Pomogą w Siewierzu

2009-09-29 16:17
Pomogą w Siewierzu
Autor: brak danych

Twórcy amerykańskich miasteczek Baldwin Park oraz Celebration będą współpracować z TUP przy tworzeniu pierwszego w Polsce ekologicznego miasta. Eko-miasteczko o powierzchni 120 ha powstanie na terenie gminy Siewierz - niedaleko Katowic i autostrady A1 - nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim.

Pomogą w Siewierzu
Autor: TUP S.A. Robert Jacek Moritz - prezes TUP

- Chcemy, aby miasteczko Siewierz stało się wzorcowym przykładem dobrej urbanistyki, projektem inspirującym i wyznaczającym nowe standardy jakości w Polsce. Naszą intencją jest harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności oraz realizacja koncepcji współgrającej z otoczeniem. Będzie to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Zgodnie z podpisaną właśnie umową, w tym przedsięwzięciu pomoże nam David Pace i pozostali doświadczeni specjaliści z grupy New Broad Street Companies. To właśnie oni stworzyli w ostatnich latach w Ameryce Północnej takie miasteczka jak Baldwin Park czy Celebration. Oba projekty oparte zostały na zasadach zrównoważonego rozwoju i odniosły spektakularny sukces finansowy – mówi Robert Jacek Moritz, prezes firmy inwestycyjnej TUP (i jednocześnie należącej do TUP spółki "Chmielowskie", która prowadzi projekt miasteczka w Siewierzu).

Zadania Amerykanów

Do zadań grupy New Broad Street należeć będzie m.in. wsparcie TUP i spółki "Chmielowskie" w weryfikacji planów urbanistycznych i architektonicznych inwestycji w Siewierzu, pomoc w opracowaniu szczegółowych planów marketingowych i sprzedażowych projektu, a także aktywne poszukiwanie partnerów do jego realizacji.

- Miasta, których budowa została oparta na zrównoważonym rozwoju są na świecie najbardziej wartościowym segmentem rynku nieruchomości. Cieszymy się, że możemy wspierać TUP w realizacji pierwszego takiego projektu w Polsce. Zarówno plany, jak i samo miejsce nieopodal Siewierza oceniamy jako bardzo atrakcyjne. Uważamy, że dzięki doświadczeniu rodziny Moritz w tworzeniu nowych trendów w Polsce, projekt ten wyznaczy nowe standardy w budownictwie mieszkaniowym nie tylko na rynku krajowym, ale w całej Europie Środkowo-Wschodnie – mówi David Pace, prezes New Broad Street.

Opis projektu

Miasteczko Siewierz to pierwsze w Polsce ekologiczne miasteczko, z pełną infrastrukturą, wysokiej jakości mieszkaniami i domami jednorodzinnymi, sklepami oraz powierzchnią biurową i hotelową, które powstanie ok. pół godziny drogi od centrum Katowic. Inwestycja ma powstać w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Cechować ją będą nowatorskie rozwiązania ekologiczne: urządzenia pozyskujące energię odnawialną (z kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, biopaliw), woda deszczowa odprowadzana do oczyszczalni biologicznej, budynki efektywne energetycznie, czy planowana elektrociepłownia wykorzystujaca odnawialne źródła energii.

Pomogą w Siewierzu
Autor: TUP SA. MYCIELSKI ARCHITECTURE & URBANIZM

Koncepcja zagospodarowania terenu została opracowana w ramach warsztatów urbanistycznych Charette ( czyli w procesie projektowania uczestniczyli nie tylko urbaniści i architekci, ale także władze, społeczność lokalna oraz wszyscy zainteresowani projektem). Realizacja całej inwestycji przewidziana jest na 25 lat. Pierwszy etap ma zostać zamknięty do 2012 r. W jego ramach na obszarze o powierzchni około 44 ha powstanie ok. 880 jednostek mieszkalnych (mieszkania i domy), motel i hotel z największym na Śląsku kompleksem konferencyjnym oraz port dla żaglówek. Około 70 tys. m2 powierzchni użytkowej będzie przeznaczone na biura i usługi. W zagospodarowanym centrum miasteczka planowany jest rynek, a bezpośrednio przy nim kościół. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni publicznej dotarcie do sklepu, szkoły, czy lekarza będzie możliwe pieszo, bez użycia samochodu.
Projekt ma być realizowany poprzez sprzedaż poszczególnych działek, samodzielne inwestycje spółki, jak i inwestycje realizowane we współpracy z firmami deweloperskimi i partnerami inwestycyjnymi.

Przykłady ze świata

Koncepcja budowy miasteczka w Siewierzu, realizowana przez spółkę "Chmielowskie", jest podobna do projektów z sukcesem realizowanych m.in. w Stanach Zjednoczonych jak i Zachodniej Europie. Poza Baldwin Park oraz Celebration, przykładem mogą być miasteczka Seaside na Florydzie (www.seasidefl.com) lub Poundbury w hrabstwie Dorset, w Wielkiej Brytanii (www.poundbury.info).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany