Polska w nowej roli na forum MAEA

2009-09-21 11:57
Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki
Autor: Ministerstwo Gospodarki

53. sesja konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odbyła się 14–18 września br. w Wiedniu. Polska reprezentowana była przez pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hannę Trojanowską.

53. sesja konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (14-18 września, Wiedeń)
Autor: Ministerstwo Gospodarki

Przemawiając na forum konferencji wiceminister Trojanowska zwróciła uwagę, że Polska, która od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach MAEA, po raz pierwszy występuje w charakterze kraju przygotowującego się do uruchomienia energetyki jądrowej.
- 11 sierpnia br. rząd przyjął "Ramowy harmonogram działań na rzecz energetyki jądrowej" – przypomniała i przedstawiła założenia "Programu polskiej energetyki jądrowej" podkreślając, że prace nad nim będą prowadzone w oparciu o zasady, regulacje i zalecenia MAEA.
- W naszych pracach chcemy maksymalnie wykorzystać doświadczenie tej organizacji i jej krajów członkowskich – podkreśliła Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki. – Zamierzamy również aktywnie uczestniczyć w programie współpracy technicznej krajów członkowskich MAEA i przekazywać im nasze rozwiązania, propozycje i doświadczenia.
Podsekretarz stanu w MG udzieliła ponadto pełnego poparcia dalszym inicjatywom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w sferze wzmacniania współpracy międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego, a także zapobiegania i zwalczania terroryzmu jądrowego oraz nielegalnego handlu materiałami jądrowymi i promieniotwórczymi.


Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (International Atomic Energy Agency) została utworzona 29 lipca 1957 r. jako specjalistyczna agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej zadaniem jest działalność na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii atomowej. Najważniejszym organem Agencji, który podejmuje wszystkie kluczowe decyzje jest zwoływana co roku Konferencja Generalna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej