Polska w nowej roli na forum MAEA

2009-09-21 11:57

53. sesja konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odbyła się 14–18 września br. w Wiedniu. Polska reprezentowana była przez pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hannę Trojanowską.

Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki

i

Autor: Archiwum serwisu
53. sesja konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (14-18 września, Wiedeń)

i

Autor: Archiwum serwisu

Przemawiając na forum konferencji wiceminister Trojanowska zwróciła uwagę, że Polska, która od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach MAEA, po raz pierwszy występuje w charakterze kraju przygotowującego się do uruchomienia energetyki jądrowej.
- 11 sierpnia br. rząd przyjął "Ramowy harmonogram działań na rzecz energetyki jądrowej" – przypomniała i przedstawiła założenia "Programu polskiej energetyki jądrowej" podkreślając, że prace nad nim będą prowadzone w oparciu o zasady, regulacje i zalecenia MAEA.
- W naszych pracach chcemy maksymalnie wykorzystać doświadczenie tej organizacji i jej krajów członkowskich – podkreśliła Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki. – Zamierzamy również aktywnie uczestniczyć w programie współpracy technicznej krajów członkowskich MAEA i przekazywać im nasze rozwiązania, propozycje i doświadczenia.
Podsekretarz stanu w MG udzieliła ponadto pełnego poparcia dalszym inicjatywom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w sferze wzmacniania współpracy międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego, a także zapobiegania i zwalczania terroryzmu jądrowego oraz nielegalnego handlu materiałami jądrowymi i promieniotwórczymi.


Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (International Atomic Energy Agency) została utworzona 29 lipca 1957 r. jako specjalistyczna agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej zadaniem jest działalność na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii atomowej. Najważniejszym organem Agencji, który podejmuje wszystkie kluczowe decyzje jest zwoływana co roku Konferencja Generalna.