Polsko-rosyjska debata o budownictwie

2004-07-09 15:27

Na zaproszenie ministra infrastruktury Wiesława Opawskiego z oficjalną wizytą przybył do Polski Władimir Ponomariew, sekretarz stanu w Federalnej Agencji Budownictwa, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Federacji Rosyjskiej. Celem wizyty jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie budownictwa między Polską i Rosją.

8 lipca 2004 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wiesława Szczepańskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Janusza Piechocińskiego, przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury. Głównym tematem były warunki wejścia polskich firm budowlanych na rynek rosyjski.

Minister Ponomariew poinformował, że poza Moskwą istnieje 20 regionów (w tym: Rostowski, Irkucki, Omski, Baszkiria), które są w stanie zapewnić gwarancje deweloperom. Przedstawił dwa modele systemów finansowania inwestycji w Federacji Rosyjskiej; jeden z nich jest oparty na gwarancjach władz lokalnych, drugi - na gwarancjach banków regionalnych regwarantowanych przez duże banki rosyjskie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Polska może eksportować usługi o wartości nie mniejszej niż 10 proc. wartości inwestycji.

- Jesteśmy zainteresowani obecnością polskich firm na terenach budowlanych Rosji i będziemy wprowadzać rozwiązania finansowe, które tę obecność będą wspierały. Nadszedł czas ustabilizować relacje pomiędzy naszymi krajami i nadać im biznesowy charakter - powiedział Krzysztof Opawski, minister infrastruktury.

Minister Ponomariew pozytywnie ocenił jakość usług budowlanych realizowanych w minionych latach przez polskie przedsiębiorstwa na terytorium b. ZSRR i wyraził zainteresowanie kontynuowaniem takiej współpracy.

- Powinniśmy stworzyć takie mechanizmy organizacyjne - powiedział minister Ponomariew - które pozwoliłyby, żeby nasza współpraca była efektywna i trwała. Naszym zadaniem jest wspólne usuwanie przeszkód i monitorowanie tego, co już udało się zrobić. Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie przez nasze kraje Centrum Szkoleniowego pod auspicjami rządowymi, gdzie we współpracy z krajami sąsiednimi moglibyśmy prowadzić działalność szkoleniową w zakresie rynku nieruchomości, finansowania mieszkalnictwa i rozwoju miast.

Rynek rosyjski jest otwarty na nowe inwestycje mieszkaniowe. Program mieszkaniowy Rosji jest programem prezydenckim. Celem tego programu jest szybki rozwój mieszkalnictwa w Federacji Rosyjskiej.

W Rosji powstaje obecnie ponad dwa razy mniej mieszkań niż w 1987 r. (wtedy budowano ok. 76 mln m.kw. mieszkań, obecnie - 36 mln m.kw., przy czym tylko w Obwodzie Moskiewskim i St. Petersburgu buduje się 9 mln m.kw.). Koszty budowy m.kw. powierzchni mieszkalnej kształtują się na poziomie 350-420 dolarów, natomiast minimalna cena sprzedaży 550-600 dolarów za m.kw.

Aby zwiększyć możliwość inwestowania na rynku rosyjskim, władze zamierzają w przyszłym roku odstąpić od licencji na prace budowlane, co znacznie powinno ułatwić wejście polskich firm na ten rynek. Obecnie przyjęto założenie dwukrotnego zwiększenia liczby budowanych mieszkań, (tj. dla miliona rodzin rocznie, przy założeniu, że do 2010 roku 30 proc. ludności Rosji będzie miało zdolność do kupna mieszkania w systemie hipotecznym).

Minister Ponomariew spotkał się także z prezesami największych polskich firm wykonawstwa budowlanego oraz przedstawicielami sektora bankowego. Prezesi firm uczestniczących w spotkaniu zapewnili o gotowości przystąpienia do wspólnych projektów inwestycyjnych.

Jesienią jest planowana specjalna misja rosyjskiego sektora bankowo-budowlano-parlamentarno-biznesowego do Polski.

Ponomariew
Autor: Ministerstwo Infrastruktury
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej