Polskie starówki to arcydzieła architektury i urbanistyki

2013-02-06 11:43
Polskie starówki to arcydzieła architektury i urbanistyki
Autor: BOSZ

Dostępny jest już nowy album wydawnictwa BOSZ "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki".  Prezentacji albumu towarzyszyła dyskusja na temat polskich zespołów staromiejskich, która odbyła się 5 lutego w Domu Spotkań z Historią (DSH) w Warszawie.

W warszawskim Domu Spotkań z Historią (DSH) odbyła się dyskusja na temat architektury polskich zespołów staromiejskich połączona z prezentacją nowego albumu wydawnictwa Bosz "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki". Publikacja zawiera zdjęcia 31 najpiękniejszych polskich starówek (między innymi Wrocławia, Krakowa, Gdańska, ale także nieco dziś zapomnianych, a niegdyś bardzo istotnych politycznie i kulturowo polskich miast, takich jak np. Biecz, Tykocin czy Grudziądz). Dużą część rozmowy poświęcono także problemom odbudowy starówek w tym szczególnie starówki warszawskiej, jej znaczenia dla mieszkańców oraz współczesnych planów zagospodarowania starówki w stolicy.

W spotkaniu udział wzięli: Michał Wiśniewski, historyk sztuki, współautor książki "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki" (Wyd. Bosz); Tomasz Markiewicz, varsavianista; Maciej Czeredys, architekt i urbanista oraz Bogdan Szymanik z Wydawnictwa Bosz. Rozmowę poprowadził Jarosław Zieliński, autor szeregu ważnych publikacji varsavianistycznych, redaktor czasopisma „Stolica”.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięła w nim udział rekordowa liczba mieszkańców Warszawy. Dyskusja była ożywiona, wielu przybyłych żałowało tylko, iż pokazano tak niewiele zdjęć ilustrujących piękno polskich miast, tak podkreślane przez prelegentów. Jedną z tez, postawionych przez mówców i wydawcę albumu, było bowiem twierdzenie: "cudze chwalicie, swojego nie znacie".
Album "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki" pokazuje wiele znakomitych przykładów dobrze zachowanych lub pięknie odbudowanych zespołów staromiejskich w polskich miastach. Organizatorem spotkania było Wydawnictwo Bosz oraz Dom Spotkań z Historią (DSH) przy ul. Karowej w Warszawie.

Polskie starówki to arcydzieła architektury i urbanistyki - dyskusja w DSH
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Uczestnicy dyskusji w DSH (od lewej): Bogdan Szymanik, Wydawnictwo BOSZ, Tomasz Markiewicz, varsavianista, Michał Wiśniewski, historyk sztuki, współautor książki "Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie starówki", Maciej Czeredys, architekt i urbanista oraz Jarosław Zieliński, redaktor czasopisma „Stolica”.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej