się, nie mając zgody wszystkich swoich członków.

Nowa struktura ma być związkiem stowarzyszeń, zarejestrowanym na podstawie ustawy o stowarzyszeniach. Będzie miała stałe biuro i sekretariat, opłacany ze wspólnego budżetu. Ma być porozumieniem otwartym. Kryteria członkostwa określą: minimum trzy lata działalności, jej ogólnopolski, ponadbranżowy charakter, obecność na forum publicznym poprzez wypowiadanie się w ważnych kwestiach gospodarczych. Stowarzyszenie zawalczyłoby o likwidację barier prawnych i podatkowych, utrudniających prowadzenie własnego biznesu oraz... miano lidera wśród przedsiębiorców. Dziś, na etapie planów określa się je mianem nowej, szerszej platformy współpracy.

Z pomysłem wystąpiło sześć organizacji: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Polska Rada Biznesu, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Jest on niejako pokłosiem zwołanego w styczniu Pierwszego Kongresu Pracodawców. Wypracowane na nim postulaty 20 marca przekazano Waldemarowi Pawlakowi. Wydaje się, że wizja Polski jako kraju zamożniejszego od obecnych państw strefy euro - jak prognozuje Konfederacja Pracodawców Polskich - to marzenie ściętej głowy, ale koncepcja utrzymania się na ścieżce wzrostu jest jak najbardziej słuszna. Oby rząd nie zawiódł.                                    

Postulaty Pierwszego Kongresu Pracodawców/ 17 stycznia 2008:

1) Poprawa stanu infrastruktury w Polsce

2) Poprawa organizacji sądów

3) Przyjazny system podatkowy

4) Pokonanie fiskalnych barier wzrostu gospodarczego. Do równowagi fiskalnej poprzez 70-procentowy współczynnik aktywności zawodowej

5) Partnerstwo Publiczno-Prywatne jako ważne narzędzie dla wzrostu inwestycji. Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym w zakresie niezbędnym dla zmiany przepisów wykonawczych oraz stosowania PPP przy realizacji inwestycji EURO 2012

6) Aktywna promocja PPP jako efektywnej formy realizacji inwestycji niezbędnych dla zwiększenia wolumenu i standardu usług publicznych

7) Nowelizacja prawa zamówień publicznych

8) Wzmocnienie ochrony własności intelektualnej w Polsce

9) Ograniczenie szarej strefy w gospodarce

10) Eliminacja zjawiska korupcji

11) Promocja Polski i polskiej gospodarki

12) Wspieranie rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw

Powyższe postulaty dotyczą warunków konkurencyjności polskiej gospodarki. Przedsiębiorcy wypracowali też pięć postulatów w zakresie nowoczesnego, elastycznego i bezpiecznego rynku pracy, dwanaście postulatów określających jakie państwo może stać się partnerem pracodawców w kreowaniu rozwoju gospodarczego oraz cztery, odnoszące się do dialogu i kapitału społecznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany