Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie z kolejną firmą
Przez dłuższy czas Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie prowadziło swoją "krucjatę" o podniesienie standardów BHP w niezmienionym składzie 7. sygnatariuszy - Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal, Skanska i Warbud. Ostatnio do Porozumienia przystąpiła kolejna firma budowlana, która chce, by na jej budowach było bezpieczniej - Mota-Engil jest 8. sygnatariuszem, a wszystkim firmom przypominamy, że Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie ma otwartą formułę...
W sierpniu 2010 siedem największych firm budowlanych w Polsce - Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud - podpisało Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, by wyeliminować wypadki na budowach. Niedawno do Porozumienia przystąpiła kolejna firma - Mota-Engil Central Europe SA.
– Cieszę się, że Mota-Engil Central Europe, kolejny z dużych graczy na rynku polskim, przystąpił do Porozumienia, całkowicie akceptując jego założenia. Tym samym powiększyła się grupa firm zaangażowanych w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na polskich budowach. Mam nadzieję, że w przyszłości inne firmy będą się do nas sukcesywnie przyłączać. Zyskujemy tym samym wpływ nie tylko na to, co dzieje się na placach budów ośmiu firm, ale na całą branżę budowlaną w Polsce - mówi Paweł Machnicki, dyrektor ds. BHP w Skanska, która w tym roku przewodzi pracom Porozumienia
- Cel - zero wypadków, wymaga od każdego menadżera, pracownika i podwykonawcy bycia na budowie „dobrym sąsiadem” – mówi Manuel Mota, prezes Mota-Engil Central Europe. - Oznacza to dbanie nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo wszystkich osób, z którymi współpracujemy na placu budowy. Mota-Engil Central Europe popiera działania związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji z zakresu bezpieczeństwa pracy dla wszystkich osób związanych z sektorem budowlanym.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Wielokrotnie pisaliśmy już o powstaniu i działaniach Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, Murator PLUS jest zresztą od początku patronem medialnym tego przedsięwzięcia. Poszerzenie się składu sygnatariuszy Porozumienia jest znakomitym pretekstem by jeszcze raz przypomnieć o celach tej "zmowy firm na rzecz bezpieczeństwa". Wszystkie firmy, które są członkami Porozumienia, stawiają podwykonawcom identyczne wymagania odnośnie BHP. Jeśli firma podwykonawcza chce współpracować z którymś z sygnatariuszy, podpisuje taki sam załącznik do umowy podwykonawczej. Porozumienie ma także wspólną filozofię dotyczącą oceny ryzyka. Jest ono oceniane w odniesieniu do zadania i wiąże się z każdorazowym przygotowaniem Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót. Sygnatariusze chcą także zapewnić taki sam poziom szkoleń dla pracowników i podwykonawców. We wszystkich firmach obowiązują jednolite wytyczne do przeprowadzenia szkoleń informacyjnych.
Porozumienie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami. Od stycznia 2014 na wszystkich budowach tych ośmiu firm rozpocznie się proces wdrożenia okularów ochronnych, które zabezpieczą wzrok pracowników, jak i pracowników podwykonawców. Okres przejściowy będzie trwać do końca pierwszego półrocza 2014, a potem okulary ochronne staną się standardem wyposażenia każdego przebywającego na terenie budowy. Sygnatariusze Porozumienia zdecydowali też, że szkolenia okresowe dla pracowników będą prowadzone w oparciu o wspólne programy i takie same prezentacje. Każdy pracownik produkcyjny będzie przechodzić przez takie szkolenie raz do roku, a pracownik nadzoru raz na 3 lata.
W maju 2014po raz pierwszy odbędzie się wspólna inicjatywa wszystkich firm tworzących Porozumienie - “Tydzień Bezpieczeństwa”, promujący BHP wśród pracowników, podwykonawców i innych zainteresowanych stron. Będzie to akcja szkoleniowo-promocyjna przeprowadzana na budowach Porozumienia, a planowana i realizowana indywidualnie przez każdego sygnatariusza w dniach 5-11 maja 2014.
Działania Porozumienia wspierają: Główny Inspektor Pracy, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Państwowa Inspekcja Pracy, Związek Zawodowy “Budowlani” oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa.